21 Temmuz 2010

YASEMIN ÇİÇEĞI VE KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ

Yasemin çiçeği

Yaşlı adam, tek başına yaşadığı dere kıyısındaki kulübesinin dört bir tarafına  yasemin çiçekleri dikmişti. Kimsenin nereden geldiğini, kim olduğunu bilmediği bu adam ; iyi giyiniyor, çoğu zamanını balık tutarak, kitap okuyarak geçiriyordu.
Kimse ile ilişki kurmayan bu yalnız ve esrarengiz adam, bir gün balık avlarken karşılaştığı bir çocuğu çok sevmiş, her şeyini onunla paylaşmaya başlamıştı. On yaşlarındaki babası ölmüş bu  çocukta yaşlı adamı çok  sevmiş, aralarında baba-oğul şeklinde bir ilişki doğmuştu.

Artık her gün dere kıyısında buluşan çocuk ve adam, zamanlarının büyük bir kısmını beraber geçiriyorlardı.  Yaşlı adamın anlattığı hikaye ve masallar çocuğun çok hoşuna gidiyordu. Tuttukları balıkları beraber yiyorlar, kendi aralarında oyunlar oynuyorlardı. Bu arkadaşlık ikisi içinde çok iyi olmuştu, birbirlerini görmedikleri zamanlar artık zor geçiyordu.

Yine bir gün küçük çocuk yasemin çiçeklerinin arasından geçerek  kulübeye gelmişti. Ancak o gün  yaşlı adamın durumu hiç de iyi görünmüyordu, durmadan öksürüyor, nefes almakta zorluk çekiyordu. Çocuk ise; her zamanki gibi masal dinlemek, balık tutmaya gitmek  istiyordu.

Yaşlı  adam son bir gayretle çocuğa dönerek;  "Bugün sana farklı  bir hikayesi anlatacağım." dedi. Artık son nefeslerini alıp veren yaşlı adam, yıllarca sakladığı sırrını küçük arkadaşı ile paylaşmak, ölmeden önce bu yükten kurtulmak istemişti.

"Bir zamanlar Anadolunun bir dağ köyünde Yasemin adında bir kız yaşarmış. Adını aldığı yasemin çiçeği gibi  güzel, saf ve narin olan bu kız, bir o kadar da içine kapanık ve utangaçmış. Bu nedenle; köyün  öğretmenine olan aşkını bir türlü söyleyememiş. Öğretmen ise; Yasemin'in kendini sevdiğini bilmiyormuş.
Ailesi, Yasemin'i evlendirmek isteyince, aşkını kimselere söyleyemeyen bu utangaç kız; gelinliği ile  kendini öğretmenin balık tutmakta olduğu derin sulara bırakarak intihar etmiş. Genç kızın cesedini sudan çıkaran öğretmen, elinde sıkıca tutuğu kağıdı okuyunca; Yasemin'in kendini çok sevdiğini ve bu yüzden intihar ettiğini anlamış."

Hikayeyi dinleyen çocuk;  öğretmen bunu öğrenince ne yapmış? dİyince ; Yaşlı adam son nefesini verirken, kapanmakta olan gözlerini çocuktan kaçırarak;  "Ölünceye kadar bu sırrı saklamış", der.

A. Kadir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder