31 Mayıs 2010

ARAP YASEMİNİ / FUL

Arap yasemini ( jasminum sambac )
  
Arap yasemini ( jasminum sambac), zeytingiller ( oleaceae )  familyasından güzel kokulu bir süs bitkisidir, diğer adı 'ful' dür. Tırmanıcı ya da  çalı formlarında olabilen bu bitkiler genel olarak beyaz renkli, katmerli ya da yalınkat çiçeklidirler. En belirgin özellikleri ise çiçeklerinin keskin ve güzel kokulu olmalarıdır.
Anavatanı Asya kıtasının tropikal bölgeleri olan bu çiçeğe nedense bütün dünyada Arap yasemini ( Arabian jasmine ) denmektedir.  Arapların  'ful' dedikleri bu çiçeğe 'mısır yasemini' de denmektedir.

Arap yasemini, yurdumuzda da eskiden beri yetiştirilen geleneksel  çiçeklerimizden  biridir. Halk arasında bu çiçeğin en güzel teneke kutular içinde yetiştiğine inanılmaktadır.

Ful, aslında bir bahçe bitkisi olup güneşli ve yarı gölge yerleri sevmektedir. Gölge yerlerde çiçek açmadığı için, dikerken  bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Genç sürgünlerde çiçek açtığı için sık sık budanarak yeni filizler vermesi sağlanmalıdır.

Ful çiçeklerini yakından koklamamak gerekir, aksi halde manolya çiçeği gibi kararmaktadır. Koparılan ful tomurcukları domateslere saplanarak daha uzun süre kokması sağlanabilmektedir.

Arap yaseminin çalı şeklinde olanlar, katmerli, tırmanıcı olanlar ise yalınkat çiçek açar. Kışın da yapraklarını dökmeyen bu bitkinin çiçekleri zehirsizdir,  çay olur ( yasemin çayı ). Ayrıca esans yapımında  kullanılmaktadır.

Arap yasemini, Akdeniz ve Ege bölgelerimizde dışarıda, diğer bölgelerimizde ise ancak  iç mekanlarda yetiştirilebilir. Yazın bol su ister,  dona karşı hassastır.
Arap yasemini, humusça zengin, geçirimli toprakları sever.  Çelikle ve daldırma yöntemi ile çoğaltılır.

Ful, Filipinlerin ulusal çiçeğidir.

Arap yasemin ( jasminum sambac ) çiçekleri.

Arap yasemin ( jasminum sambac )
Tırmanıcı ful çiçekleri yalınkat olur
Çalı formundaki ful çiçekleri katmerli olup gül şeklindedir.
Arap yasemin / ful çiçeği
Ful  (Jasmin sambac )
Arap yasemin çiçeklerinin iki çeşidi de çok güzel kokulu olur.
Çalı arap yasemin

2 yorum:

  1. Sayfanızdan yararlanıp kulaklarınızı çınlattım Kadir Bey. Grup siz olmadan eksik. İyi tatiller, mutlu ve huzurlu dönüşler. İsmet Şahin

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim, bende sizleri özledim. Bugün döndük, yorucu ama benim için güzel bir tatil oldu, bu arada bol bol çiçek ve doğa fotoğrafı çektim.

      Sil