17 Nisan 2011

POLİGALA ÇİÇEĞİ ( Süt otu )

Poligala çiçeği ( Polygala myrtifolia ' Grandiflora'  )
Poligala ya da süt otu  (polygala myrtifolia 'Grandiflora' ya da polygala fruticosa ), sütotugiller ( polygalaceae ) familyasındandır. Çok yıllık olup çalı formundadır,  kışın yapraklarını dökmez, güzel çiçeklidir. Anavatanı Güney Afrika'dır.
Polygala cinsi bitkilerin çok fazla türü vardır. Bazı türleri  yurdumuzda doğal olarak yetişir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bir başka poligala türü ise;  Cüce poligala ( peite butterfly ) da denilen, 'polygala fruticosa' dır.

Poligala, sıcak ve ılıman  iklimlerde yetişir. Güneşli ve yarı gölge yerleri sever, toprak bakımından seçici değildir, geçirimli ve verimli toprakları sever.  Kuraklığa ve soğuğa  dayanıklıdır. Yazın düzenli sulanması gerekir.  Hem bahçe, hem de saksı çiçeği olarak yetiştirilir. Budanarak istenilen form verilebilir.
Poligala  yazın ve sonbaharda, bezelye çiçeğini andıran mor ya da beyaz renkli ve hafif kokulu çiçek açar. İklim şartları elverişli elverişli olursa, yıl boyu çiçek açar. Yaprakları mersine benzer ve  sütlüdür.

Poligala ayni zamanda  şifalı bir bitkidir, kökleri  bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı türleri ise,  süt artırıcı olarak kullanılmaktadır.
Poligala, tohumla ve çelikle üretilir, fazla bakım istemez, kolay yetişen güzel  bir çiçektir.

Cüce poligali ( Polygala fruticosa )
Poligala myrtifolia ' Grandiflora'
Bir adı da süt otu olan poligala çiçeği hava şartları uygun giderse
kışın da çiçek açmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder