24 Mayıs 2012

HASEKİKÜPESİ ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı 'aquilegia vulgaris' olan hasekiküpesi, lale,sümbül gibi eskiden beri bahçelerde yetiştirilen klasik çiçeklerimizden biridir. Düğünçiçeğigiller ( ranunculaceae ) familyasının "aquilegia" cinsinden  olan bu bitkinin  yetmiş kadar  türü vardır. Bu bitkinin değişik şekillerdeki çiçekleri eskiden beri küpe yapan kuyumculara ilham kaynağı olmuştur. Bu nedenle Osmanlılarda bu çiçeğe sultanküpesi, hasekiküpesi  gibi adlar verilmiştir ( Osmanlı padişahlarının en gözde cariyelerine haseki denirdi, bunlardan erkek çocuk doğuranlar hasekisultan unvanını alırdı.).

İki yıllık otsu bir bitki olan hasekiküpesi; ilk yıl çiçek açmaz, bu nedenle tohumlarını yazın veya sonbahardan ekmek gerekir, ayrıca kökten ayıraraktan da çoğaltılmaktadır. Daha çok yarı gölge veya  güneşli yerleri ve humusça zengin  toprakları sever.

Değişik hasekiküpesi çiçekleri birbirlerini tozlayarak melezler oluşturur. Böylece her yıl yeni çeşitler ortaya çıkar.
Hasekiküpeleri genel olarak bahçe çiçeği olmakla beraber saksıda, balkonlarda da çok güzel durur. Hasekiküpesi çiçeğinin bazı türleri yurdumuzda yabani olarak da yetişir.

Dikkat, hasekiküpesi çiçeği zehirli bir bitkidir.

Değişik hasekiküpesi çiçekleri.

Hasekiküpesi ( Aquilegia vulgaris )
Hasekiküpesi çiçeği
Hasekiküpesi  çiçeği
Hasekiküpesi çiçeği
Hasekiküpesi çiçeği
Hasekiküpesi ( Aquilegia vulgaris )
Hasekiküpesi ( Aquilegia vulgaris )
Hasekiküpesi tohumları

2 yorum:

  1. Merhabalar Kadir Bey, ben de tohum aldım ve ektim büyüyorlar ufak ufak..bakalım ne renk olacaklar hele bir açsın paylaşırım ben de, bu arada çiçeklerinin zehirli olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim bilgi için..yaramaz ve herşeyin tadına bakmaya çalışan bir kedim var :)çünkü aklımda bulunsun..selamlar Adana'dan...

    YanıtlaSil
  2. Merhaba bitki dostu arkadaşım.Çok ilginç şekil ve renklerde çiçekler açanlar olabilir.Benimde kedilerim var ama onlar kendilerine zararlı yiyecekleri içgüdüsel olarak yemiyorlar,endişe etmeyin.Selamlar.

    YanıtlaSil