22 Temmuz 2014

BALON ÇİÇEĞİ VE BALON SARMAŞIĞI


Ülkemizde balon çiçeği  adı ile tanınan,  iki  farklı  süs bitkisi vardır. Her ikiside otsu olan bu çiçeklerden birinin,  balon şeklinde meyve keseleri, diğerinin  ise, balon şeklinde çiçek  tomurcukları bulunmaktadır.

Bu bitkileri tanımadan önce; yetiştirdiğimiz her çiçeğin, bitkinin doğaya ve çevremize  verdiğimiz değerin bir göstergesi olduğunu unutmayalım. Evimizi / bahçemizi  çiçeksiz, ülkemizi ağaçsız bırakmayalım. Doğa, ağaç, çiçek varsa güzeldir.

BALON ÇİÇEĞİ ( Platycodon grandiflorus )

Balon çiçeği tomurcuğu.
Bilimsel adı 'platycodon grandiflorus' olan balon çiçeği, bir ya da iki yıllık, rizom köklü bir bitkidir. Anavatanı Asya kıtasdır, çançiçeğigiller ( campanulaceae ) familyasındandır.

Balon çiçeği, yaz boyunca, daha çok çok  mavi olmak üzere, pembe ve beyaz renkli, yıldız ya da düz, çan  şeklinde çiçek açar. Bodur ve katmerli türleri de üretilmiştir. Balon şeklindeki çiçek tomurcukları, çiçek gibi çok  gösterişlidir.

Balon çiçeği, hem saksı da  hemde  bahçede yetişir. Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. Bu nedenle yurdumuzun bütün bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir.
Humusça zengin, geçirimli, nemli toprakları ve aydınlık / güneşli yerleri sever.

Balon çiçeği, kolay yetişen, fazla bakım istemeyen, buna karşı son derece gösterişli  bir çiçek olup tohumdan üretilir.

Balon çiçekleri.

Balon çiçeği ( Platycodon Grandiflorus )
Pembe balon çiçeği
Beyaz balon çiçeği
Balon çiçeği
Mavi balon çiçeği
Balon çiçeği

BALON SARMAŞIĞI / BALON OTU ( Cardiospermum halicacabum )

Balon sarmaşığı bitkisinin genel görünümü
Balon sarmaşığı veya balonlu otu ( cardiospermum halicacabum ), beyaz çiçekleri olan, bir veya iki yıllık, otsu bir bitkidir. Bir adı da 'japon feneri' dir, sabunağacıgiller (Sapindaceae ) familyasındandır. Sıcak ve ılıman  iklimlerde yetişir.

Çiçekleri küçük ve gösterişsizdir, tohum keseleri oldukça  dekoratiftir. Önce yeşil olan bu keseler daha sonra sarı ve turuncuya  döner. İçi hava dolu olduğundan vurulunca patlar, bu nedenle çocuklar tarafından çok sevilmektedir.
Zehirsiz bir bitki  olan balon sarmaşığı daha çok  ilaç sanayinde kullanılmaktadır, egzamaya iyi geldiği bilinmektedir.

Balon sarmaşığının tohum kesenin içinde;  üç tane siyah renkli, üzerinde beyaz kalp deseni bulunan tohum bulunmaktadır. Bu nedenle ünlü  İsveçli bilim adamı ve botanikçi  Carl von linna  ( Asıl adı Carl Linnaeus ),  bitkiye kalp tohumu anlamına gelen  'cardiospermum' adını  vermiştir, tür adı olan 'halicacabum',  tuz fıçısı demektir.

Balon sarmaşığı, bir adı da  'çin feneri' olan  güvey feneri ( physalis alkekengi ) ile karıştırılmamalıdır.

Sıcak iklim bitkisi olan balon sarmaşığı daha çok  nemli yerleri sever,  kuraklığa da dayanıklıdır. Hemen her yerde  yetişir,  arsız ve yayılıcı  bir bitkidir. Çoğu zaman dökülen tohumlarından kendiliğinden biter, hiçbir bakım istemez.

Yararlandığım kaynaklar, Vikipedi

Bir adı da japon feneri olan balon sarmaşığı
Balon sarmaşığı çiçeği ve tohum kesesi.
Balonlu sarmaşık ( cardiospermum halicacabum )
Balon sarmaşığının küre şeklindeki  tohumları beyaz kalp desenlidsir.

8 yorum:

 1. Balon çiçeği ile bu yıl tanıştım. Daha önce görmediğim bir çiçekti. Albenisine dayanamayıp hemen beyazından aldım. Mayıs, Haziran çok güzel çiçek açtı. Şimdi keyfi yerinde görünüyor ama çiçek vermiyor. Sanırım dinlenmeye aldı kendisini, bekliyorum bakalım yeniden açacak mı?
  Sarmaşık olan türünü de ilk kez sizin sayfanızda görüyorum, o da çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mavi renkliler daha baskın oluyor,tohum kapsüllerini keser ve sularsanız tekrar çiçek açmaya başlıyor.Kışın kuruduğuna üzülmeyin yumrulu olduğu için baharda dalya gibi tekrar filizlenecektir.

   Sil
 2. Hayırlı bayramlar...
  Ne güzel bir çiçekmiş,
  ilk defa görüyorum.
  Kendi bahçenizde mi yetiştiriyorsunuz bütün bu çiçekleri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu vesile ile bende sizin ve tüm ziyaretçilerimin bayramını kutlarım.

   Ben çiçek ve bitkileri çok seviyorum. Bu nedenle hayatım boyunca çok çiçek yetiştirdim,sonunda bunları tanıtıp paylaşmaya karar verdim.Amacım az da olsa doğa ve bitki sevgisine katkıda bulunmaktır.Ben bitki konusunda uzman değilim,yazdıklarım bu konuda ki bilgi ve kendi tecrübelerime dayalı,şeyler.Umarım faydalı oluyordur.

   Sil
 3. Benim ki baya dallandı budaklandı çiçek te açtı ama balon hiç açmadı nedeni nedir acaba

  YanıtlaSil
 4. Doğrusu bana tuhaf geldi, çiçeğinizin balon otu olduğundan emin misiniz? Başka bir bitki olmasın? İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Çünkü bu bitki çok fazla meyve / balon veriyor. İçerdeyse dışarı çıkarınız, belki böcek olmadığından tozlama / dölleme yapamamış olabilir.

  YanıtlaSil
 5. Merhabakar bende bu yaz aldim beyaz ve mavisini ama simdi beyazinin sadece koku kaldi mavisi ise cicegi yok sade yapraklari kaldi ve sararmis bir sekilde neden acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal bir durum, bu bitkinin gövde ve yaprakları yaz aylarından sonra sararıp kurumaya başlıyor. Ançak rizom köklü bir bitki olduğu için tamamen ölmüyor, ilkbaharda tekrar kökünden filiz veriyor.Kökünü parçalıyarak çoğaltabilirsiniz.Ya da hiç oynamayınız.

   Sil