14 Mart 2014

MELİSA ÇALISI ( Kolonya çiçeği )

Melisa çalısı  ( Cestrum nocturnum ) 
Bir adı da "kolonya çiçeği" olan  melisa ( cestrum nocturnum ),  patlıcangiller ( solanaceae ) ailesinin sestum ( cestrum ) cinsinden bir süs  bitkisidir. Genel olarak yapraklarını dökmez, çalı formundadır. Anavatanı Amerika kıtasıdır, sıcak ve ılıman iklimlerde yetişir.
Yazın, geceleri  güzel kokulu  çiçekler açar, bu nedenle;  "parfüm çalısı", "gece yasemini" de denir. Boru şeklindeki, yeşilimsi / sarı renkli  çiçekleri  güzel değildir.

Melissa officinalis ( oğul otu ). Şifalı bir bitki olup çay yapılarak içilir.
Melissa ( oğul otu )
Melisa çalısı,  tıbbi bir bitki olan  oğul otu ( melissa officinalis ) ile karıştırılmamalıdır. Zira melisa çalısı zehirlidir,  şifa amacı ile kullanılmaz.
Melissa officinalis ise;  otsu bir bitkidir, yaprakları keskin kokuludur.  Kurutulmuş yapraklarından çay yapılarak  şifa amacı ile içilir.

Melisa çalısının yumurta şeklinde ve beyaz meyveleri olur.  Bitki bu haliyle oldukça dekoratiftir. Ancak meyveleri de zehirli olduğundan yenmemesi ve  çocuklardan uzak tutulması  gerekir

Yurdumuzun daha çok ılıman iklim görülen kıyı bölgelerinde, bahçelerde ve balkonlarda   yetiştirilen melisa çalısı, güneşli yerleri ve humusça zengin nemli  toprakları sever.Tohumla, çelikle ve daldırma ile üretilmektedir. Kışın dona karşı  korunması gerekir.

Bazı sestrum ( cestrum ) türleri ise  ( cestrum elegans, cestrum aurantiacum, cestrum fasciculatum, cestrum parqui, cestrum diurnum )  melisa çalısı ( cestrum nocturnum ) gibi güzel  kokulu olmasalar da güzel çiçekleri nedeniyle park ve bahçelere  süs bitkisi olarak dikilmektedir.

Limon otu veya çalısı  ( Aloysia triphylla )

Ayrıca, mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasından yaprakları limon kokulu bir çalı olan, limon otu, ya da limon çalısı'na da ( Aloysia triphylla yada Lippia citriodora ) 'yalanı melisa' denmektedir.
Limon otu ya da çalısı zehirsizdir, yaprakları salatalara katılır, çayı olur.


Melisa çalısı zehirli bir bitkidir.Bu nedenle çiçeği,yaprağı ve meyvesi yenilmez.
Melisa çalısı çiçeği ( Makro çekim )
Bir adı da kolonya çiçeği olan melisa bitkisi ve meyveleri
Melisa çalısının ( cestrum nocturnum )    meyveleri

Melez bir tür olan mor sestrum  ( Cestrum x cultum ).Melisa çalısı
ile akraba olup süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Sestrum, Narin melez yasemin,  İnce dallı melez yasemin
( Cestrum elegans ya da cestrum  purpureus )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder