1 Ağustos 2011

ZIPÇIKTI ÇİÇEĞİ / YAĞMUR ZAMBAĞI

Halk arasında zıpçıktı denilen yağmur zambağı  nergisgiller ( amaryllidaceae ) ailesinden olup  soğanlı bir bitkidir. Anavatanları  Orta Amerika ülkeleri olan bu bitkinin 70 kadar türü vardır. Yıldız şeklinde, pembe, beyaz, sarı renkli çiçekleri genellikle   kokusuzdur.  Bu çiçeğe; peri zambağı, rüzgar zambağı, zefirantes de denmektedir.

Yağmur zambağının en çok yetiştirilen ve tanınan iki türü vardır. Bunlardan  pembe çiçeklisine; pembe zıpçıktı -  "zephyranthes grandiflora' ya da, zephyranthes carinata", beyaz çiçek  açana ise; beyaz zıpçıktı - 'zephyranthes.candide' denir.
 Zephyranthes citrina, sarı çiçekli ve kokuludur.

Muson ikliminin  görülen yerlerde bu bitki  yağmurlardan sonra çiçek açar, bu nedenle bir adı da   'yağmur zambağı' dır.  Ancak bu bitki  zambakgiller ( liliaceae ) ailesinden değildir,  nergisgiller (amaryllidaceae ) familyasından bir bitkidir. Bu nedenle  'yağmur çiçeği' demek  daha doğru olur  sanırım.

Ülkemizde zıpçıktı denilen Yağmur zambağı 
Pembe çiçekli yağmur zambak ( Zephyranthes grandiflora )
Zıpçıktı, bol güneş gören havadar yerlerde ve fazla derin olmayan saksılarda daha çok çiçek açar. Kumlu topraklarda hızla çoğalarak yayılır, yeşil ince uzun yaprakları vardır, çiçeklerini bunların arasından çıkan üzün bir sapın ucunda açar. Suyu çok sever, yaprakları kurursa sulandığında yeniden yeşerir ve  çiçek açmaya başlar. Soğanları soğuğa dayanıklıdır.
Zıpçıktı, yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, daha çok soğanla üretilir.  Zehirli  bir bitkidir yenmez.Pembe çiçekli  zıpçıktı çiçeği  (  Zephyranthes grandiflora veya zephyranthes carinata  )
Beyaz zıpçıktı çiçeği ( Zephyranthes candida )
Beyaz renkli zıpçıktı çiçekleri genel olarak  sonbaharda çiçek açar.

5 yorum:

 1. merhaba,

  iki yaz oldu bahçeye ekeli ama ektiğim yer gölge, fazlada yağmur yağmıyor sanırım o yüzden çok fazla çiçek açmadı.
  Bu mevsimde saksıya taşısam olur mu acaba?

  Defne

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Defne,
   Susuz bırakıp yaprakları kuruyunca saksıya dikin ve su verin çiçek açacaktır.Tabi saksınızı bol güneş alan bir yere koymalısınız.Sevgiyle kalın.

   Sil
 2. Teşekkür ederim.

  Birşey daha sorabilirmiyim.

  Bu baharda ektiğim zambak soğanlarım vardı.
  Fazla büyümediler bende yerlerini sevmediklerini düşünerek çıkardım topraktan önümüzde ki bahar ekerim diye düşünüyorum.
  Şuan bir gazete kağıdına sarılı gölge bir yerde.
  Saklamam doğru mu bahara kadar yoksa şimdiden ekeyim mi
  (Bu arada iklim olarak marmara bölgesinde yaşıyorum kışın çok fazla soğuk olmuyor)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zambakların çok çeşidi var ancak genel olarak kışı fazla soğuk geçmeyen yerlerde topraktan sökmemek gerekir.Zambak soğanlarınızı işlenmiş ama gübresiz geçirimli bir toprağa (kumlu ) dikip sulayınız.Çiçek açma zamanı şerbet veya organik gübre verirsiniz.Selamlar.

   Sil
 3. Yardımlarınız için teşekkür ederim Sayın Kadir Bekçi

  Defne

  YanıtlaSil