8 Haziran 2016

ORTANCA ÇİÇEĞİ ( Hydrangea - Hortensia )

Bir tür  ortanca çiçeği ( Hydrangea )
Anavatanı Japonya ve Uzak Doğu Asya  olan ortaca / hortensia  ( hydrangeaceae / ortancagiller ),  genel olarak kışın yaprağını döken çalı formunda çok yıllık bir bitki cinsidir. Çok fazla türü olmakla beraber, ülkemizde daha çok çiçekleri top gibi olan fransız ortancası ( Hydrangea macrophylla )  türünün çeşitleri yetiştirilmektedir. Bazı ortanca türleri ise alaca yapraklı ve sarmaşık formundadır.

Ilıman iklimlerde yetişen ortanca fazla sıcağı sevmez, soğuğa ise kısmen dayanıklıdır. Direk öğle güneşi almayan, humusça zengin, nemli ve  yarı gölge yerleri sever.  Karadeniz ve Marmara Bölgelerimiz ortanca  çiçeği yetiştirmeye  daha uygundur.  Toprağının her zaman nemli olması gerekir. Susuz kaldığında yaprakları ve çiçekleri  solar, aşırı sulama ise bitkiye zarar vermektedir.
Ortanca,  kışın soğuk geçen yerlerde ilkbaharda budanmalıdır.

Ortanca çiçeğinin rengi  toprağın asit değerine (pH ) bağlıdır.
Toprak ortanca  için çok önemlidir. Aldığınız ortanca çiçeği ikinci yıl başka renkte çiçek açarsa şaşırmayınız. Beyaz, pembe, kırmızı ve mavi renklerde çiçekler açan ortancaların rengini toprağın asit oranı, yani  pH  değeri belirler.
Ortanca,  pH  değeri düşük, asidik topraklarda mavi renklerde çiçek açarken, pH değeri yüksek olan alkalinli ( bazik ) topraklar da ise, pembe ve kırmızı renkli çiçek açmaktadır. Kireç oranı çok fazla   yüksek olursa yapraklarda sararmalar olmaktadır.

Doğal rengi beyaz olan ortanca çiçeğinin mavi çiçek açtırmak için, toprağına çam yaprağı ve büyük baş hayvan gübresi verilmesi, asit oranını yükselteceği için  yararlı olabilir.  Tarım kireci toprağın  asit oranı oranını düşürür,  pembe ve kırmızı çiçek açması için faydalıdır.
Karadeniz bölgesinde yetişen ortancaların daha çok mavi renkli olması toprağın asit oranın yüksek olmasından dolayıdır.

Daha çok bahçe çiçeği olarak yetiştirilen ortanca kapalı yerleri sevmez. Kışın soğuk geçen yerlerde ise büyük saksılara dikmekte yarar vardır. Ortanca çiçeği, kökten ayırma ve çelikle üretilmektedir.

Kırmızı renkli ortanca çiçeği
Mavi renkli ortanca çiçeği
Ortanca çiçeği ( Hydrangea macrophylla ) 
Pembe ve beyaz renkli ortanca çiçekleri bir arada.


2 yorum:

 1. Ne güzel, adeta canlı gibi duran fotoğraflarla sergilenmiş. Özellikle kırmızı ortanca çok farklı görünüyor.
  Belki denize yakın olmaktan kaynaklandı ama eşim ve ben bütün çabamıza rağmen ortanca yetiştirmede başarılı olamadık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Makbule Hanım,
   Maalesef, ortanca güzel olduğu kadar seçici bir bitki,ne kadar uğraşsanız da her yerde aynı güzellikte çiçek açmıyor.Akdeniz iklimi bu çiçek için fazlaca sıcak, karadeniz iklimini seviyor.
   Sevgilerimle.

   Sil