15 Ağustos 2012

FINDIK - MUZ - FEYOYA

Özellikle, değişik meyve ve çiçekleri yetiştirmeyi daha çok seviyorum. Bu bana babamdan geçmiş bir özellik.
İzmir'e geldiğim yıllarda (1990), babam ziyaretime gelmişti. Kemeraltın'da gezerken;  Hurma ve palmiye ağaçlarını görünce çok etkilenmişti.   Bana  bunların fidanlarından bul,   memlekete (Giresun) götürüp dikeceğim diye tutturmuştu, rahmetli.

Ben de emekli olduktan sonra Seferihisar'a yerleşince; Olur mu  olmaz mı demeden elime geçen her türden  bitkiyi bahçeme dikmeye başladım. Bir arkadaşımın blokunda anlattığına göre meğer bu bir çeşit hastalıkmış. Ne yapalım, Allah başka dert vermesin, ben buna razıyım. http://dogakesif.blogspot.com/2012/06/cicek-bulimisi.html
Seferihisar'ın  en güzel yanı,  iklim şartlarının farklı  bitki türlerinin yetişmesine uygun olması. En büyük sorun ise su.

Bugün sizlere bahçem de yetiştirmeyi denediğim, farklı iklime mensup üç meyveden söz edeceğim.

- Fındık (corylus avellana ):

Giresun'lu olduğum için bahçeme  ilk diktiğim meyvelerden biri de  fındık oldu. Kışları ılık, yazları serin ve nemli bir  iklim isteyen bu bitki;  Seferihisar'ın yazları  çok  sıcak ve kurak ikliminde olmaz  diyenlere inat,  bu yıl ilk kez  meyve vererek beni mahcup etmedi. Artık ne kadar ( kaç tane )  olduğunu söylemeyeyim.

Fındık dalda tekleme
Fındık ( Corylus avellana var.pontica )
.
- Muz ( musa acuminata ):

Muz,  yurdumuzda sadece Akdeniz bölgesinin kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara kapalı  kuytu yerlerinde meyve vermektedir. Diğer kıyı bölgelerimizde ise daha çok  süs amacı ile dikilmektedir, pek meyve vermez.

İki yıl önce diktiğim muz ağacı  çiçek açmış ama meyveleri olgunlaşamadan rüzgardan kırılmıştı. http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/08/muz-cicek-act-ama.html
Bu yıl  tekrar  çiçek açınca balkon demirlerine  sıkıca bağladım, bakalım bu defa  muz olacak mı.

Muz meyvesi ve çiçeği

- Kaymak ağacı, feyoya, akka  ( Feijoa sellowiana ya da; Acca sellowiana ):

Kaymak ağacı, mersingiller ( myrtaceae ) familyasından, herdem yeşil yapraklı,  tropikal bir çalı veya ağaçdır.   Asıl adı akka ( acca ) ya da  feyoya (feijoa ) olan bu bitki  son yıllarda 'kaymak ağacı',  'ağaç kivisi'  gibi adlarla yurdumuzda da yetiştirilmektedir. Meyvesinin tadından dolayı yurdumuzda  daha çok kaymak ağacı denmektedir.
Bu bitkinin bir özelliği de çok güzel çiçek açmasıdır. Bu nedenle park ve bahçelere süs bitkisi olarak ta  yetiştirilmektedir.

Üç yıldır sadece çiçek açan kaymak ağacım bu yıl ilk defa  meyve tuttu.  Olsa da bir de tadına baksak!

Kaymak ağacı ve meyvesi ( Feijoa sellowiana )
Kaymak ağacı çiçeği ( Feijoa sellowiana )


8 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Betul Hanım,
   Bilimsel olarak açıklanamasa da bitkilerinde sevgiden etkilendiğine ve buna karşılık verdiğini düşünüyorum.Sevgiyle kalın

   Sil
 2. Teşekkürler, ne güzel fotoğraflar! Rahatlatan bir yazı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Bey,
   Asıl ben teşekkür ederim beğendiğiniz için.Selamlar,sevgiler.

   Sil
 3. Piękne rośliny. Pozdrawiam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili Arek.
   Önerileriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.Polonya'ya Türkiye'den selamlar,sevgiler.

   Sil
 4. Grupta da paylaşmışsınız; çok etkilendim Feyoya'dan. Bahçemde yetiştirmek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sertifikalı fidan almanızı tavsiye ederim, çekirdekten yetiştirilenler genellikle kalitesiz çıkıyor, meve az ya da küçük veriyor. İki tane alırsanız birbirlerini tozladıklarından daha verimli oluyor.

   Sil