30 Nisan 2014

GÜLER YÜZLÜ BİR ÇİÇEK / GODETYA

Godetya çiçeği ( Clarkia amoena )
Son zamanlarda  İzmir'e yolu düşenleri,  her yerde rengarenk açmış  çiçekler karşılamaktadır. Baharın gelmesiyle birlikte koça şehrin çehresini değiştiren bu güzel  çiçeklerin  adı, godetya dır. Daha çok Ankara çiçeği olarak bilinen  godetya, İzmir'in de sembollerinden biri  olmuş gibidir. Ülkemizde çok fazla tanınmayan  bu çiçek, kolay  yetişmesi, fazla bakım istememesi gibi nedenlerden dolayı ileriki yıllarda  belediyelerin gözdesi olacağa benziyor.

Çiçekleri açelyaya  benzediği için godetya halk arasında daha çok   yer açelyası olarak  tanınıyor. Ancak bu çiçeğin çalı şeklindeki gerçek açelya ( azalea ) ile bir ilgisi yoktur. Bitkinin  asıl adı olan ' godetya' , İsviçreli botanikçi  C. H. Godet'den esinlenilerek verilmiştir.

Godetya ( clarkia amoena ), yakıotugiller familyasından ( onagraceae ), tek yıllık ve otsu bir bitkidir. Anavatanı Kaliforniya'dır, ilkbahar ve  yaz mevsimlerinde, kırmızı, pembe, eflatun, mor, beyaz renklerde, ipeksi görünüşlü  çiçekler açar.  Gelinciğe benzeyen çiçeklerin ortasında lekeler vardır, bazı türleri katmerlidir.
Godetyaların boylu ve bodur olmak üzere iki çeşidi  vardır. Boylu olanlar kesme çiçek olarak ta yetiştirilir.

Godetya, bol güneşli  ve serin yerleri sever, verimsiz topraklarda daha çok çiçek açar, fazla su istemez, ancak toprağının nemli, geçirgen olması gerekir.  Dökülen tohumlarından ertesi yıl kendiliğinden  bitebilir. Toplu halde, öbek, öbek  dikildiği zaman daha hoş görünüyor. Saksı çiçeği olarar ta  yetişir,  güneş gören  pencere önlerinde ve balkonlarda çok güzel durur.

 Tohumdan yetişen godetya fidanları şaşırtmayı sevmiyor. Bu nedenle tohumlarını yetiştirilecek yere ekmek ve sıkını almak  gerekiyor. Solan çiçeklerinin tohuma dönüşmesi engellenirse daha çok ve uzun süre  çiçek açabiliyor.
Bu çiçeği daha önce yetiştirmediyseniz  denemenizi tavsiye ederim, sizi gülümsetecektir.

Godetya çiçekleri:

Bir adı da bahçe açelyası olan godetya çiçekleri
Godetya ( Yer açelyası )
Ankara çiçeği olarak bilinen godetya son yıllarda İzmir'de de yetiştirilmeye başlanmıştır.
Godetya çiçeği

Godetya
İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı süsleyen godetya çiçekleri


4 yorum:

 1. "Şehrin yüzünü gülümseten bu güzel çiçeğin adı godetyadır. Bir adı da Ankara çiçeği olan godetya neredeyse İzmir'in sembollerinden biri..."
  İzninizle kopyaladım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ali Bey,selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. annem hastanedeyken izmir 'de bahçesinde ekiliydi. Çok beğenmiştim sayenizde bilgilendim .karanfile benzettim. Bilginiz için teşekkürler.

   Sil
  3. Anneniz inşallah sağlığına kavuşmuştur.Asıl ben teşekkür ederim,ziyaret ve yorumunuz için.Selamlar,sevgiler.

   Sil