13 Eylül 2012

KAHKAHA ÇİÇEĞİ ( İpomoea )

Bir çiçek düşünün ki; onu  görenler kendilerini kahkaha atmaktan alamıyorlar. Üstelik burası öyle bir ülke ki; değil kahkaha atmak, gülmek bile yasak.  Böyle bir şey ancak masallarda mı olur. Ben de zaten 'Mavi Kahkaha Çiçeği' (Hasan Latif Sarıyürek ) adlı bir masal kitabından söz ediyorum. Yazar bu kitabı  yazarken, kimbilir belki de bu çiçeğin tuhaf isminden etkilenmiştir.

Masal kitapları, çocuklarımızın ileride sağlıklı bir kişilik sahibi olmasında  önemli bir rol oynarlar. Bir taraftan eğlenirken farkına varmadan doğaya, bitkilere, hayvanlara karşıda ilgi duymaya ve sevmeye başlarlar.
'Mavi Kahkaha Çiçeği' bu bakımdan güzel bir  kitabıdır. Keşke çocuklarımıza doğayı, insanları, hayvanları sevdirtecek daha fazla masal kitapları yazılsa.

Gelin şimdi de bu güzel masala adını vermiş olan kahkaha  çiçeğini  tanıyalım . Sonra bu masalı okuyup da, bize  bu çiçek hakkında soru soran, yetiştirmek isteyen  çocuklarınıza  karşı mahcup oluruz!

Tarlasarmaşığıgiller ( convolvulaceae ) familyasının İpomoea cinsini oluşturan kahkaha çiçekleri, sarmaşık formunda olup,  tek yıllık ve  otsu bitkilerdir.
Tropikal ve ılıman  iklimlerde yetişen bu bitkinin  çok sayıda türü vardır, bunlardan bazıları ( İpomoea purpurea ) ayni zaman da  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca çok fazla  kültür çeşitleri de vardır.
Akşamsefası'nın tersine, kahkaha çiçekleri borazan şeklindeki çiçeklerini gündüz açar, bu yüzden 'gündüzsefası' adı ile de bilinir. Çiçekleri mavi, pembe, mor ve beyaz  renkli olur, kapanan çiçeklerini  bir daha açmaz, her gün yeni tomurcuklardan çiçek açar.

Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır, çok hızlı büyür ve fazla  bakım istemez. Bahçenize bir kez dikmeniz yeter, bundan sonra her yıl  dökülen tohumlarından kendiliğinden biter. Bahçelerin  kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir  görüntü verir. İsterseniz saksıda da yetiştirebilirsiniz.
Kahkaha çiçeği güneşli yerleri ve humusça zengin nemli toprakları  sever. Soğuktan hoşlanmaz, fazla sulandığın da ise çiçek açmayı unutup bol bol yaprak verir. Tohumdan yetiştirilir.

Kahkaha çiçekleri.

Kahkaha çiçeklerim.
Bir adı da gündüz sefası olan kahkaha çiçeği.

Kahkaha çiçeği ( İpomoea purpurea ) 2 yorum:

  1. Uprawiałem tę roślinę. Bardzo podobają mi się te zdjęcia wilców.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler sevgili Arek Cin.Türkiye'den sevgiler.

      Sil