18 Nisan 2010

SOLANUM ÇİÇEKLERİ

Solanum çiçeği ( Solanum rantonettii )
Solanum rantonettii ( ya da lycianthes rantonettii ),  patlıcangiller ( solanaceae ) familyasından, çalı formlu,  kışın da  yapraklarını dökmeyen, bol çiçek açan bir çalıdır. Mavi renkli olan çiçeklerinin orta kısmı  sarı renklidir, patates çiçeğine benzer. 
Daha çok cins adı ile  ( solanum ) bilinir.  Çılgın kız, 'mavi patates çalısı  da denir. Anavatanı Güney Amerika'dır ( Arjantin, Paraguay ).

Solanum cinsinden olan bir başka süs bitkisi de;  Botanik adı solanum laxum ( ya da solanum jasminoides ) olan  'Solanum yasemin' dir. Asma formunda olan bu bitkinin çiçekleri beyaz renklidir.

Solanum yasemin ( solanum laxum ya da solanum jasminoides )

Solanum loxum beyaz çiçekli ve asma formunda bir bitki olup
 kışın da yaprağını dökmez.

Solanum  ılıman iklimlerde yetişmektedir, fazla sıcak ve soğuktan olumsuz etkilenir. Rüzgar almayan güneşli yerleri ve humusca zengin  nemli toprakları sever.

Kışın fazla soğuk  olmayan   yerlerde yıl boyu çiçek açar, kırmızı renkli meyveleri  zehirlidir. ( Solanum loxum'un meyveleri siyah renklidir. ).  Solanum,  Akdeniz ve Ege bölgelerimiz  dışında kalan yerlerde   içeride yetişir.  Fazla bakım istemez, çok hizlı büyür, yetiştirilmesi kolay bir çiçektir. Çelikle ve tohumdan  üretilir. Solanum çiçekleri:

Solanum  rantonettii  ( çiçek ve  meyve )  

Solanum çiçeği

Bir adı da 'mavi pates çalısı' olan solanum çiçeği.

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder