10 Temmuz 2011

URMU DUT ( Moğol Dutu )

Urmu dutu ilk defa on yıl kadar önce Karaburun'da (İzmir) bir arkadaşımın yanına gittiğimde yemiştim, farklı bir tadı vardı, çok hoşuma gitmişti. Ancak ağaçtan yerken  her yerim boyanmıştı, kıpkırmızı olmuştum. Adının ekşi karadut olduğunu söylemişlerdi. Daha sonra bu dutun yurdumuzdaki en yaygın  adının 'urmu dut' (morus mongolica ) olduğunu öğrendim. Asıl  adı moğol dutu'ymuş.

O zamanlar kirada oturuyordum, bir gün  bir dut ağacımın olacağını hayal  bile etmemiştim.
Yıllar sonra bahçeli bir evim olunca ilk diktiğim ağaçlardan biri de  tadını  hiç unutamadığım bu dut  oldu.  Urmu  dut diğer dut  türlerin aksine çok yavaş büyüyor. Bu nedenle, ilk defa bu yıl meyve verdi.

Urmu dut ağacının genel görünümü  ( Morus mongolica )
Urmu dut, çoğu zaman diğer kara ve ekşi  dut türleri  ( morus nigra ) ile  karıştırılmaktadır. Bu dutunda  tadı biraz  ekşi ve kara olmasına karşı çok  daha farklı bir lezzeti var.
Bu  dut diğer dut türlerinden daha geç olgunlaşıyor ve hasatı da iki ay kadar devam ediyor. Olgunlaşmaya başladığında, önce  kırmızı, tam olgunlaşınca ise siyah bir renk alıyor. Meyvesi daha çok böğürtleni andırıyor.

Henüz tam olgunlaşmamış urmu dutlar pembe - kırmızı renkli oluyor.
Doğal bir antibiyotik olan  bu dut, daha çok  şurup yapılarak değerlendirilmektedir. Ayrıca diğer dutlar gibi reçelli ve pekmezi de olmaktadır.

Olgun urmu dutlar siyah  renklidir.
Bir adı da moğol dutu olan  urmu dut.
Şimdiye kadar bu duttan yemediyseniz rast gelirseniz  tatmanızı tavsiye ederim, farklı bir lezzeti var, ayrıca çokta yararlıymış. Yerken boyanan elinizi yıkamak içinde sabun aramanıza gerek yok, yaprağını elinizde ovalayınız.
Urmu dut aşı ile üretilmektedir.

Linki tıklayarak dutla ilgili başka bir yazımı da  okuyabilirsiniz http://kadirbekci53.blogspot.com.tr/2010/05/simdi-dut-zaman.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder