23 Şubat 2010

FINDIK AĞACI VE ÇİÇEĞİ

 Fındık çiçekleri
Fındık, huşgiller ( betulaceae ) familyasının  'corylus'  cinsinden olan  çalı ve ağaç türlerine verilen ortak bir addır.  Anavatanı tam olarak bilinmemekle beraber, Asya ve Avrupa olduğu kabul edilir. Türkiye'de doğal  olarak yetişen 15 kadar kadar fındık türü vardır. Karadeniz bölgesinde ( özellikle Ordu ve Giresun'da ) kültür olarak  yetiştirilmektedir.
Yurdumuzda tarımı yapılan fındık Corylus  Avena,  Corylus  Maxima, Corylus Pontica türlerinin melezleridir.

Besleyici ve yararlı bir meyve olan fındık yaş ve kurutularak yendiği gibi, yemeklik yağ elde etmektede kullanılmaktadır. Fındık ağacından  sepet yapılmaktadır, meyve kabukları yakacak olarak kullanılır.

Kışın yapraklarını döken fındık ağacı  ılıman iklimlerde yetişir.  Güneşli, nemli ve humusça zengin, derin toprakları sever.
Genel olarak kök sürgünlerinden üretilmektedir.Tohumdan bitenler yabani olur.

Üç yıl önce, Bartın'dan getirerek bahçeme  diktiğim fındık fidanları bu yıl  çiçek açtı. Nemli ve yağışlı geçen Karadeniz iklimi görülen yerlerde yetiştirilen  fındık, farklı iklimlere de uyum sağlayabilmektedir. Bu nedenle, Akdeniz iklimi  görülen Seferihisar'da yetişir umarım.

Fındık, kışın  çiçek açan, tek evcikli bir bitkidir, yani erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde ama farklı yerlerinde ( dallarda ) olur. Çiçeklenme ve tozlaşma kışın, döllenme ise daha geç, haziran aylarına doğru  olmaktadır.Tozlanmanın yeterli ve verimli olabilmesi için; arasına tozlayıcı olarak başka çeşitlerde  dikmekte yarar vardır.

Fındığın püskül şeklindeki erkek çiçeklerine 'kedicik', kırmızı renkli tomurcuk halindeki dişi çiçeklerine ise  'karanfil' denir.
Fındık ağaçlarına; Dal - ocak , yeşil kabuklu kozasına ise, 'fındık çotanak' denir.

İsterseniz, bu konudaki diğer yazılarıma da gözatın. http://kadirbekci53.blogspot.com/2012/08/findik-muz-kaymak-olsada-yesek. html http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/06/meleket-sevgisi-ve-findik-cotanagi.html

Fındık ağacı  ( Fındık ocağı )
Fındık çotanağı
Fındık dalı ( ağacı )
Fındık çiçekleri ( püskül yani kedicik erkek çiçek, kırmızı
tomurcuk yani karanfil ise dişi çiçektir )
Fındık ağacı ve çiçeği
Fındık ağacı kışın çiçek açar.

4 yorum:

 1. Fındık çiçeği bizim için çok ilginç :)

  Blog'unuzu zevkle gezdik, bahçeden daha eklenecek çok çeşit olduğunu düşünüyoruz, devamını bekliyoruz.

  Bir de çocuklarınızın da fotoğraflarını ekleseniz güzel olabilir, Tuna da çok şirin çıkmış :)

  Sevgiler,

  Müjgan & Veyis.

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Dostum,
  Botanik parka vermiş olduğun emeğin karşılığını bu güzel bahçede yetişen ürünlerle almışsın. Emeğine sağlık. Tebrikler.
  Hasan & Ayten.

  YanıtlaSil
 3. merhaba konya ereğliden abdülkadir harmanci resimdeki fındık ağacının aynısı bahçemde mevcut bahçem ereğliye 20 km uzaklıkta ivriz köyüne ait eskiden hitit kırallığının yaşadı yerdir bu fındıkla ilgili bilgi almak isterim teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın adaşım sorunuz çok genel olmuş, bu konuda blogumda iki yazım daha var, linkleri yukarıda var onları da okuyabilirsiniz.Fındık, farklı iklim koşullarına uyabilen bir bitki, Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde az çok yetişebiliyor. Köyünüzü görmek isterdim, Seferihisar'dan selamlar.

   Sil