6 Eylül 2014

MEKSİKA PETUNYASI ( Mexican petunia - Ruellia )

Meksika petunyası çiçeği'nin  genel görünümü.

Meksika petunyası, ayıpençesigiller ( Acanthaceae ) ailesinin  ruellia cinsine mensup, yarı çalı formunda çiçekli bir bitkidir.  Adından da anlaşılacağı gibi, anavatanı Meksika ve Güney Amerika'nın ılıman iklim görülen yerleridir.

Bu çiçeğin bilimsel adı olan  olan;  'Ruellia  brittonia',  Fransız botanikçi Jean de la Ruellia'nın adından esinlenilerek verilmiştir.
Meksika petunyasının gövdesi mor renkli ve boğumludur, hızlı bir şekilde ve dikine  büyür. Yapraklarının ucu mızrak gibi sivri olur. Trompet şeklindeki çiçekleri, mor,beyaz, pembe renklerde olup petunya ( petunia )  çiçeğine benzer. Bu nedenle ruellia ya  bütün dünyada  Meksika petunyası ( Mexican petunia ) denir. Bir başka adı ise ;  'mor sağanak' tır. Bu iki bitkinin çiçekleri birbirine çok benzesede akraba değildirler.   Petunya  ( petunia ), patlıcangiller familyasındandır.

Meksika petunyası yaz boyu sürekli  çiçek açar. Ancak çiçeklerinin ömrü kısa olup  bir gündür. Güneşli yerleri, humusça zengin nemli  toprakları ve suyu çok sever. Kışın soğuktan gövdesi ölsede ilkbaharda köklerinden yeniden filizlenir. Bodur olan türleride üretilmiştir.
Çelikle ve tohumdan üretilen meksika petunyası, yetiştirilmesi kolay, bol çiçek açan güzel bir bahçe çiçeğidir. Ayrıca saksıda da yetişmektedir.

Meksika petunyası ( ruellia ) çiçekleri.

Meksika petunyası çiçeği ( Ruellia britonia )
Meksika petunyası çiçeği ( Mexican petunia )
Meksika petunyası ( Ruellia simpleks ) kelebek ve arılarında sevdiği bir çiçektir.
Bir adı da 'mor sağanak' olan  meksika petunyası çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder