6 Şubat 2011

BU MEYVEYİ TANIDINIZ MI?

Posted by PicasaBu bir meyve, hemde çok tanıdık. Ben görünce inanamadım. Sizce nedir?

9 yorum:

 1. bibere ve havuca benziyor ama onlarda meyve değil bu kesin karpuzdur bende apışıp kalırım :D

  YanıtlaSil
 2. biber en kolay tahmin ama bu kadar kolay olamaz ne acaba?:)))

  YanıtlaSil
 3. Bibere benzeyen bu meyve LİMON.Daha doğrusu limon ağacında olmuş farklı bir şey.Tadı da limona benzemiyor.Limon çiçeği başka bir bitki ile (Biber) döllenir mı?Diye düşündüm.
  Sitemi ziyaret edip görüş ve yorum yapan izleyicilerime teşekkür ederim.Selamlar.

  YanıtlaSil
 4. Aynı tür olmayan bitkiler arasında tozlaşma olmaz... Bu aynı tür olmayan hayvanlar arasında da geçerlidir. Çok istisai bir durum olan katırın babası eşek, anası attır. Bu genetik yakınlık taşıyan iki hayvan, kısır bir yavru yapabilmektedir. Yukarıdaki örneğimizde ise kesin olarak biber limonu tozlayamaz.
  Ayrıca, aynı tür içinde yer alan bitkiler arasında olan tozlaşma ve döllenmelerde de yeni birey, döllenme sonucu ortaya çıkan tohumun çimlenmesinden sonra ortaya çıkacağına göre aslında limon ağacının yaprak, dal, çiçek gibi bir organı olan meyvenin üzerinde bulunduğu ağacın genetik yapısını aynen taşıyacağına şüphe yoktur. Limon çekirdekleri (tohum) içindeki embriyolar ise üzerinde bulunduğu ağaç ile tozlaşma sırasında çiçeğe gelen çiçek tozunun genlerini taşır. Bitkiler, tozlaşma sırasında yanlışlıkla çiçeğe konan yabancı tür çiçek tozlarını engelleyen mekanizmalar geliştirmiştir. Nedenini bilemediğim bir anormali sonucu fotoğraftaki LİBER :) bibere benzese de anası limon babası biber olmaz... Tabii mucize (mucize diye birşey yoktur) değilse...

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Emre Bey,
  Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Meraklı olanlara yararlı olacaktır.

  YanıtlaSil
 6. Bence sarı biber ama susuz kalmış yada kökünde minik böcükler var

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Sinan,
  Yorumlarda sorunu cevabı var.Selamlar.

  YanıtlaSil