16 Haziran 2016

İSPİRYA ( Keçi sakalı )

Pembe çiçekli  ispirya   ( spiraea )
Bir adı da keçi sakalı olan ispirya ( spiraea - rosaceae / gülgiller  ),  kışın yapraklarını döken çalı formlu bir süs bitkisidir.  İspirya, latince adından ( spiraea ) esinlenerek verilmiştir.  Kuzey yarım kürede doğal olarak yetişmektedir, yüz kadar türü vardır. İlkbahar ve yaz aylarında, salkım şeklinde, beyaz, pembe, kırmızı renklerde çiçek açarlar. Bazı türlerinin çiçekleri katmerli ve güzel kokuludur, yaprakları dökülmeden önce renk değiştirir.

İspirya, kalay yetişmesi ve fazla bakım istememesi nedeniyle çok  sevilen bir çiçektir. Park ve bahçelere dikildiği gibi saksıda da yetiştirilir.
Çiçekleri daha güzel olduğundan, melez türleri daha çok yetiştirilmektedir.  Bunlardan, 'spiraea x arguta' ( gelin çelengi ), beyaz çiçekli  yaygın  bir türdür.  Çok fazla dallanır ve dalları yay gibi yere doğru eğilir. İlkbaharda yoğun bir şekilde açan çiçekleri  uzaktan bakınca  kar yağmış gibi görünür.
Beyaz çiçekleri olan, 'spiraea x vanhouttei' ise, dikine büyüyen bir çalıdır,  şemsiye şeklindeki çiçekleri güzel kokuludur.
Anavatanı Japonya olan 'spiraea japonica' nın ( japon ispiryası ), çok fazla çeşidi üretilmiştir. Çiçekleri, pembe, beyaz, kırmızı olabilir. Dikine büyür, yaprakları yeni açarken kırmızı renkli olur.

İspirya, güneşli yerlerde ve  ılıman iklimlerde yetişir. Toprak bakımından secici olmamakla beraber, geçirgen, nemli ve verimli toprakları  sever. Soğuğa oldukça  dayanıklıdır, bu nedenle iç bölgelerimizde de yetiştirilir.  Yazın bol su ister, güneşli ya da iyi ışık alan yarı gölge yerleri sever.
Çiçekleri geçtikten sonra  derin budanma yapılmalıdır. çelikle ve kökten ayırma ile üretilir.

Gönlünüz sevgisiz, bahçeniz çiçeksiz kalmasın.

İspirya  çiçekleri.

Spiraea x arguta, melez bir tür olup yurdumuzda oldukca yaygındır.
Bir adı da keçi sakalı olan ispirya çiçeği
Gelin çelengi ( Spiraea x arguta ) 
İspirya çiçeği ( Makro çekim )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder