28 Temmuz 2011

BENİM AĞACIM AKASYA (Temmuz)

Akasya meyveleri ( Temmuz - 2011 )
'2011 Ağaç Yılı' aktiviteleri doğrultusunda bahçemdeki yalancı akasya ile ilgili temmuz ayı gözlemlerim de  şöyle. 

Haziran ayında oluşmaya başlayan akasya meyveleri bu ay olgunlaştılar. Akasya ağacı baklagillerden olduğundan; meyveleri de bakla şeklinde oluyor. İlk oluştuğunda taze fasulyeye benzeyen bu meyveler daha sonra  koyu kahverengine dönüşüyor.

Kuruyup olgunlaşan bu  meyve kapsülleri  akasya ağacına daha değişik  bir görüntü verdiler. Özellikle rüzgarlı havalarda birbirine çarparak ses çıkarıyorlar.

AKASYA AĞACININ KARINCALAR İÇİN ÖNEMİ!.

Akasya tohumları karıncalar için çok önemli bir besin kaynağıdır.Tropikal kuşakta yaşıyan bazı karıncalar, yuvalarını akasya ağacı dikenlerinin içine yaparak larvalarını bu tohumlarla beslemektedirler. Kendileri ise ağacın salgıladığı bir çeşit nektarı yemektedirler. Böylece, akasya ağaçları milyonlarca karıncaya yaşam alanını oluşturmaktadır.

Karıncalar için; hem ev, hemde besin kaynağı olan akasya ağaçları çok önemlidir. Bu nedenle akasya ağaçları, karıncalar tarafından korunmaktadırlar. Bu ağaca tırmanan diğer bitkiler (sarmaşık) ve hayvanlar işçi karıncaların saldırısına uğramakta ve yok edilmektedirler.
Tropikal kuşakta yer alan akasya ağaçları, varlıklarını  birazda bu karıncalara borçludur diyebiliriz.

( Not: Akasya ağacım ile ilgili daha önceki aylardaki  gözlemlerimi okumak için tıkla. )


2 yorum:

  1. Demirhindi şerbetinin yapıldığı ağaçta akasya ağacına benziyor yoksa aynı ağaç mı?

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Bitki Dostum, (Adsız)
    Demirhindi ağacı ile akasya ağacı aynı familyadan.(Baklagiller)Bu nedenle çiçek ve meyveleri birbirine benziyor.Demirhindi meyveleri insanlar tarafından yenmesine karşı,akasya meyveleri yenmez.Sevgiyle kalın.

    YanıtlaSil