23 Şubat 2011

SARI YASEMİN ÇİÇEKLERİ

Yasemin ( jasminum ), zeytingiller ( oleaceae ) familyasından çok fazla türü olan  bir bitki cinsidir. Bunlardan çoğu beyaz çiçekli olup çok  güzel kokar.   Ayrıca sarı ve pembe çiçekli olan  yasemin türleri de vardır.
Bazı yasemin türleri  güzel kokulu olduğu  için, bazıları ise çiçekleri nedeniyle  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Yine, beyaz yasemin türlerinin  çiçekleri zehirsiz olup  yenebilirken, sarı yasemin türlerinin  çiçekleri son derece zehirlidir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen en önemli  sarı yasemin türleri şunlardır.


                                          SARI YASEMİN, İTALYAN YASEMİN ( Jasminum humile, Yellow jasmine )

Bilimsel adı jasminum humile olan sarı yasemin'in  anavatanı Himalayalar'dır. Bir adı da 'italyan yasemin' dir. Sürünücü ve sarılıcıdır, kısmen yapraklarını döker. Yazın sarı renkli,  trompet şeklinde, hafif kokulu çiçekler açar. Yapraklarının ucu sivridir
Güneşli yerleri ve humusça zengin, geçirimli,  nemli  toprakları sever. Soğuğa karşı duyarlıdır. Çelikle ve daldırma ile üretilir.

Sarı yasemin, Güney Carolina'nın resmi amblemidir. Bu nedenle bu çiçeğe; Karolina Yasemini ( Carolina jessamine ) de denir.


Sarı yasemin ( Jasminum humile ya da Yellow jasmine  )

                                  ÇUHA ÇİÇEĞİ YASEMİN, JAPON YASEMİN ( Jasminum mesnyi = Jasminum primulinum )

Bilimsel adı  jasminum  mesnyi olan japon yasemini, çuha çiçeği yasemin 'jasminum primulinum' olarak da  bilinmektedir. Herdem yeşil olup  çalı formundadır. Koyu yeşil renkteki  yaprakları üç parçalıdır.Tırmanıcı olmasa da çok fazla uzadığı için destek ister. Kışın ve erken ilkbaharda çiçek açar. Parlak sarı renkli  çiçekleri  yarı katmerli ve kokusuzdur, çuha çiçeğini andırır.  Katmerli yasemin  olarak da bilinir.
Anavatanı Çin'dir. Sıcak ve ılıman iklim bitkisi olmasına karşı, soğuğa da kısmen dayanıklıdır. Yurdumuzun ılıman iklim görülen yerlerinde yetiştirilir.  Humusça zengin, geçirimli toprakları ve rüzgar almayan güneşli yerleri daha çok sever. Çelikle  ve daldırma ile kolayca  üretilir.


Çuha çiçeği yasemin kışın ve erken ilkbaharda çiçek açar.


Jasminum primulinum yarı katmerli ve gösterişli çiçekleri olan
 bir bitkidir.

Jasminum mesnyi  adını William  Mesny'den almıştır.


 Jasminum primulinum ( Çuha çiçeği yasemin )


Jasminum mesnyi  ve  Jasminum primulinum  aynı çiçektir.

                                      YABANİ YASEMİN, BORUK ( Jasminum fruticans )

Yurdumuzda doğal olarak yetişen  'jasminum fruticans',  sarı çiçekli bir yasemin türüdür. Halk arasında 'boruk' denir. Meyveleri üzümsü ve siyah renklidir. Çekleri güzel ve kokulu olduğundan süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Ayrıca 'jasminium nodiflorum' da sarı çiçekli, güzel kokulu  bir yasen türüdür. Kış yasemini de denir.

Boruk ( Jasminum fruticans ) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder