22 Ekim 2013

YEDİGÖLLERDEN SONBAHAR MANZARALARI

Kış mevsiminin yaklaşmakta olduğu bu günlerde sonbahar mevsimi bütün güzelliklerini sunmaya devam ediyor..Ülkemizin bazı bölgelerinde kış mevsiminin şimdiden başlaması nedeniyle doğanın bizlere sunduğu bu muhteşem şovu kaçırmamak için bir an önce ormanlara,göl ve dere kıyılarına gitmekte acele etmeliyiz.
.
Sonbahar mevsiminin gelmesiyle beraber ağaçlar kış uykusuna hazırlanmaya başlarlar, önce yapraklarının rengi değişir, daha sonrada dökülürler...Bu durum insana hüzünlü bir mutluluk verir..Peki bunun nedeni nedir?ağaçların yapraklarının rengi  sonbaharda neden değişir ve daha sonrada dökülürler?

Bir fıkraya göre; tanrı, yeryüzüne baktığı zaman hangi mevsim olduğunu  anlaması için, doğa her mevsim başka bir renge bürünmüş.
Olaya bilimsel açıdan bakarsak; bitkilere renk veren üç farklı  pigment bulunmaktadır.Bunlardan en etkilisi fotosentez içinde çok önemli olan klorofil olup bitkiye yeşil renk vermektedir. Yapraklar bir fabrika gibi çalışarak bitkinin topraktan aldığı suyu ve havadan aldığı karbondioksit gazını güneş enerjisiyle, oksijen ve glikoza  dönüştürür ( fotosentez), yani kendi besinini üretir..Sonbaharda havaların soğuyup,güneş ışınlarının ve suyun azalmasıyla bitki fotosentez yapmamaya başlar, bu nedenle  klorofil azalarak parçalanıp yok olur,bu durumda diğer renk pigmentleri karoten ve astosiyan  ortaya çıkarlar.Yapraklar dökülmeden önce bu iki pigmentin oluşturduğu sarı,turuncu,kırmızı ve kahverengine alır.Yaprağı dökülen bitkilerin büyümesi durur su ve besin  ihtiyaçları en aza iner.Bitki dökülen yaprakları ile biriken atık maddelerden kurtulurken ayni zamanda toprağın gübre ihtiyacını da karşılamış olur.
..
Sonbahar mevsiminin yurdumuzda en güzel olduğu yerlerin başında Batıkaradeniz Bölgemiz gelir..Geniş yapraklı ormanların daha bol olduğu bu bölgede özellikle Yedigöller ve Abant gölü bu mevsimde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bolu ilimizin Mengen ilçesinde bulunan Yedigöller Milli Parkı 1965 yılında kurulmuş olup tam bir bir ağaç denizdir Daha çok kayın ağaçlarının oluşturduğu bu ormanlar sonbaharda tam bir renk cümbüşüne dönüşmektedir. .Milli parka adını veren göler ( Sazlıgöl,İncegöl,Nazlıgöl,Kurugöl,Deringöl,Büyükgöl,Seringöl ) bir vadinin önünün heyelan sonunda kapanması sonucu oluşmuşturlar.

Kurban bayramında doğa dostu arkadaşlarla  gittiğimiz  ( 18.10.2013 ) Yedigöllerden sonbahar manzaraları.

Yedigöller Milli Parkı Planı


Deringöl

Seringöl
BüyükgölKurugöl


Nazlıgölİncegöl
Sazlıgöl


Batıkaradeniz gezisine katılan doğa dostu grubumuzla son gün geldiimiz  Yedigöllerde  hatıra fotoğrafı çektiriyoruz.

1 yorum:

  1. ÖZÜR!
    Blog ayarlarımdan kaynaklanan bir neden dolayı elimde olmadan son zamalarda yayınlanan bazı yayınlarımdaki yorumlar silinmiştir.Yorumu siline arkdaşlarımdan özür diliyor,bunu başka bir şekilde yorumlamamalarını diliyorum.

    YanıtlaSil