17 Nisan 2011

POLİGALA ÇİÇEĞİ ( Süt otu )

Poligala çiçeği ( Polygala myrtifolia ' Grandiflora'  )
Poligala (polygala myrtifolia 'Grandiflora' ya da polygala fruticosa ), sütotugiller (  polygalaceae ) familyasından, çok yıllık, çalı formunda kışın da  yapraklarını dökmeyen güzel çiçekli bir süs bitkisidir. Anavatanı Güney Afrika'dır.
Polygala cinsi bitkilerin  bin kadar türü vardır. Bazı türleri  yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir, Bir adı da 'süt otu' dur.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bir başka poligala türü ise;  Cüce poligala ( peite butterfly ) da denilen, 'polygala fruticosa' dır.

Poligala, sıcak ve ılıman  iklimlerde yetişir. Güneşli ve yarı gölge yerleri sever, toprak bakımından seçici değildir, kuraklığa dayanıklıdır. Ancak yazın düzenli sulanması gerekir. Hem bahçe, hem de saksı çiçeği olarak yetiştirilir. İstenilen form verilebilir.
Bezelyeyi andıran çiçekleri; leylak, mor ve beyaz renkli ve hafif kokuludur.  Yapraklarının görünümü mersine benzer, sütlü olur.  Poligala, iklim şartlarının  elverişli olduğu yerlerde  yıl boyu çiçek açar.

Poligala ayni zamanda  şifalı bir bitkidir, kökleri  bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı türleri ise,  süt artırıcı olarak kullanılmıştır.
Poligala, tohumla ve çelikle üretilir, fazla bakım istemez, kolay yetişen bir çiçektir.

Cüce poligali ( Polygala fruticosa )
Poligala myrtifolia ' Grandiflora'
Bir adı da süt otu olan poligala çiçeği hava şartları uygun giderse
kışın da çiçek açmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder