15 Ekim 2011

ZİNYA ÇİÇEĞİ

Zinya ya da zinniya  (zinnia elegans), papatyagiller / asteraceae  familyasından  tek yıllık ve  otsu bir bitkidir. 20 kadar türü vardır. Ana vatanı Meksika olan bu çiçeğin  çok sayıda katmerli, ebruli ve bodur türleri de  üretilmiştir. Halk arasında bu çiçeğe daha çok  'kirli hanım çiçeği' ya da bahçegüzeli denmektedir.

Zinya, bahçe çiçeği olmasına karşı saksıda da yetişir..Humusça zengin, geçirimli toprakları ve güneşli yerleri sever. Yazın toprağının sürekli nemli tutulması gerekir.
Zinya çiçekleri  uzun ömürlü olup kokusuzdur.Ara sıra bozulan çiçekleri temizlenirse daha çok  ve güzel çiçekler açması sağlanır.
Tohumdan üretilen zinya, yetiştirilmesi kolay, fazla bakım gerektirmeyen yaz boyu bol çiçek açan güzel bir çiçektir.

Zinya çiçekleri  ( Kirlihanım çiçekleri )

Zinya,nam-ı diğer kirli hanım çiçeği
Zinya çiçeği
Zinya çiçeği
Zinya çiçeği ( Zinnia elegans )
Bahçenizde ki zinyalara  dikkat ederseniz her yıl farklı renklerde ve şekillerde çiçekler açtığını görürsünüz. Bu  nasıl olmaktadır.
Bazı çiçekler erkek ve dişi organlara sahip olsalar da, genel olarak kendilerini döllemezler, başka bir çiçekten gelen polenlerle döllenirler.Bu şekilde oluşan tohum ise farklı bir çeşit oluşturur.

Doğada çeşitliliğin olması için bu gereklidir.Aksi takdirde çeşit olmaz ve zamanla bitkiler,buna bağlı olarakta hayvanlar  yok olurdu.

Bir adı da bahçegüzeli olan zinya çiçeği


Zinyalar değişik şekil ve renklerde bol çiçek açarlar.
Zinya ve kelebek.
Zinya çiçekleri


2 yorum:

 1. Merhaba,

  Damla Doğal Hayat Özel sayısını çıkarmak hazırlığı içindeyiz.
  Doğal yerler, doğal güzellikler, hayvanlar alemi… vb. konularla ilgili fotoğraflar, şiir, anı, gezi yazıları …vb. çalışmalardan; ayrıca çevreyi koruma çalışmalarından oluşacak Damla Doğal Hayat Özel Sayısı için katkılarınızı bekliyoruz.

  İnternet dünyasında dağlarla, ormanlarla; ırmaklarla denizlerle; yaban hayvanlarıyla ilgili bir çok çalışma var. Milli parklarımız, çevre çalışmalarımız da başlı başına kaynak teşkil etmektedir. Ancak “alıntı kurallarına” göre bu çalışmalardan yazının boyutuna göre bir iki paragraf alıp bağlantı kurabiliyoruz. Yazının tamamı için müsaade alma işi ile uğraşmak kolay olmuyor.

  Özel sayımızda sizlerin doğal hayatla ilgili çalışmalarına ( şiir, anı, gezi yazısı, öykü; fotoğraflar…vb.) yer vermek istiyoruz.
  20 Ekimden sonra çıkarmayı düşündüğümüz özel sayımıza yazı ya da fotoğraf göndererek katkı sağlarsanız mutlu oluruz.
  Mutluluk dileklerimizle.
  Sabahattin Gencal
  (Emekli öğretmen)

  YanıtlaSil
 2. Sayın Hocam,
  Doğayı tanıtmak, sevdirmek,çevre konusunda daha duyarlı bir toplum oluşturmak,her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır.Bu konudaki çalışmanızı takdir ediyorum ve başarılar diliyorum.
  (Sitemdeki yazı ve resimlerden yararlanabilirsiniz.)

  YanıtlaSil