12 Mayıs 2014

ALEV ÇİÇEĞİ ( Floks )

Bir adı da vegas ışıkları olan  phlox drummondii  

Bu yıl  ilk defa bahçeme diktiğim alev çiçeklerini, doğrusu daha önce niçin tanımadığıma ve şimdiye kadar yetiştirmediğime hayıflandım. En güzel bahçe  ( yaz ) çiçeklerden biri diyebilirim. Benim gibi sizde daha önce yetiştirmediyseniz tavsiye ederim. Yetiştirilmesi kolay, çok güzel bir çiçek.
Bahçeniz çiçeksiz,gönlünüz sevgisiz kalmasın.

Adı kafanızı karıştırmasın,alev çiçeğinin yani floks'un daha çok çit bitkisi olarak yetiştirilen, kırmızı yapraklı,beyaz çiçekleri olan  alev ağacı ( photinia serrulata ) ile hiç  bir  ilgisi yok.

'Floks olmayan bir bahçe yanlış bir tercihtir.' Bu söz  ünlü bahçe uzmanı Alman  Karl Foerster' söylemiş.

Ülkemizde ki  adı alev çiçeği olan floks ya da floksa ( phlox ) cinsi bitkilerin (  polemoniaceae / alevçiçeğigiller  ) 60 üzerinde türü bulunmaktadır. Anavatanı K.Amerika olan bu bitkinin bazı türleri ise çalı formundadır. Bazı türleri ise  Amerika'da doğal olarak yetişmekteymiş. Ayrıca çok sayıda kültür türleri ve varyeteleri ( Varyete: En az bir morfolojik özellik bakımından türden ayrılan,türün yayılış alanı içerisinde küçük veya büyük gruplar-Vikipedi ) bulunmaktadır.

Alev çiçeği, güneşli, havadar yerleri ve gübreli ,nemli,geçirgen toprakları seviyor. Yazın bol sulanması gerekiyor.  Kökten ayırma, çelikle ve tohumdan üretilmektedir. Fazla bakım istemeyen floks çiçeği, hem bahçede, hemde saksıda yetişebiliyor. Bazı türleri ise yer örtücü ve sarkıcıdır.

Floks  ( phlox ) cinsi  süs bitkilerinin en tanınmış türleri şunlardır.

Phlox paniculata türü alev çiçekleri çalı formunda olup güzel kokuludurlar.
Phlox paniculata
Phlox paniculata
Phlox paniculata
- Bahçe floks çiçeği  ( Phlox paniculata ) :Alev çiçeklerinin en çok bilinen türüdür. Bu tür  alev çiçekleri  tek veya çok  yıllık olup rizom köklüdürler (Rizom kök : Genellikle toprak altında bulunan  ve yukarı doğru filizler,aşağıya doğru kökler veren kalın,yatay gövde,köksap -Vikipedi ).
Dikine büyürler,bazılarının çiçekleri  güzel kokuludur.  Kesme çiçek olarak ta kullanılmaktadırlar. Nakil çiçeği de denir.

- Floks subulata :
 Soğuğa ve sıcağa dayanıklı olan bu tür yapraklarını dökmez. Yer örtücü ve sürünücü olduğu yer minesi ( verbena officimalis ) ile karıştırılmaktadır. Verimli ve geçirimli toprakları ve güneşli yerleri sever. Asma saksılarda da çok güzel durur.


- Vegas ışıkları ( Phlox drummondii ) :
Bu türün sevilen  bir varyeteside, çiçekleri  göz kamaştırıcı ve  canlı  renklerde  olan ve 'vegas ışıkları' da denilen phlox drummondii'dir. Bu türden olan  alev çiçeklerinin boyu kısa ve otsudur, mevsimliktir. Şemsiye şeklinde,toplu  halde,bazıları iki renkli, değişik şekillerde, kokulu çiçekler açarlar.

Alev çiçekleri ( Vegas ışıkları  )

Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder