4 Temmuz 2011

ORMAN GÜLLERİ ARASINDA BİR YAYLA GEZİSİ

Giresun yaylaları ile ünlü ilerimizden biridir, 1500-2200 m. yükseklikteki bu yaylalar kıyıdan yaklaşık 50-60 km. içeridedir.  Doğukaradeniz dağlarının aşınarak zamanla düzleşmesi sonucu oluşmuştur.
Eskiden yaya olarak hayvan sürüleri ile birlikte birkaç günde çıkılan bu yaylalara, artık araba ile bir kaç saat içinde ulaşabiliyorsunuz

40 yıl aradan  sonra tekrar yaylalara çıkacağımız için heyecanlanıyorum.  Bir an önce  çocukluğumun  geçtiği buraları görmek için can atıyorum.

Fındık bahçelerinin arasından başlayan yolculuğumuz daha sonra yerini gür bir orman kuşağına bırakıyor. Biraz daha yükseklere çıkınca,  yol kenarlarında, ormanların altında,  çiçek açmış çalı toplulukları dikkat çekmeye başlıyor. Orman gülü (rhododendron) denilen bu bitkiler yaylaya da yaklaşmakta olduğumuzu gösteriyor. Nitekim yarım saat sonra  kendimizi yemyeşil çimenlerle kaplı uçsuz bucaksız Giresun yaylalarında ( Bektaş, Kulakkaya ) buluyoruz.

Her zaman tepemizde görmeye alıştığınız bulutlar bu defa ayaklarınızın altında uzanıyorlar.  Her yerde  sarı orman gülleri çiçek açmış, çok hoş  kokuyorlar. Yaylalar da dolaşırken  bir daha buraları görmenin mutluluğunu ve hüznünü birlikte yaşıyorum. ( 25.06. 2011 )

İşte bu gezimizden renkli görüntüler.

Mor  ve sarı çiçekli ( rhododendron  )  orman gülleri bir arada. ( Yayla yolları )
Komar adı ile de bilinen mor çiçekli orman gülü ( rhododendron ponticum ),  Doğu karadeniz yöresine özgü bir türdür. Manolyaya benzeyen yapraklarını dökmez ve çiçeksiz olarak da  güzeldir. Günümüzde bu bitkinin  bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Mor çiçekli orman gülleri  kokusuz ve zehirsizdir. Çocukluğumda bunlara  'guguk çiçeği  ' derdik ve yerdik.
Sarı çiçekli orman gülleri ( rhododendron luteum )  Doğukaradeniz yaylalarında geniş yer kaplar ve zehirlidir. Mor renkli orman güllerinin aksine, kışın yapraklarını dökerler ve  keskin kokulu olur.  ( Kulakkaya yaylası. )
Bektaş yaylası civarında  sarı orman gülleri ile kaplı Yumurtalık tepesi.  Yayılıcı ve soğuğa karşı son derece dayanıklı bir bitki olan sarı orman güllerine bazı yörelerde  ' sifin ' ( zifin ) denir.

Bektaş yaylasını oluşturan obalardan biri.
Bektaş yaylalarında gezerken eskisi gibi çok  olmasa da yer yer koyun sürüleriyle karşılaşıyoruz.
Eskiden hayvancılığın çok önemli olduğu bu yaylalarda çeşmeler  buna göre dizayn edilmiş, alttaki çanak hayvanların su içmesi için özellikle  yapılmıştır.
Giresun'un doğal güzellikleri ile ünlü Kulakkaya yaylası.
Seyretmeye doyulmayan Giresun yaylaları ve Karagöl Dağları
Karadeniz yaylalarında halkın 'duman'  dediği  sis hiç eksik olmaz. Siste kaybolursanız hayvanların obaya dönüşünü beklerseniz iyi edersiniz
Üzerinden hiç kar eksik olmayan  Karagöl dağları.Yaklaşık 3000m. civarındaki bu dağların üzerinde yer yer buzulların oluşturduğu  buzul-krater gölleri bulunmaktadır. 
Doğukaradeniz yaylaları, genel olarak aynı yöreden ( köy, ilçe )  insanların bir arada oturduğu  obalardan oluşmuştur. 
Adını Hacı Bektaş Veli'den almış olan Bektaş. Ayni zaman da önemli turizm merkezidir.
Doğukaradeniz yaylalarında bazen kendinizi bulutların üstünde sanırsınız.
Karadeniz insanının ormanlarla ilgili düşüncelerini yansıtan ilginç bir tabela.
 Doğukaradeniz bölgesinde ormanlar belli bir yükseklikten sonra yerini yaylalara bırakır. Buralar da ormanların yerini sarı çiçekli orman gülleri ve çayırlar alır. Bu yaylalar  hayvancılık açısından çok önemlidir.
Doğu ladini ( picea orientalis ) 
Doğukaradeniz ormanları genel olarak doğu ladini ağaçlarından oluşmaktadır. Oldukça düzgün olan bu ağaçların kerestesi makbuldur.
Giresun yaylalarında, ot ve sebze yetiştirmek için etrafı çevrilmiş bahçelere; ' Bağlak ' adı verilir. Bu bağlaklar  da ise;  en çok, ot, karalahana ve patates yetişmektedir.
Yayla evleri
Dağların aşınmasına yol açan en önemli etken, yaylalar da  gece ve gündüz  sıcaklık farkının çok olmasıdır.
Bir madımak türü olan 'polygonum bistorta / kurt pençesi'  
Giresun  yöresinde, yaylalarda doğal olarak yetişen bu bitkiye ,  ' Küçüktene  ya da Güçükdene '  denir ve ıspanak gibi  yenilir.
Bir oba ve etrafı dikenli telle çevrilmiş bağlaklar.
Etrafı ormanlarla çevrili bir yayla ve kunduz avu otları ( veratrum album / akçöpleme  ) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder