23 Şubat 2011

SARI YASEMİN ÇİÇEKLERİ

Jasminum humile 'Revolutum'. Kokulu çiçekli bir tür sarı yasmin.

Yasemin ( jasminum ), zeytingiller ( oleaceae ) familyasından 300 kadar  türü olan, çalı formlu   bir bitki cinsidir. Çoğu beyaz çiçekli ve   güzel kokuludur. Sarı ve pembe çiçek açan türleri de vardır.
Bazı yasemin türleri  kokulu olduğu  için, bazıları ise çiçekleri güzel olduğundan dolayı  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca, jasminum cinsiden olmayan, başka familyalardan olan bir çok çiçek türüne de yasemin denmektedir.
Beyaz yasemin türlerinin  çiçekleri zehirsiz olup  yenebilirken, sarı yasemin türlerinin  çiçekleri son derece zehirlidir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen en önemli  sarı yasemin türleri şunlardır.


                                          SARI YASEMİN, İTALYAN YASEMİNİ ( Jasminum humile, Yellow jasmine )

Bilimsel adı 'jasminum humile' olan sarı yasemin çalı formlu bir bitkidir.  Anavatanı Himalayalar dır. Bu nenle 'himalaya yesemini' de denir.  Bir adı da 'İtalyan yasemini' dir. Sürünücü ve sarılıcıdır, kısmen yapraklarını döker. Yazın sarı renkli,  trompet şeklinde, hafif kokulu çiçekler açar, yapraklarının ucu sivridir
Güneşli yerleri ve humusça zengin, geçirimli,  nemli  toprakları sever. Soğuğa karşı duyarlıdır. Çelikle ve daldırma ile üretilir.

Sarı yasemin, Güney Carolina'nın resmi amblemidir. Bu nedenle bu çiçeğe; Karolina Yasemini ( Carolina jessamine ) de denir.


Sarı yasemin ( Jasminum humile ya da Yellow jasmine  )
Bir adı da İtalyan yasemini olan sarı yasemin çiçeği 


                                  ÇUHA ÇİÇEĞİ YASEMİN, JAPON YASEMİNİ ( Jasminum mesnyi = Jasminum primulinum )

Bilimsel adı  jasminum  mesnyi olan japon yasemini, çuha çiçeği yasemin 'jasminum primulinum' olarak da  bilinmektedir. Herdem yeşil olup  çalı formundadır. Koyu yeşil renkteki  yaprakları üç parçalıdır.Tırmanıcı olmasa da çok fazla uzadığı için destek ister. Kışın ve erken ilkbaharda çiçek açar. Parlak sarı renkli  çiçekleri  yarı katmerli ve kokusuzdur, çuha çiçeğini andırır.  Katmerli yasemin  olarak da bilinir.
Anavatanı Çin'dir. Sıcak ve ılıman iklim bitkisi olmasına karşı, soğuğa da kısmen dayanıklıdır. Yurdumuzun ılıman iklim görülen yerlerinde yetiştirilir.  Humusça zengin, geçirimli toprakları ve rüzgar almayan güneşli yerleri daha çok sever. Çelikle  ve daldırma ile kolayca  üretilir.


Çuha çiçeği yasemin kışın ve erken ilkbaharda çiçek açar.


Jasminum primulinum yarı katmerli ve gösterişli çiçekleri olan
 bir bitkidir.

Jasminum mesnyi  adını William  Mesny'den almıştır.

 Jasminum primulinum ( Çuha çiçeği yasemin )

Jasminum mesnyi ya da   Jasminum primulinum.

                                      YABANİ YASEMİN, BORUK ( Jasminum fruticans )

Yurdumuzda doğal olarak yetişen  'jasminum fruticans',  sarı çiçekli bir yasemin türüdür. Halk arasında 'boruk' denir. Meyveleri üzümsü ve siyah renklidir. Çekleri güzel ve kokulu olduğundan süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Yabani yasemin, Boruk ( Jasminum fruticans ),
( Yurdumuzda doğal olarak da yetişir. )

                                       KIŞ  YASEMİNİ  ( Jasminum nodiflorum )

Jasminium nodiflorum,  sarı çiçekli ve güzel kokulu bir yasemin türüdür. Çiçeklerini yapraklarından açmadan önce, kışın ve ilkbaharda  açar. Bu nedenle 'kış yasemini' de  denir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder