1 Ağustos 2011

ZIPÇIKTI ÇİÇEĞİ / YAĞMUR ZAMBAĞI

Halk arasında 'zıpçıktı' denilen yağmur zambağı,   nergisgiller ( amaryllidaceae ) ailesinden soğanlı bir bitki cinsidir. Yetmiş kadar türü bulunmaktadır. Bazı türleri süs bitkisi olarak da  yetiştirilmektedir.  Anavatanları  Orta Amerika ülkeleridir. Yıldız şeklinde pembe, beyaz, sarı renkli çiçekleri genellikle  kokusuz ve kısa ömürlüdür.  Peri zambağı, rüzgar zambağı, zefirantes da denir.

Bu  bitkinin daha çok   iki türü yetiştirilmektedir. Bunlardan  pembe çiçeklisine; Pembe zıpçıktı - 'Zephyranthes grandiflora' ya da 'zephyranthes carinata', beyaz çiçek  açana ise; Beyaz zıpçıktı - 'Zephyranthes candide' denir.

Zephyranthes citrina ( Sarı zıpçıktı ) ise,  sarı çiçek açan güzel kokulu bir çiçektir.

Zıpçıktı, muson ikliminin  görülen yerlerde yağmurlardan hemen  sonra çiçek açar, bu nedenle  'yağmur zambağı' denmiştir.  Ancak bu bitki  zambakgiller ( liliaceae ) ailesinden değildir, nergisgiller (amaryllidaceae ) familyasına mensuptur. Bu nedenle, adına  'yağmur çiçeği' demek  daha doğru olur sanırım.
 Çiçekleri uzun saplıdır, yaprakları kökten çıkar,  ince uzun ve şerit şeklinde olur.

Ülkemizde zıpçıktı denilen Yağmur zambağı 
Pembe çiçekli yağmur zambak ( Zephyranthes grandiflora )
Yağmur zambağı,  daha bol  çiçek açması için; Güneş gören havadar yerlere ve fazla derin olmayan saksılara dikilmesi gerekir. Kumlu topraklarda çok  hızla çoğalarak yayılır. Soğanları soğuğa dayanıklıdır. Bitkinin yaprakları kuruduktan sonra sulanırsa yeniden çiçek açar.
Zıpçıktı, yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, daha çok soğanla üretilir.
Zehirli  bir bitki olduğu için yenmez.Pembe çiçekli  zıpçıktı çiçeği  (  Zephyranthes grandiflora veya zephyranthes carinata  )
Beyaz zıpçıktı çiçeği ( Zephyranthes candida )
Beyaz renkli zıpçıktı çiçekleri genel olarak  sonbaharda çiçek açar.

5 yorum:

 1. merhaba,

  iki yaz oldu bahçeye ekeli ama ektiğim yer gölge, fazlada yağmur yağmıyor sanırım o yüzden çok fazla çiçek açmadı.
  Bu mevsimde saksıya taşısam olur mu acaba?

  Defne

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Defne,
   Susuz bırakıp yaprakları kuruyunca saksıya dikin ve su verin çiçek açacaktır.Tabi saksınızı bol güneş alan bir yere koymalısınız.Sevgiyle kalın.

   Sil
 2. Teşekkür ederim.

  Birşey daha sorabilirmiyim.

  Bu baharda ektiğim zambak soğanlarım vardı.
  Fazla büyümediler bende yerlerini sevmediklerini düşünerek çıkardım topraktan önümüzde ki bahar ekerim diye düşünüyorum.
  Şuan bir gazete kağıdına sarılı gölge bir yerde.
  Saklamam doğru mu bahara kadar yoksa şimdiden ekeyim mi
  (Bu arada iklim olarak marmara bölgesinde yaşıyorum kışın çok fazla soğuk olmuyor)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zambakların çok çeşidi var ancak genel olarak kışı fazla soğuk geçmeyen yerlerde topraktan sökmemek gerekir.Zambak soğanlarınızı işlenmiş ama gübresiz geçirimli bir toprağa (kumlu ) dikip sulayınız.Çiçek açma zamanı şerbet veya organik gübre verirsiniz.Selamlar.

   Sil
 3. Yardımlarınız için teşekkür ederim Sayın Kadir Bekçi

  Defne

  YanıtlaSil