16 Ekim 2010

MANDEVİLLA

Beyaz dipladendenya ya da mandevilla  ( Mandevilla boliviensis  )
Mandevilla ( mandevilla splendens ya da dipladenia splendens ), zakkumgiller ( apocynaceae ) familyasından, sarmaşık formlu, herdem yeşil, çok yıllık bir süs bitkisidir.  Bir adı da sundaville dır. Anavatanı Amerika'nın tropikal iklim görülen yerleridir ( Ekvator, Bolivya, Peru ). Çok sayıda kültür çeşitleri yetiştirilmiştir.
Yurdumuzun Akdeniz iklimi görülen yerlerinde, daha çok  peyzaj bitkisi olarak  yetiştirilmektedir. Ayrıca saksı çiçeği olarak da yetiştirilmektedir.

Mandevilla yazın  beyaz, sarı, pembe, kırmızı renklerde ve trompet / boru  şeklinde, boğaz kısımları genel olarak sarı renkli gösterişli  çiçekler  açar.  Zehirli bir bitkidir.

Mandevilla nemli ortamları ve güneşli yerleri  sever, ancak öğle güneşten olumsuz etkilenir. Toprağı kurudukca sulanmalıdır, fazla sulama yapraklarının sararmasına sebep olur. Kışın dondan korunmalıdır.  Üretilmesi çok  kolaydır, çelikle ve tohumdan  yetiştirilir.
Mandevillanın ( sundaville )  daha küçük çiçek açan ve çalı görünümlü olan formuna 'dipladenia' denir. Bir başka ifade ile mandevilla,  sundaville ve dipladeni'nin  ortak  addır. Daha doğrusu ben öyle anladım.

Mandevilla da denilen dipladenya çiçeği ( kültür türü 

Mandevilla splendens

Dipladenya için tıklayınız; http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/10/dipladenia.html


4 yorum:

 1. Ard arda çok güzel bitkiler yayınlıyorsunuz. Ben sarmaşıkları çok severim ama Mandavillanın çiçekleri bir harika.

  YanıtlaSil
 2. merhabalar bugun elıme bır cıcek gectı.. seracı mandevilla adıyla vermıs cıcegı fakat yaprakları ınce ve uzun ayrıyetten cok hos,yogun bır kokusu var..hatta yapraklarının kaynatılıp ıcılebılecegı soylenmıs.mavı renkte acıyormus..bu cıcegın tam adı nedır acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.Ben bitki ve çiçek konusunda uzman değilim ancak açıklamalara göre çiçeğiniz mandeville veya ona çok benziyen diplandia olamaz.Zira bu bitkilerin çiçekleri kokusuz olup mavi renkli çiçek açmazlar,çayı olduğunu da hiç bir kaynakta rastlamadım.
   Resmi olmadan bir şey söylemek çok zor.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. Oncelıkle geri döndüğünüz için cok tesekkurler..yogun koku yalnızca yapraklarda var..henuz cıcek acmadıgı ıcın o cıcegın kokusunun olup olmadıgı konusunda henuz bılgım yok..cıcegın ısmını bılmedıgım ıcın ne sekılde bakıcagımı da bılmedıgım ıcın bır bılene danısmak ıstedım. ılgınız ıcın tesekkurler..kendınıze ıyı bakın

   Sil