30 Nisan 2014

GÜLER YÜZLÜ BİR ÇİÇEK / GODETYA

Godetya çiçeği ( clarkia amoena )
Bu yıl İzmir'e yolunuz düşerse,  cadde ve meydanlarda renge renk açmış  çok güzel bir çiçek görürsünüz.   Koça şehrin çehresini değiştirmiş olan  bu güzel  çiçeğin  adı,  godetya. Ankara çiçeği olarak bilinen godetya, İzmir'i  de çok sevmiş.   Yurdumuzda çok fazla tanınmayan bu çiçek, son zamanlarda  kolay yetişmesi, fazla bakım istememesi gibi nedenlerden dolayı belediyelerin gözdesi olmuş durumda.

Çiçekleri açelyaya  benzediği için,  halk arasında  godetya çiçeğine 'yer açelyası'  da denmektedir. Ancak,  bu çiçeğin çalı formunda bir bitki  olan gerçek açelya çiçeği  ( azalea ) ile bir ilgisi yoktur.  Asıl adı olan 'godetya' ise, İsviçreli botanikçi  C. H. Godet'den esinlenilerek verilmiştir.

Botanik adı 'clarkia amoena' olan godetya, yakıotugiller familyasından ( onagraceae ) olup  tek yıllık ve otsu bir bitkidir. Anavatanı Kaliforniya'dır.  İlkbahar ve  yaz mevsimlerinde kırmızı, pembe, eflatun, mor, beyaz renklerde, ipeksi görünüşlü  çiçekler açmaktadır.  Gelinciğe benzeyen çiçeklerin ortasında lekeler vardır, bazı çeşitleri  katmerlidir. Boylu ve bodur olmak üzere iki çeşidi  vardır. Boylu olanlar kesme çiçek olarak ta yetiştirilir. Yaz sonuna doğru sökülür.

Godetya, bol güneşli  ve serin yerleri sever, verimsiz topraklarda daha çok çiçek açar, fazla su istemez, ancak toprağının nemli, geçirgen olması gerekir. Soğuğa dayanıklıdır.   Dökülen tohumlarından ertesi yıl kendiliğinden  bitebilir. Toplu halde ve öbekler  halinde dikilirse  daha hoş görünür.   Saksı çiçeği olarak  da  yetiştirilir.   Güneş gören  pencerelerin  önlerinde ve balkonlarda çok güzel durur.

Godetya şaşırtmayı sevmiyor, bu nedenle tohumlarını yetiştirilecek yere ekmek ve sıkını almak gerekiyor.  Daha çok çiçek açması için ( tohum alınmayacaksa ),  solan çiçekler kesilmelidir.

Kolay yetişen, fazla bakım gerektirmeyen bu çiçeği özellikle bahçesi olan herkese  tavsiye ederim.  Bahçenizin havasını değiştirecek, adeta  sizi  gülümsetecektir.

Godetya  çiçekleri:

Godetya ( Clarkia amoena )

Godetya çiçeği

Bir adı da bahçe açelyası olan godetya çiçekleri
Godetya ( Yer açelyası )
Ankara çiçeği olarak da  bilinen godetya son yıllarda İzmir'de de
çok fazla yetiştirilen bir çiçek olmuştur. 
Godetya çiçeği

Godetya
İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı süsleyen godetya çiçekleri


4 yorum:

 1. "Şehrin yüzünü gülümseten bu güzel çiçeğin adı godetyadır. Bir adı da Ankara çiçeği olan godetya neredeyse İzmir'in sembollerinden biri..."
  İzninizle kopyaladım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ali Bey,selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. annem hastanedeyken izmir 'de bahçesinde ekiliydi. Çok beğenmiştim sayenizde bilgilendim .karanfile benzettim. Bilginiz için teşekkürler.

   Sil
  3. Anneniz inşallah sağlığına kavuşmuştur.Asıl ben teşekkür ederim,ziyaret ve yorumunuz için.Selamlar,sevgiler.

   Sil