13 Şubat 2010

DALYA / YILDIZ ÇİÇEĞİ

Dalya ( dahlia ), papatyagiller ( asteraceae ) familyasından çok yıllık, otsu  bir bitki cinsidir. Anayurdu Meksika'dır.
Dalya ismi, bu bitkiyi Avrupa'ya tanıtan İsveçli bitki bilimci 'Andreas Dahl' adından  esinlenilerek verilmiştir. Halk arasında daha çok yıldız çiçeği olarak bilinir.

Dalya (dahlia), yumrulu bir bitki olduğu için,  eskiden  bazı türleri patates gibi  sebze olarak yemek amacı ile yetiştirilmiştir. Daha sonraları ise;  lale soğanı gibi altınla alınıp satılan değerli bir çiçek haline gelmiştir.

Dalyanın 30 kadar türü ve bunlardan elde edilmiş  çok sayıda  kültür çeşidi vardır. Mavi dışında bütün renklerde ve değişik şekillerde çiçek açarlar. Bazı türleri bodurdur.

Dalya, güneşli yerleri ve  humusça zengin nemli toprakları sever, fazla sıcaktan olumsuz etkilenir. Kışın soğuk geçen yerlerde, yumrularının sökülerek kumlu toprak içinde içinde saklanması gerekir.
Dalya, en kolay yumruları ile çoğaltılır. Küçük çiçek açan türleri tohumdan yetiştirilmektedir. Ayrıca çelikten de üretilebilir.

Dalya ( dahlia )  çiçekleri:

İki renkli dalya çiçeği
Dalya çiçeği
Bir adı da yıldız çiçeği olan dahlia
Dalya çiçeği adını İsveçli bilim adamı Andreas  DAHL'den almıştır.
Yıldız çiçeği mavi dışında her renkte çiçek açar
Dalya ( dahlia )
Kırmızı renkli dalya çiçeği
Pembe renkli dalya çiçeği
Dahlia variabilis
Dahlia
Yıldız çiçeği ( dahlia  variabilis)
Yıldız çiçeği
Dalya çiçeğinin genel görünümü ( Dahlia variabilis )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder