8 Haziran 2016

ORTANCA ÇİÇEĞİ ( Hydrangea - Hortensia )

Bir tür  ortanca çiçeği ( Hydrangea )
Otaca ( hortensia ), ortancagiller / hydrangeaceae familyasından,  genel olarak kışın yaprağını döken, çalı formlu, çok yıllık bir bitki cinsidir. Anavatanı Japonya ve Uzak Doğu Asya ülkeleri olan bu bitkinin  çok fazla türü vardır.  Ülkemizde daha çok, çiçekleri top gibi olan fransız ortancası (Hydrangea macrophylla )  çeşitleri yetiştirilmektedir. Bazı ortanca türleri ise,  alaca yapraklı ve sarmaşık formunda olur.

Ilıman iklimlerde yetişen ortanca fazla sıcağı sevmez, soğuğa kısmen dayanıklıdır. Direk öğle güneşi almayan, humusça zengin, nemli ve  yarı gölge yerleri sever.  Karadeniz ve Marmara Bölgelerimiz bu çiçek için  daha uygundur.
Ortanca çiçeğinin kökleri yüzeyde olduğu için, susuz kaldığında yaprakları ve çiçekleri  solar.  Aşırı sulama ise bitkinin köklerine zarar vermektedir.
Ortanca,  kışın soğuk geçen yerlerde ilkbaharda, Akdeniz iklimi görülen yerlerde ise sonbahar ve kışın  budanmalıdır.

Ortanca çiçeğinin rengi  toprağın asit değerine (pH ) bağlıdır.
Toprak,  ortanca  için çok önemlidir. Aldığınız ortanca çiçeği ikinci yıl başka bir renkte çiçek açarsa şaşırmayınız. Beyaz, pembe, kırmızı ve mavi renklerde çiçekler açan ortancaların rengini toprağın asit oranı, yani  pH  değeri belirler.
Ortanca,  pH  değeri düşük, asidik topraklarda mavi renklerde çiçek açarken, pH değeri yüksek olan alkalinli ( bazik ) topraklarda, pembe ve kırmızı renkli çiçek açmaktadır. Kireç oranın  çok  yüksek olması ise,  yapraklarında  sararmalara  yol açmaktadır.

Doğal rengi beyaz olan ortanca çiçeğinin mavi çiçek açtırmak için, toprağına çam yaprağı ve büyük baş hayvan gübresi verilmesi, asit oranını yükselteceği için  yararlı olabilir.  Tarım kireci toprağın asit oranı oranını düşürür,  pembe ve kırmızı çiçek açması için faydalıdır.
Karadeniz bölgesinde yetişen ortancaların daha çok mavi renkli olması, toprağın asit oranın yüksek olmasından dolayıdır.

Daha çok bahçe çiçeği olarak yetiştirilen ortanca, kapalı yerleri sevmez. Kışın soğuk geçen yerlerde ise, büyük saksılara dikmekte yarar vardır. Ortanca çiçeği, kökten ayırma ve çelikle üretilmektedir.

Kırmızı renkli ortanca çiçeği
Mavi renkli ortanca çiçeği
Ortanca çiçeği ( Hydrangea macrophylla ) 
Pembe ve beyaz renkli ortanca çiçekleri bir arada.
Ortanca çiçeği
Ortanca çiçeği (  Horttensia  macrophylla )


4 yorum:

 1. Ne güzel, adeta canlı gibi duran fotoğraflarla sergilenmiş. Özellikle kırmızı ortanca çok farklı görünüyor.
  Belki denize yakın olmaktan kaynaklandı ama eşim ve ben bütün çabamıza rağmen ortanca yetiştirmede başarılı olamadık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Makbule Hanım,
   Maalesef, ortanca güzel olduğu kadar seçici bir bitki,ne kadar uğraşsanız da her yerde aynı güzellikte çiçek açmıyor.Akdeniz iklimi bu çiçek için fazlaca sıcak, karadeniz iklimini seviyor.
   Sevgilerimle.

   Sil
 2. Şahane bilgiler vermişsiniz. Grupta da yazdım, ne yazık ki ben de başaramayanlardanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahçe bitkilerini seçerken, üzülmemek için daha bilinçli olmak gerekiyor.Her bitki her yerde yetişmiyor, ya da çok zor yetişiyor. Bu nedenle uygun bitkileri dikmek daha doğru.

   Sil