29 Haziran 2016

PENTAS ( Beşiz Çiceği )


Pentas / Beşiz çiçeği
Bu defa sizlere  fazla naz yapmayan, devamlı çiçek açan güzel bir saksı  çiçeğinden  söz etmek istiyorum. Çiçeğimizin adı pentas, nam-ı diğer "beşiz çiçeği". Canlı çiçek  seven dostlarınıza  hediye götürülmek içinde uygun.

Bahçe çiçeği olarak da yetişebilen  pentas / beşiz çiçeği,  yıl boyu çiçek açabilen az sayıdaki süs bitkilerden biridir, üstelik yetiştirilmesi çok kolay olup  fazla bakım istemez.

Bilimsel adı "pentas lanceolata"  olan bu çiçeğin dünyadaki bilinen  yaygın adı, 'Mısır yıldız kümesi / Egyptian star', dir. Yurdumuzda, latince adınından dolayı 'pentas' ya da beşiz çiçeği  ( pentas: beş ) deniyor. Kökboyasıgiller ( rubiaceae )  familyasından olan 'pentas' cinsinin süs bitkisi olmayan başka kültür  türleri de bulunmaktadır.
Pentas çiçeği zamanla  çalımsı bir özellik kazanmaktadır, herdem yeşildir,  yapraklarını çoğu zaman kışında dökmemektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde  bahçede de  yetiştirilmeye uygundur. Kelebekleri ve arıları  kendine çeker.

Pentas bitkisinin  çiçeği küçük yıldız şeklindedir, dalların uc kısımlarında şemsiyemsi salkımlar halindedir.  Pembe, kırmızı, beyaz,eflatun ve ebruli renkli olabilir. Bitkinin ucları  mızrak şeklindeki yaprakları hafif tüylüdür. Yeniden çiçek tomurcuğu vermesi  için eski çiçek salkımları koparılmalıdır.

İsteklerine gelince; pentas güneşli  ve aydınlık yerleri sever. Ancak yazın çok sıcak geçen yerlerde direk öğle güneşi altında bırakılmamalıdır. Yaz aylarında  düzenli bir şekilde sulanmalı ve  toprağının kurumamasına dikkat edilmelidir.   Toprak konusunda secici olmamakla beraber, humusça zengin geçirimli toprakları seviyor.
Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır, dondan  korunması gerekiyor. Ancak,  kışın gövdesi kurursa da çoğu zaman  baharda  tekrar kökünden  filiz verebiliyor. Soğuk yerlerde, tek yıllık bitki olarak ya da saksı çiçeği olarak  yetiştirmek gerekiyor.
Pentas çiçeği daha çok tohumdan ya da yazın gövde çeliği ile  üretilmektedir.

Çiçek sevgidir. Dostlarınıza, sevdiklerinize çiçek hediye ediniz!

Beşiz / Pentas Çiçekleri

Beyaz çiçekli beşiz çiçeği ( Pentas )

Kırmızı çiçekli beşiz çiçeği ( Pentas )
Beşiz çiçeği ( Pentas lanceolata )
Pentas çiçekleri yıldız şeklinde olup beş taç yapraklıdır.
Bir adı da "Mısır yıldız kümesi - Egyptian star " olan pentas çiçeği 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder