15 Ekim 2011

ZİNYA ÇİÇEĞİ

Zinya ya da zinniya  (zinnia elegans), papatyagiller / asteraceae  familyasından olup tek yıllık ve  otsu bir bitkidir. Anavatanı Meksika'dır. 20 kadar türü ve çok fazla kültür çeşidi vardır. Bodur, katmerli ve ebruli çiçek açan çeşitleri üretilmiştir.
Halk arasında bu çiçeğe daha çok 'kirli hanım çiçeği' ya da 'bahçegüzeli'  denmektedir.

Zinya, daha çok  bahçe çiçeği olarak yetiştirilir. En güzel yaz çiçeğidir, kışa kadar çiçek açar. Bahçıvanların ve kelebeklerin en sevdiği çiçeklerden biridir. .
Humusça zengin, geçirimli toprakları ve güneşli yerleri sever. Kuraklığa dayanıklıdır, ancak düzenli olarak sulanmalıdır.
Zinya çiçekleri  uzun ömürlüdür, çok fazla rengi ve formu vardır.  Bozulan, kuruyan çiçekler kesilerek  temizlenmelidir.
Zinya yetiştirilmesi en kolay çiçeklerden biridir, fazla bakım istemez. Tohumdan üretilir.

Zinya çiçekleri  ( Kirlihanım çiçekleri )

Zinya,nam-ı diğer kirli hanım çiçeği
Zinya çiçeği
Zinya çiçeği
Zinya çiçeği ( Zinnia elegans )

Bir adı da bahçegüzeli olan zinya çiçeği


Zinyalar değişik şekil ve renklerde bol çiçek açarlar.
Zinya ve kelebek.
Zinya çiçekleri


2 yorum:

 1. Merhaba,

  Damla Doğal Hayat Özel sayısını çıkarmak hazırlığı içindeyiz.
  Doğal yerler, doğal güzellikler, hayvanlar alemi… vb. konularla ilgili fotoğraflar, şiir, anı, gezi yazıları …vb. çalışmalardan; ayrıca çevreyi koruma çalışmalarından oluşacak Damla Doğal Hayat Özel Sayısı için katkılarınızı bekliyoruz.

  İnternet dünyasında dağlarla, ormanlarla; ırmaklarla denizlerle; yaban hayvanlarıyla ilgili bir çok çalışma var. Milli parklarımız, çevre çalışmalarımız da başlı başına kaynak teşkil etmektedir. Ancak “alıntı kurallarına” göre bu çalışmalardan yazının boyutuna göre bir iki paragraf alıp bağlantı kurabiliyoruz. Yazının tamamı için müsaade alma işi ile uğraşmak kolay olmuyor.

  Özel sayımızda sizlerin doğal hayatla ilgili çalışmalarına ( şiir, anı, gezi yazısı, öykü; fotoğraflar…vb.) yer vermek istiyoruz.
  20 Ekimden sonra çıkarmayı düşündüğümüz özel sayımıza yazı ya da fotoğraf göndererek katkı sağlarsanız mutlu oluruz.
  Mutluluk dileklerimizle.
  Sabahattin Gencal
  (Emekli öğretmen)

  YanıtlaSil
 2. Sayın Hocam,
  Doğayı tanıtmak, sevdirmek,çevre konusunda daha duyarlı bir toplum oluşturmak,her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır.Bu konudaki çalışmanızı takdir ediyorum ve başarılar diliyorum.
  (Sitemdeki yazı ve resimlerden yararlanabilirsiniz.)

  YanıtlaSil