20 Temmuz 2012

KANAYAN KALPLER SARMAŞIĞI / KIZILAY ÇİÇEĞİ

Bir adı da kızılay  çiçeği olan kanayan kalpler çiçeği  ( Clerodendrum thomsoniae 'variegata' )
Ülkemizde, "kanayan kalpler" ya da  "ağlayan kalpler" adı ile tanınan  iki farklı  süs bitkisi var.
Bunlardan botanik adı  "lamprocapnos spectabilis ya da eski adı; dicentre spectabilis" olan otsu bir bitki ( mevsimlik ), çiçek açtıktan sonra  kururuyor.  Haşaşgiller ( papaveraceae ) familyasından olan bu bitkinin anavatanı Asya kıtasıdır. Kalp şeklinde ki çiçekleri  beyaz, kırmızı ve  pembe renklidir. Bir adı da "kızkalbi" dir.

Benim   tanıtacağım  "kanayan kalpler ya da "ağlayan kalpler" çiçeği  ise çalı formunda, mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasından, çok yıllık  bir sarmaşık. Bilimsel adı  "clerodendrum thomsoniae" olan bu bitkinin anavatanı Afrika kıtası. Tropikal ve ılıman iklimlerde yetişmektedir. Sarmaşık türü bitkileri sevenler için çok güzel bir çiçek olduğunu söylemeliyim. Yaz kış yapraklarını dökmüyor.
Çiçeğe ismini veren ( tür adı)  "Thomsoniea",  bitkiyi Afrika'da keşfetmiş ve daha sonra Avrupa'ya getirerek tanıtmıştır.

Beyaz kanayan kalpler sarmaşığı / kızılay çiçeği
 ( Clerodendrum thomsoniae ' variegata' )
Kanayan kalpler sarmaşığının iki çeşidi var:
- Beyaz kanayan kalpler sarmaşığı ( Kizılay çiçeği ): Kanayan kalpler sarmaşığının ( clerodendrum thomsoniae )  beyaz taç yapraklı olan çeşidine halk arasında  "kızılay çiçeği" deniyor. Koyu yeşil renkli  oval yaprakları olan  bu bitkinin iki renkli olan çiçeklerinin çanak yaprakları beyaz, içinden çıkan taç yaprakları ise kırmızı renklidir.

- Kırmızı kanayan kalpler sarmaşığı ( Kırmızı klerodenrum ): Kanayan kalpler sarmaşığının bu çeşidinin çanak yaprakları beyazımsı mor, taç yaprakları ise kırmızı renklidir.

Kırmızı kanayan kalpler çiçeği ( Klerodendrum ) 
Kanayan kalpler sarmaşığı ( klerodendrum ) ,  direk  güneşi sevmiyor, yarı gölge yerlerden hoşlanıyor.Tropikal bir bitki  olduğu için  yazın yaprağına su serpilmesini istiyor. Toprağının humusça zengin, geçirimli  ve  nemli olması gerekiyor. Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyı bölgelerimizde daha çok bahçe çiçeği olarak yetiştirilmektedir. Ancak soğuğa dayanıklı olmadığı için kışın don olan yerlerde saksıda yetiştirilmesi gerekiyor. Çelikle ve tohumdan  üretilmektedir.

Klerodendrum  ( Clerodendrum thomsoniae / clerodendrum x speciosum )

2 yorum:

 1. Teşekkür ederim. Belki bir gün Türkiye'ye gideceğim. Seni selamlıyorum. Ben blogunuza seviyorum.
  Thanks for your comment.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi Türkiye'de görmek bize mutluluk verir.Ben yetiştirdiğim bitkileri tanıtmaya çalışıyorum,doğa ve bitki sevgisi için.Umarım yararlı oluyordur.Blogumu beğenmenize sevindim.İzmir'den sevgiler gönderiyorum güzel ülkenize ve size Arek.

   Sil