6 Eylül 2014

MEKSİKA PETUNYASI ( Mexican petunia / Ruellia )

Meksika petunyası çiçeği'nin  genel görünümü.

Meksika petunyası, ayıpençesigiller ( Acanthaceae ) ailesinin  'ruellia' cinsine mensuptur. Yarı çalı formunda çiçekli bir bitkidir.  Adından da anlaşılacağı gibi, anavatanı Meksika ve Güney Amerika'nın ılıman iklim görülen yerleridir.

Bu çiçeğin bilimsel adı olan  olan;  'Ruellia  brittonia',  Fransız botanikçi Jean de la Ruellia'nın adından esinlenilerek verilmiştir.
Meksika petunyasının gövdesi mor renkli ve boğumludur, hızlı bir şekilde ve dikine  büyür. Yapraklarının ucu mızrak gibi sivri olur. Trompet şeklindeki çiçekleri, mor, beyaz, pembe renklerde olup petunya ( petunia )  çiçeğine benzer. Bu nedenle ruellia ya  bütün dünyada  Meksika petunyası ( Mexican petunia ) denir. Bir başka adı ise ;  'mor sağanak' tır. Bu iki bitkilerin  çiçekleri birbirine benzesede akraba değildirler.   Petunya  ( petunia ), patlıcangiller familyasından bir bitkidir.

Meksika petunyası yaz boyu  çiçek açar. Ancak çiçeklerinin ömrü kısa olup  bir gündür. Güneşli, humusça zengin nemli  toprakları sever. Kışın soğuktan gövdesi ölse de, ilkbaharda köklerinden yeniden filizlenir.
Meksika petunyası yetiştirilmesi kolay, bol çiçek açan, fazla bakım istemeyen bir bahçe çiçeğidir. Saksı çiçeği olarak da yetiştirilir. Bodur çeşitleri de vardır. Üretilmesi de çok kolay olup; çelikle, kökten bölerek ve tohumdan çoğaltılır.

Meksika petunyası ( ruellia ) çiçekleri.

Meksika petunyası çiçeği ( Ruellia britonia )
Meksika petunyası çiçeği ( Mexican petunia )
Meksika petunyası ( Ruellia simpleks ) kelebek ve arılarında sevdiği bir çiçektir.
Bir adı da 'mor sağanak' olan  meksika petunyası çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder