13 Eylül 2012

KAHKAHA ÇİÇEĞİ

Bir çiçek düşünün ki; onu  görenler kendilerini kahkaha atmaktan alamıyorlar.Üstelik burası öyle bir ülke ki, değil kahkaha atmak, gülmek bile yasak.Böyle bir şey ancak masallarda mı olur diyorsanız ; Bende zaten bir masal kitabından söz ediyorum. 'Mavi Kahkaha Çiçeği'.  (Hasan  Latif Sarıyürek ) Yazar bu masalı kaleme alırken belki de bu çiçeğin isminden etkilenmiştir,kim bilir.

Masal kitaları bence çok önemlidir.Bu kitaplarda anlatılanlar çoçuklarımızın sağlıklı bir kişilik sahibi olmasınd önemli rol oynarlar.
Çocuklarımız  bu ve benzeri masal kitapları okurken bir taraftan eğlenirken,farkında olmadanda doğayı da sevmiş olurlar.

Gelin bahçelerimizi,çardaklarımızı süsleyen bu güzel çiçekli sarmaşığı daha yakından yakından tanıyalım.Belki sizde yetiştirmek istersiniz.

Kahkaha çiçeği  (İpomoea ), tek yıllık, otsu bir bitkidir.Tropikal ve ılıman  iklimlerde yetişen bu sarmaşığın çok sayıda türü vardır, bunlardan bazı türleri ( İ.purpurea ) süs bitkisi olarak yetiştirilmektedirler.Ayrıca kültür türleri üretilmiştir.Akşam sefasının tersine borazan şeklindeki çiçeklerini gündüz açarlar, bu yüzden 'gündüz sefası' adı ile de bilinir. Çiçekleri mavi,pembe,mor ve beyaz  renkli olur,kapanan çiçeklerini  bir daha açmaz.Her gün yeni tomurcuklardan çiçek açarlar.

.Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır,çok hızlı büyür,bakım istemez. Bahçenize bir kez ektiğinizde  her yıl dökülen tohumlarından kendiliğinden biter.Bahçenizin kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir  görüntü verir.Güneşli yerleri sever,fazla sulanmamalıdır,aksi takdirde çiçek açma,soğuğa karşı hassastır.

Kahkaha çiçekleri.

Kahkaha Çiçeklerim.


2 yorum:

  1. Uprawiałem tę roślinę. Bardzo podobają mi się te zdjęcia wilców.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler sevgili Arek Cin.Türkiye'den sevgiler.

      Sil