21 Temmuz 2010

YASEMIN ÇİÇEĞI VE KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ

Yasemin çiçeği

Yaşlı adam,  dere kıyısında tek başına yaşadığı  kulübenin dört bir tarafına  yasemin çiçekleri dikmişti. Kimsenin nereden geldiğini, kim olduğunu bilmediği bu esrarengiz  adam; Çoğu zamanını balık tutarak, kitap okuyarak geçiriyor ve kimse ile ilişki kurmuyordu.
Ancak bir gün,  dere kıyısında balık avlarken karşılaştığı bir çocuğu çok sevmişti, artık her şeyini onunla paylaşmaya başlamıştı. On yaşlarında kadar olan,  babası ölmüş,  annesi ile beraber yaşıyan  bu  çocukta yaşlı adamı çok  sevmişti, aralarında baba-oğul şeklinde bir ilişki doğmuştu.

Artık her gün dere kıyısında buluşan çocuk ve adam, zamanlarının büyük bir kısmını beraber geçirmeye başlamışlardı. Yaşlı adamın anlattığı hikaye ve masallar çocuğun çok hoşuna gidiyor, tuttukları balıkları beraber yiyorlardı.  Kendi aralarında oyunlar bile oynuyorlardı. Bu arkadaşlık ikisi içinde çok iyi olmuştu, birbirlerini görmedikleri zamanlar  artık zor geçiyordu.

Yine bir gün,  küçük çocuk yasemin çiçeklerinin arasından geçerek  kulübeye gelmişti. Ancak yaşlı adamın durumu hiç de iyi görünmüyordu, durmadan öksürüyor, nefes almakta zorluk çekiyordu. Çocuk ise; Her zamanki gibi masal dinlemek, balık tutmaya gitmek  istiyordu.

Yaşlı  adam son bir gayretle çocuğa bakarak;  'Bugün sana farklı  bir hikayesi anlatacağım', dedi. Son nefeslerini alıp veren yaşlı adam, yıllarca sakladığı sırrını küçük arkadaşı ile paylaşmak, ölmeden önce bu yükten kurtulmak istemişti.

'Bir zamanlar Anadolunun bir dağ köyünde Yasemin adında bir kız yaşarmış. Adını aldığı yasemin çiçeği gibi  güzel, saf ve narin olan bu kız, bir o kadar da içine kapanık ve utangaçmış. Bu nedenle; Köyün  öğretmenine olan aşkını bir türlü söyleyememiş. Öğretmen de Yasemin'in kendini sevdiğinden habersizmiş.
Ailesi, Yasemin'i evlendirmek isteyince, aşkını kimselere söyleyemeyen bu utangaç kız; gelinliği ile  kendini öğretmenin balık tutmakta olduğunu bildiği  derinin  sulara bırakarak intihar etmiş. Genç kızın cesedini sudan çıkaran öğretmen, elinde sıkıca tutuğu kağıdı okuyunca; Yasemin'in kendini çok sevdiğini ve bu yüzden intihar ettiğini anlamış.'

Hikayeyi dinleyen çocuk;  'Öğretmen bunu öğrenince ne yapmış',  deyince.   Yaşlı adam son nefesini verirken, kapanmakta olan gözlerini çocuktan kaçırarak;  'Ölünceye kadar bu sırrı saklamış', der.

A. Kadir Bekçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder