22 Aralık 2012

ÖLMEZ AĞAÇ

Yaşlı zeytin ağaçları hiç dikkatinizi çektimi?  bilmiyorum.  Eğer dikkatli bir şekilde bakarsanız onlara,  diğer ağaçlardan çok farklı olduğunu görürsünüz. Estetik bulurmusunuz  bilemem,  bana adeta  sanat eseri gibi geliyorlar.  Özellikle gövdeleri bana   çok ilginç geliyor.  Yaşlı insanlara benziyorlar.   Nerede yaşlı bir zeytin ağacına  rastlasam durur bir süre bakarım, hatırını  sormak, sohbet etmek gelir içimden. Konuşmasalar da  bir şeyler anlatırlar, sanki !
Zeytine sadece bir ağaç olarak  bakmak  doğru değildir, onlar ayni zamanda  tarihin canlı tanıklarıdır. Dile gelseler kim bilir neler anlatırlardı, neler...

Zeytin ağacının biyolojik ve morfolojik özelliklerine incelendiğinde;  bu farklılığın nedenlerini daha iyi anlıyoruz.  Kurak ve fakir toprakların bitkisi olan bu ağaç ona göre dizayn olmuştur. 'Turp' denilen kökü,  su ve besin depolama görevi yerine getirir. Bu yüzden, başka  ağaçların yaşayamadığı yerlerde dahi çok uzun süre varlıklarını  sürdürebilirler.

Zeytin ağacının en ilginç yeri ise, yukarıda da belirttiğim gibi  gövdesidir. Yaşlandıkça şekli bozulan gövdesinin içi zamanla çürüyerek boşalır.  Dalları  besleyen gövde, birbirinden ayrılarak her biri bağımsız bir şekilde gelişmeye başlar. Bu nedenle ağacın bir kısmı ölse de diğer kısımları ile yaşamaya devam eder.
Zeytin ağacının gövdesi kendine  yeniden  kök yapabilir. Her yaşta ki zeytin ağacını, korkmadan kökleyerek  yerini  değiştirebilirsiniz.

Çok uzun yaşadığı için bir adı da  'ölmez ağaç' olan bu bitkinin, meyveleri ve yağı gibi yaprağı da çok değerlidir. Zira, bilim adamları zeytin ağacın  uzun yaşamasının sırrının yaprağında  saklı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Ölmez  ağacının sırrını çözen  bilim,  bakalım insanın da zeytin ağacı gibi uzun yaşamasını sağlayacak  formülünü de  bulabilecek mi?

( Zeytin ağacı ile ilgili başka bir başka  yazımı da, aşağıda ki linki tıklayarak okuyabilirsiniz. http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/01/zeytin.html )

Seferihisar ve çevresinden çekilmiş yaşlı zeytin ağacı fotoğrafları.  İlginç bulacağınızı umuyorum.6 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. sonuncu ağaç hayalet görmüş sanırım:)

  YanıtlaSil
 3. Baba benim eda, blog'a giriş yapmama rağmen yorumu unknown-bilinmeyen - olarak yayınlıyor, sorun mu var?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzleyici olduğuna göre olmaması gerekir,bende nereden kaynaklandığını anlamadım. O ağacı Güzelbahçe yürüyüşü sırasında çekmiştim.Teşekkür ederim sevgili kızım.

   Sil
 4. Gerçekten çok ilginç. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şey için teşekkür ederim Ahmet Bey,Sağ olun.

   Sil