17 Mayıs 2011

VERBENA ÇİÇEĞİ (Yer minesi)

Yer minesi ( verbena x hybrida  )
Verbena, mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasından tek veya çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Çok sayıda doğal ve kültür türü  vardır. Bu bitkinin bazı türleri eskiden ilaç olarak kullanıldığından,  'sağlıklı olmak' anlamına gelen verbena ( latince ) adını almıştır. Bir adı da 'mine çiçeği' dir.

Bazı verbena  türleri yurdumuzda doğal olarak  yetişmektedir. Bunlardan,  halk arasında ki adı, Güvercinotu ( verbena supina ) olan bitkinin  çiçek ve yaprakları ilaç olarak kullanılmaktadır.

Mine çiçeği ( verbena x hybrida ),  bir sap üzerinde,  şemsiye şeklinde ve   toplu olarak çiçek açar. Çok değişik renklerde çiçek açan çok fazla çeşidi üretilmiştir, bazıları iki renklidir.

Mine çiçeği , yer örtücü bir bitki olduğu için  'yer minesi' olarak da bilinir. Ayrıca, balkon ve makromelerde de çok güzel durur.

Yer minesi güneşli yerleri sever, toprağını nemli tutmak gerekir.Yapraklarına su dokundurmadan, gece sulanmalıdır.Tohumdan ve çelikle ürer.

Verbena,  herkesin saksı ve bahçede yetiştirebileceği, fazla bakım istemeyen buna karşı bol çiçek açan güzel bir bitkidir.


Ağaç minesi ( lantana camara ),   mineçiçeğigiller familyasından bir başka  süs bitkisidir.

Verbena çiçekleri ( Yer minesi )

Yer minesi ( Verbena x hybrida )

Mine çiçeği ( verbena hybrida )
Yer minesi, iki renkli
Yer minesi
Beyaz renkli mine çiçeği
Pembe yer minesi
Değişik bir renkli yer minesi çiçeği
İki renkli bir mine çiçeği
Değişik bir mine çiçeği daha.
Pembe verbena
Mor renkli mine çiçeği
Değişik renkli mine çiçekleri

Posted by Picasa

2 yorum:

  1. Aranası başka dünyaları çiçekler sayesinde buluyoruz; ne hoş dünyanın güzel bitkileridir onlar...

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Güven; Bazen bir çiçek, bir hayvan bizi sosyal hayatın yarattığı sıkıntılardan uzaklaştırıp,hayata farklı bir pencereden bakıp,mutlu olmamızı sağlıyor.

    YanıtlaSil