17 Mayıs 2015

KAĞIT ÇİÇEĞİ

Kağıt çiçeği ( Xerochrysum bracteatum )
Kağıt çiçeği ( xerochrysum bracteatum / eski adı  helichrysum bracteatum ), papatyagiller familyasından tek ya da iki yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Avustralya kıtasıdır, 500 kadar doğal türü vardır, bunlardan  bazıları  yurdumuzda da yetişmektedir.

Kağıt çiçekleri yaz boyunca papatyaya şeklinde, sarı, turuncu, kırmızı, mor renklerde ve parlak çiçekler açarlar. Dokunulduğunda kağıt gibi ses çıkarırlar, sanki kurumuş gibidirler, samansı bir dokuya sahiptirler. Bu nedenle 'saman çiçeği' de denir.Yaprakları uzun ve ucu mızrak gibi sivri olur.

Daha çok bahçelere dikilen kağıt çiçeği güneşli yerleri ve geçirimli kuru toprakları sever. Bodur çeşitleri  saksıda da çok güzel durur.  Düzenli ama toprağı çamurlaşmayacak  bir şekilde sulanmalıdır.

Kağıt çiçeği altın otu ( helichrysum ) gibi kurutularak ta kullanılabilir. Bunun için kesilen çiçekleri, havadar ve loş bir odada sapından aşağı gelecek şekilde  asarak bir süre bekletmek gerekir.

Yetiştirilmesi çok kolay olan ve fazla bakım gerektirmeyen  kağıt çiçeği tohumdan üretilmektedir. Daha önce yetiştirmediyseniz bence denemenizde yarar var derim.

Kağıt çiçekleri:
Bir adı da saman çiçeği olan kağıt çiçeği
Kağıt çiçekleri kapalı havalarda ve geceleri kapanır.
Yağmurdan sonraki hali
Kağıt çiçeklerinin tomurcuklarıda gül gibi güzel olmaktadır..
Kağıt çiçeği ( Xerochrysum bracteatum )


2 yorum:

  1. Kağıt çiçeği tohumunu nereden bulabilirim?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. http://www.zengardentr.com/Kagit-cicegi-bakimi,TA-10604.html

      Sil