20 Temmuz 2012

KANAYAN KALPLER SARMAŞIĞI / KIZILAY ÇİÇEĞİ

Bir adı da kızılay  çiçeği olan kanayan kalpler çiçeği
 ( Clerodendrum thomsoniae 'variegata' )
Ülkemizde, 'kanayan kalpler' ya da  'ağlayan kalpler' adı ile bilinen iki farklı  süs bitkisi var.
Bunlardan botanik adı  'lamprocapnos spectabilis ya da eski adı 'dicentre spectabilis' olan; Haşaşgiller ( papaveraceae ) familyasından, tek yıllık ve otsu bir bitkidir. Anavatanı  Asya kıtasıdır. Kalp şeklinde beyaz, kırmızı ve  pembe çiçek açar. Otsudur, çiçek açtıktan sonra kurur. Bir adı da 'Kızkalbi' dir.

Benim tanıtmak istediğim  "kanayan kalpler ya da "ağlayan kalpler" çiçeği  ise;  Mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasından, çok yıllık, çalı formlu  bir tür sarmaşıktır. Bilimsel adı  'clerodendrum thomsoniae' olan bu bitkinin anavatanı Afrika kıtasıdır. Tropikal ve ılıman iklimlerde yetişmektedir. Yaz - kış yeşil yapraklıdır. Sarmaşık türü bitkileri sevenler için, güzel bir çiçek olduğunu söylemeliyim.
Bu  çiçeği  'Thomsoniea', ( Tür adınını veren botanikçi ), Afrika'da keşfetmiş ve daha sonra Avrupa'ya getirerek tanıtmıştır.

Beyaz kanayan kalpler sarmaşığı / kızılay çiçeği
 ( Clerodendrum thomsoniae ' variegata' )
Kanayan kalpler sarmaşığının iki çeşidi vardır:

- Beyaz kanayan kalpler sarmaşığı ( Kizılay çiçeği ): Kanayan kalpler sarmaşığının ( clerodendrum thomsoniae )  beyaz taç yapraklı olan çeşidine halk arasında  "kızılay çiçeği" deniyor. Koyu yeşil renkli  oval yaprakları olan  bu bitkinin iki renkli olan çiçeklerinin çanak yaprakları beyaz, içinden çıkan taç yaprakları ise kırmızı renklidir.

- Kırmızı kanayan kalpler sarmaşığı ( Kırmızı klerodenrum ): Kanayan kalpler sarmaşığının bu çeşidinin çanak yaprakları beyazımsı mor, taç yaprakları ise kırmızı renklidir.

Kırmızı kanayan kalpler çiçeği ( Klerodendrum ) 
Kanayan kalpler sarmaşığı ( klerodendrum ) direk  güneşi sevmiyor, yarı gölge yerlerden daha çok  seviyor. Tropikal bir bitki  olduğu için  yazın yaprağına su serpilmesini istiyor. Toprağının humusça zengin, geçirimli  ve  nemli olması gerekiyor. Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyı bölgelerimizde bahçe çiçeği olarak  da yetiştirilmektedir. Ancak soğuğa dayanıklı olmadığı için, kışın don olan yerlerde saksı çiçeği olarak  yetiştirilmesi gerekir.  Klerodendrum türleri çelikle ve tohumdan üretilmektedir.

Klerodendrum  ( Clerodendrum thomsoniae / clerodendrum x speciosum )

2 yorum:

 1. Teşekkür ederim. Belki bir gün Türkiye'ye gideceğim. Seni selamlıyorum. Ben blogunuza seviyorum.
  Thanks for your comment.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi Türkiye'de görmek bize mutluluk verir.Ben yetiştirdiğim bitkileri tanıtmaya çalışıyorum,doğa ve bitki sevgisi için.Umarım yararlı oluyordur.Blogumu beğenmenize sevindim.İzmir'den sevgiler gönderiyorum güzel ülkenize ve size Arek.

   Sil