13 Eylül 2012

KAHKAHA ÇİÇEĞİ ( İpomoea )

Bir çiçek düşünün ki; onu  görenler kendilerini kahkaha atmaktan alamıyorlar. Üstelik burası öyle bir ülke ki; değil kahkaha atmak, gülmek bile yasak.  Böyle bir şey ancak masallarda mı olur. Bende zaten bir masal kitabından söz ediyorum. 'Mavi Kahkaha Çiçeği'. (Hasan  Latif Sarıyürek )
Yazar bu masalı kaleme alırken, kim bilir,  belki de bu çiçeğin isminden etkilenmiştir.

Masal kitapları, çocuklarımızın ileri de,  sağlıklı bir kişilik sahibi olmasında  önemli bir rol oynar Bir taraftan eğlenirken, farkında olmadan, doğaya,bitkilere, hayvanlara karşıda ilgi duymaya ve onları sevmeye başlar.
'Mavi Kahkaha Çiçeği' adlı masal kitabı da buna çok güzel bir örnektir.

Gelin şimdi de bu çiçeği, kahkaha çiçeğini daha yakından tanıyalım . Sonra bu masalı okuyan ve soru soran çocuklarınıza  karşı mahcup olursunuz. Benden hatırlatması.

Tarlasarmaşığıgiller ( convolvulaceae ) familyasının İpomoea cinsini oluşturan kahkaha çiçekleri, sarmaşık formun da, tek yıllık ve  otsu bitkilerdir.
Tropikal ve ılıman  iklimlerde yetişen bu bitkilerin  çok sayıda türü vardır, bunlardan bazıları ( İpomoea purpurea ) ayni zaman da  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca kültür türleri de üretilmiştir.
Akşamsefası'nın tersine, kahkaha çiçeği,  borazan şeklindeki çiçeklerini gündüz açar, bu yüzden 'gündüzsefası' adı ile de bilinir. Çiçekleri mavi,pembe,mor ve beyaz  renkli olur, kapanan çiçeklerini  bir daha açmaz. .Her gün yeni tomurcuklardan çiçek açar.

Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır, çok hızlı büyür,bakım istemez. Bahçenize bir kez dikmeniz yeter, bundan sonra her yıl  dökülen tohumlarından kendiliğinden biter. Bahçelerin  kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir  görüntü verir. İsterseniz saksıda da yetiştirebilirsiniz.
Kahkaha çiçeği güneşli yerleri ve humusça zengin nemli toprakları  sever. Soğuktan hoşlanmaz, fazla sulandığın da ise çiçek açmayı unutup bol bol yaprak verir.

Kahkaha çiçekleri.

Kahkaha çiçeklerim.
Bir adı da gündüz sefası olan kahkaha çiçeği.

Kahkaha çiçeği ( İpomoea purpurea ) 2 yorum:

  1. Uprawiałem tę roślinę. Bardzo podobają mi się te zdjęcia wilców.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler sevgili Arek Cin.Türkiye'den sevgiler.

      Sil