13 Eylül 2012

KAHKAHA ÇİÇEĞİ ( İpomoea )

Bir çiçek düşünün ki; Onu  görenler   kendilerini    kahkaha atmaktan alamıyor.  Üstelik burası öyle bir ülke ki; Değil kahkaha atmak, gülmek bile yasak.  Böyle bir şey ancak masallarda mı olur? Ben de zaten 'Mavi Kahkaha Çiçeği' (Hasan Latif Sarıyürek ) adlı bir masal kitabından söz ediyorum.

Masal kitapları, çocuklarımızın ileride sağlıklı bir kişilik sahibi olmasında  önemli bir rol oynarlar. Bir taraftan eğlenirken farkına varmadan doğaya, bitkilere, hayvanlara karşıda ilgi duymaya ve onları  sevmeye başlarlar. Hayal güçleri genişler.
'Mavi Kahkaha Çiçeği' bu bakımdan çok  güzel bir  kitap.  Keşke çocuklarımıza doğayı, insanları, hayvanları sevdirtecek daha fazla masal kitapları yazılsa.

Gelin şimdi de, bu güzel masal kitabına adını veren bu çiçeğini  tanıyalım . Sonra bu masalı okuyan, bize  bu çiçek hakkında soru soran, yetiştirmek isteyen  çocuklarınıza  karşı mahcup oluruz!

Kahkaha çiçeği ( ipomoea ),  tarlasarmaşığıgiller ( convolvulaceae ) familyasından olup, otsu,  tek yıllık,  sarmaşık şeklinde bir  bitki cinsidir.
Tropikal ve ılıman  iklimlerde yetir, çok sayıda türü vardır. Bunlardan, yurdumuzda da yetişen  ipomoea purpurea ayni zamanda  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca çok fazla  kültür çeşitleri de vardır. Bazı türleri üç renkli olur.
Akşamsefası'nın tersine, kahkaha çiçeği gündüzün, sabah çiçek açar ve öğlen olmadan kapanır. Bu nedenle  'gündüzsefası' adı ile de bilinir. Boru şeklindeki çiçekleri mavi, pembe, mor ve beyaz  renkli olur. Her gün yeni tomurcuklardan çiçek açar, kapanan çiçeklerini bir daha açmaz.

Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır, çok hızlı büyür ve fazla  bakım istemez. Bahçenize bir kez dikmeniz yeter, bundan sonra her yıl  dökülen tohumlarından kendiliğinden biter. Bahçelerin  kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir  görüntü verir. İsterseniz saksıda da yetiştirebilirsiniz.

Kahkaha çiçeği güneşli yerleri ve humusça zengin nemli toprakları  sever. Soğuktan hoşlanmaz, fazla sulandığın da ise çiçek açmayı unutup bol bol yaprak verir. Tohumdan yetiştirilir.

Kahkaha çiçekleri.

Kahkaha çiçeklerim.
Bir adı da gündüz sefası olan kahkaha çiçeği.

Kahkaha çiçeği ( İpomoea purpurea ) 2 yorum:

  1. Uprawiałem tę roślinę. Bardzo podobają mi się te zdjęcia wilców.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler sevgili Arek Cin.Türkiye'den sevgiler.

      Sil