25 Şubat 2010

FREZYA ÇİÇEĞİ ( Freesia x hybrida )

Frezya çiçeği  ( Freesia x hybrida )
Frezya ( freesia ),  süsengiller ( İridaceae ) familyasından, otsu, soğanlı  bir bitki cinsidir. Anavatanı Güney Afrika olan bu bitkinin  çok fazla doğal türü yoktur, buna karşılık çok fazla ( 300 ) kültür çeşidi üretilmiştir. Doğal türleri sarı renkli ve güzel  kokulu olur.  Kültür çeşitleri genellikle kokusuzdur, turuncu, kırmızı, mor, beyaz renkteki olan çiçekleri daha  büyük  ve gösterişlidir. En fazla  'freesia x hybrida' türünün çeşitleri yetiştirilmektedir.

Frezyalar kış mevsimin sonlarına doğru ve erken ilkbaharda çiçek açarlar. Havaların ısınmasıyla yaprakları kurur, sıcağı sevmez. Daha çok kesme çiçek olarak yetiştirilir, bazı türleri ise; parfüm yapımında kullanılmaktadır
Halk arasında frezya çiçeğine 'kayısı çiçeği' de denir.

Frezya, ılıman iklimlerde yetişir. Hem bahçe,  hemde  saksı çiçeği olarak  yetiştirilir. Kumlu, humusça zengin, nemli toprakları ve aydınlık, güneşli yerleri daha çok sever. Yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, fazla bakım gerektirmez. Bu nedenle en çok yetiştirilen çiçeklerden biridir. Tohumdan ve daha çok  soğandan üretilir.


                                                     FREZYA ÇİÇEKLER

Frezya ( Freesia x hybrida )
Bir adı da kayısı çiçeği olan frezya çiçekleri
Frezya ( Freesia x hybrida )
Frezya ( Freesia x hybrida )
Frezya çiçekleri 
Freesia x hybrida
Frezya çiçeği ve kedimiz Sevimli.
Freesia x hybrida
Frezya güzel kokulu bir çiçektir.
Frezyanın misafiri var
Frezya ( Freesia x hybrida )
Frezya ( Freesia x hybrida )
Yağmurdan sonra frezyalar.
Frezya ( Freesia x hybrida )
Karışık frezya çiçekleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder