12 Kasım 2011

ŞEMSİYE ÇİÇEĞİ ( Siperus )

Bu yıl diktiğim şemsiye çiçeği ( cyperus alternifolius )

Şemsiye çiçeği (cyperus alternifolius ),  papirüsgiller ya da hasırotugiller ( cyperaceae ) familyasından olup  çok yıllık ve  otsu bir bitkidir. Anavatanı Madagaskar  adasıdır. Dekoratif olduğu için süs bitkisi olarak  yetiştirilmektedir, çiçeği güzel değildir. Japon şemsiyesi de denilen bu bitki aslında  bir çeşit papirustur. Eski Mısırlılar Nil nehri kıyısında yetişen bu saz bitkisinin saplarından kağıt, ip, sal, bez gibi eşyalar yapmışlardır. Günümüzde de halen, Mısır'da papirustan turistik amaçla da olsa  kağıt yapılmaktadır

Şemsiye çiçeği ( Siperus ),  ince uzu bir sapın ucunda, şemsiye telleri gibi etrafa açılmış şerit şeklinde yeşil yapraklardan oluşur. Küçük ve gösterişsiz çiçeklerini yaprakların çıktığı merkezinde açar. Japon şemsiyesi, dibinden kaldırdığı yeni filizlerle çoğalır ve zamanla büyük bir öbek oluşturur.

Japon şemsiyesi bitkisinin çiçeği.
Şemsiye çiçeği tropikal iklimlere özgü bir bitkidir, bu nedenle fazla  soğuğu sevmez, bol su ister. Akvaryum ve havuzlarda da yetiştirilmektedir. Saksıda yetiştirmek için, büyük ve deliksiz bir saksıya dikerek toprağın sürekli yaş tutulması gerekmektedir.
Şemsiye çiçeği, tohumla, uç çeliği ile  ve kökten ayırma yöntemi ile üretilmektedir.

Şemsiye çiçeği daha çok  dekoratif olduğu için yetiştirilen bir süs bitkisidir. 

Posted by Picasa

6 yorum:

 1. Çok sevdiğim bir bitkidir. Şimdilerde yok evimde ama bir zamanlar bolca yetiştirmiştim. Çok fazla su ihtiyacı olduğundan ahşap parkeli odalarda nem yapabiliyor.

  YanıtlaSil
 2. Çok sevdiğiniz bu çiçeği bir gün bahçenizde yetiştirmenizi dilerim, öğretmenim.

  YanıtlaSil
 3. bende bahcedeki havuza ektim ama havalar sguyor iceri mi almali kac dereceye kadar dayanir acaba bakmali:)

  YanıtlaSil
 4. Tropikal iklimlere özgü bir bitki olduğu için 10 derecenin altında sap ve yapraklar bozulmaya başlıyor.İçeri almalısınız.Selamlar.

  YanıtlaSil
 5. Degerli blog yöneticisi paylaşımlarınızdan güzel bilgiler ediniyoruz, sitemiz avukat danışmanlık olarak çalışmalarınızda başarılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Servis,
   Avukat Danışmanlık sitesine güzel yorumlarından dolayı teşekkür eder başarılar dilerim.

   Sil