15 Nisan 2014

NOSTAJİK BİR ÇİÇEK LEYLAK

Adi leylak ( Syringa vulgaris )
İthal ve melez bitki türlerinin son yıllarda  artmasıyla birlikte artık bazı çiçeklerimiz  eskisi gibi fazla rağbet görmüyorlar.Ama yaşınız benim gibi altmışı geçmişse, o zaman çoçukluğunuzun bu çiçeklerini  unutamıyorsunuz. İşte bunlardan birisi de kokusu ve rengiyle ünlü çiçeğimiz  leylaktır.Günümüzde leylakın daha çok melez türleri tercih ediliyor.Eskiden ise sadece  bilimsel adı, 'adi leylak' ( Syringa vulgaris ) olan çeşidi ülkemizde  yetiştirilirdi...Bu çiçeğin bilimsel  adının ise,  'adi leylak' olması doğrusu pek de hoş değildir.Bu bitkinin  bir de ülkemizde pek bilinmeyen 'doğu leylak' çeşidi bulunmaktadır.

Baharın gelmesiyle yinede sokaklarda,parklarda eskisi kadar olmasa da leylak kokusu duymak mümkündür.Hele eski  mahallelere giderseniz bu güzel kokuyu duyar ve daha fazla koklamak içinde dalından koparmak istersiniz.Bakım istememesi,her yerde yetişmesi buna neden olmuştur.Sardunya gibi leylakta anlayacağınız fakir çiçeğidir.
Onu koklarken bazende eski çocukluk günerinize döner kaybettiğiniz sevdiklerinizi hatırlarsınız.

Neyse, ben  yinede bu güzel çiçeği,  açtığı şu günlerde tanıtayım dedim, belki merak edip  yetiştirmek istersiniz.

Adi leylak ( Syringa vulgaris ) çalı şeklinde olup  zeytingiller ( Oleaceae ) familyasındandır, anavatanı Balkanlardır.Yaprağını döktüğü için soğuğa karşı  daha  dayanıklıdır.Bu nedenle yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde  yetiştirilebilmektedir.Çok sıcak ve kurak yerleri ise pek sevmez.

Salkım şeklindeki leylak çiçeğinin kendine has eflatun bir rengi vardır.'Leylak rengi'  bütün dünyada adını bu çiçekten almıştır. Gerçi beyaz,kırmızı,ebruli  renklerde ve  katmerli çiçekler açan çok sayıda çeşidi daha vardır.Leylak rengi kadar çok güzel olan kokusu ile de ünlüdür. .Bu nedenle leylak, sabun,parfüm ve kozmetik sanayinde de  kullanılmaktadır.Vazolarda çok güzel kokar.

Fazla sıcak ve kurağı sevmeyen leylak daha çok güneşli yerleri ve serini sever.Toprak bakımından pek seçici değildir,nemli olursa sevinir. Bol çiçek açması için budanmasına dikkat etmek gerekmektedir..Çiçeklemeden sonra ama  derin budanmaması gerekir.Geç budamalarda çiçek tomurcukları kesileceği için  çiçek açamaz.
Leylak üretilmesi çok kolaydır.Yayılıcı olduğu için kökten ayırma,çelikleme ve tohumdan üretilmektedir.

Leylak çiçekleri.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder