13 Eylül 2012

KAHKAHA ÇİÇEĞİ

Bir çiçek düşünün ki; onu  görenler kendilerini kahkaha atmaktan alamıyorlar.Üstelik burası öyle bir ülke ki; değil kahkaha atmak, gülmek bile yasak. Böyle bir şey ancak masallarda mı olur diyorsunuz. Bende zaten bir masal kitabından söz ediyorum. 'Mavi Kahkaha Çiçeği'. (Hasan  Latif Sarıyürek ) Yazar bu masalı kaleme alırken belki de bu çiçeğin isminden yola çıkarak yazmıştır.

Masal kitapları çocuklarımızın sağlıklı bir kişilik sahibi olmasında çok önemli rol oynarlar.Masal okurken bir taraftan eğlenirken,farkında olmadanda doğaya,bitkilere,hayvanlara karşıda ilgi duymaya ve onları sevmeye başlarlar.

Gelin  masal kahramanı bu çiçeği daha yakından tanıyalım.Belki sizde sever ve yetiştirmek istersiniz.

Kahkaha çiçeği (İpomoea ), tek yıllık otsu bir bitkidir.Tropikal ve ılıman  iklimlerde yetişen bu sarmaşığın çok sayıda türü vardır, bunlardan bazıları ( İ.purpurea ) süs bitkisi olarak yetiştirilmektedirler.Ayrıca kültür türleri üretilmiştir.Akşam sefasının tersine borazan şeklindeki çiçeklerini gündüz açarlar, bu yüzden 'gündüz sefası' adı ile de bilinir. Çiçekleri mavi,pembe,mor ve beyaz  renkli olur,kapanan çiçeklerini  bir daha açmazlar.Her gün yeni tomurcuklardan çiçek açarlar.

Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır,çok hızlı büyür,bakım istemez. Bahçenize bir kez ektiğinizde  her yıl dökülen tohumlarından kendiliğinden biter.Bahçenizin kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir  görüntü verir.Güneşli yerleri sever,fazla sulanmamalıdır,aksi takdirde çiçek açmaz,soğuğa karşı hassastır.

Kahkaha çiçekleri.

Kahkaha Çiçeklerim.


2 yorum:

  1. Uprawiałem tę roślinę. Bardzo podobają mi się te zdjęcia wilców.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler sevgili Arek Cin.Türkiye'den sevgiler.

      Sil