31 Mayıs 2010

ARAP YASEMİNİ / FUL

Arap yasemini / sarmaşık formu ( jasminum sambac )
  
Arap yasemini ( jasminum sambac), zeytingiller ( oleaceae )  familyasından  güzel kokulu bir bir süs bitkisidir.  Bir adı da  'ful ' dir. Tırmanıcı ve  çalı formlarında iki çeşidi vardır. Genel olarak beyaz renkli, katmerli ya da yalınkat çiçekli olur.  En belirgin özelliği,  çiçeğinin  keskin ve güzel kokulu olmasıdır. 
Bu çiçeğin anavatanı Asya kıtasının tropikal bölgeleri olmasına rağmen, nedense  bütün dünyada Arap yasemini ( Arabian jasmine ) olarak tanınmaktadır.
Arapların  'ful' dedikleri bu çiçeğe 'mısır yasemini' de denmektedir.

Arap yasemini, yurdumuzda eskiden beri yetiştirilen geleneksel  çiçeklerimizden  biridir. Halk arasında, bu çiçeğin en güzel teneke kutular içinde yetiştiğine inanılmaktadır.

Ful, bir bahçe bitkisi olup güneşli ve yarı gölge yerleri sevmektedir. Fazla  gölge yerlerde çiçek açmadığından, dikerken buna dikkat edilmelidir.  Genç sürgünlerde çiçek açtığı için de,  sık sık budama yaparak ( derin değil )  yeni filizler vermesi sağlanmalıdır.

Ful çiçeklerini çok yakından koklamamak gerekir, aksi halde manolya çiçeği gibi kararmaktadır. Koparılan ful tomurcukları domateslere saplanarak,  salonlarda daha uzun süre kokması sağlanabilmektedir.

Arap yaseminin çalı şeklinde olanlar katmerli, tırmanıcı olanlar ise yalınkat çiçek açar. Kışın da yapraklarını dökmez.  Çiçekleri zehirsizdir,  çay olur ( yasemin çayı ). Ayrıca esans yapımında kullanılmaktadır.

Arap yasemini, Akdeniz ve Ege bölgelerimizde dışarıda, diğer bölgelerimizde ise ancak  iç mekanlarda yetiştirilebilir. Yazın bol su ister,  dona karşı hassastır. Nemli, humusça zengin, geçirimli toprakları sever.  Çelikle ve daldırma yöntemi ile çoğaltılır.

Ful, Filipinlerin ulusal çiçeğidir.

Arap yasemin ( jasminum sambac ) çiçekleri.

Arap yasemin ( jasminum sambac )
Tırmanıcı ful çiçekleri yalınkat olur
Çalı formundaki ful çiçekleri katmerli olup gül şeklindedir.
Arap yasemin.
Ful  (Jasmin sambac )
Arap yasemin çiçeklerinin iki çeşidi de çok güzel kokulu olur.
Çalı arap yasemin / Ful

2 yorum:

  1. Sayfanızdan yararlanıp kulaklarınızı çınlattım Kadir Bey. Grup siz olmadan eksik. İyi tatiller, mutlu ve huzurlu dönüşler. İsmet Şahin

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim, bende sizleri özledim. Bugün döndük, yorucu ama benim için güzel bir tatil oldu, bu arada bol bol çiçek ve doğa fotoğrafı çektim.

      Sil