13 Şubat 2010

MUŞMULA AĞACI

Muşmula ağacının genel görünümü.
Muşmula ( mespilus germanica ), gülgiller ( rosaceae )  familyasındandır.  Kışın yapraklarını döker. Ahlat gibi  doğada kendiliğinden de yetişir. Anavatanı Türkiye ve Avrupa'dır.   Özellikle Doğukaradeniz bölgesinde bol olarak yetişir ve halk arasında;  töngel ( döngel ), beşbıyık. gelinboğan gibi adlarla da bilinir.
Yabani olarak yetişen muşmula ağaçları dikenli olup meyveleri daha küçük olur. Yaban hayvanları için önemli bir besin kaynağıdır.

Muşmula, eskiden beri bilinmesine rağmen çok fazla tanınmış bir meyve değildir. Kültür olarak yetiştirmek için; çekirdekten yetişen fidanların aşılanması gerekir. Anaç olarak ayva, ahlat, alıç da kullanılabilir. Özellikle daha iri meyve elde etmek için, ayva anacı kullanılır. Muşmula soğuğa dayanıklı bir ağaç olmasına karşı ılıman iklimleri ve güneşli yerleri daha çok  sever. Toprağının nemli, geçirgen ve humus bakımından zengin olması gerekir. Tozlaşma sorunu yoktur, kendine verimlidir.

Sonbaharda toplanan muşmula meyveleri kivi gibi bir süre kıyıda bekletildikten sonra, yumuşayınca yenir. Ayrıca olgun meyveler suda bekletilerek daha uzun süre bozulmaması sağlanabilir.
Sağlık açısından da şifalı bir meyve  olan muşmulanın ayrıca turşusu ve  pekmezde yapılmaktadır.

Muşmula ağacı ve meyvesi
Muşmula meyveleri
 Muşmula çiçeği
Muşmula meyveleri
Ayvaya aşılanan  muşmula meyveleri daha iri oluyor.
Muşmula ağacı ve meyveleri
Ağaçta olgunlaşmış muşmula meyveleri.
Muşmula ağacı / Sonbahar

Posted by Picasa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder