19 Eylül 2016

İZMİR KARAGÖL'DE BİR YAZ GÜNÜ

 Karagöl ( Yamanlar Dağı / İzmir )
Yazın benim gibi denizle aranız yoksa, inanım İzmir'in  sıcağı çekilmiyor. Adeta evinize hapis oluyorsunuz, bir de klimanız yoksa çok daha kötü.
Neyse gelelim konuya.
Bu yaz, sıcaktan iyice bunaldığımız bir gün de, darbe girişiminden bir kaç gün sonraydı, Yamanlar Dağı'nda bulunan Karagöl'e gitmeye karar veriyoruz. Daha önce de bir kez  ilkbaharda gitmiştik. Karagöl, İzmirin merkezine 35 km, Karşıyaka'ya ise yaklaşık 25 km. uzaklıkta bulunuyor.

Yamanlar Dağı, Manisa'daki Spil Dağı'nın İzmir'e doğru olan devamı, birbirlerinden  Sabuncubeli Geçidi ( 600m. ) ile ayrılıyor. Dağın zirvesi 1076 metre.  Karagöl dağın zirvesine yakın bir düzlükte bulunuyor, etrafı ormanlık, krater gölü. Doğa severlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Yamanlar dağından İzmir 
Yamanlar Dağı / İzmir
Yol çok  virajlı, dikkatli ve yavaş gitmek gerekiyor. Yükseldikçe İzmir ve körfez  farklı açılardan ve harika görünüyor.  Bir kaç kez durup fotoğraf çekiyoruz.
Yükseldikçe bunaltıcı havanın etkisi hafifliyor. Gölün olduğu yer ( 810 m. ) çok daha serin, iyi ki gelmişiz diyoruz. Sıcaklık, şehir merkezinden  en az  5-6 derece daha düşük.
Mesire  yerine giriş ücretli, tuvaletler temiz sayılır, su çok güzel ve içilebiliyor. Piknik  için masa ve mangal yerleri var. Ayrıca restoran ve bir büfe var. Ancak her zaman açık olmadıklarını belirteyim, sonra ac kalırsınız.

Kısa bir dinlenmeden sonra, gölün etrafını dolaşmaya çıkıyoruz. Darbe girişiminin etkisiyle mi ne, etrafta çok az insan var.
Fotoğraf  çektiğimi gören bir aile işaret  ediyor.  İnanılır gibi değil, bir sincap  verilen çiğdemleri (ayçiçeği çekirdeği ) oturmuş  yiyor. Fotoğrafını çekerken göldeki  ördeklerde bize doğru  geliyor. Anlaşılan burada hayvanlarla insanlar arasında dostça  bir ilişki doğmuş.

Bir sincabı ilk defa bu kadar yakından görüyorum.
Sincabın bir şeyler yediğini gören  ördekler de yanımıza  geliyor.
Otuz beş dekar büyüklüğündeki gölün etrafı çam ormanları ile kaplı,  kıyısında ise söğüt ve çınar ağaçları var.  Yasak yazmasına rağmen, olta ile balık avlamaya çalışan gençlerle karşılaşıyoruz. Gölün suları bulanık gözüküyor.

Söğüt ağacı ve suda yüzen  kökleri
Karagöl / İzmir
Gölün kıyısındaki söğüt ağaçlarının  sudaki  yansımaları ilginç  görüntüler oluşturuyor. Bir süre gölün kıyısındaki otlara konan kelebek ve böceklerin  fotoğraflarını  çekiyorum.

Yusufçuk ( Helikopter böceği ). Tam bir sivrisinek avcısı.
En güzel bunu çekebilmişim.
( Bitkiler; Köygöçüren / pembe çiçekli, Altın otu / sarı çiçekli )
Bir adı da Tantalos gölü olan Karagöl ( Yamanlar Dağı / izmir )
Büfenin kapısındaki yalancı portakal ağaçlarının meyveleri çok tuhaf, baçka bir dünyadan gelmiş gibi.  Merak edip  koparanlar daha sonra etrafa  atmışlar. Büfeci, 'koparmayın,  yenmiyor diyorum, yine de koparıyorlar' diyor.

Yalancı portakal ağacı ( Maclura pomifera )
Şeytan portakalı denilen yalancı portakal dutgiller familyasından bir ağaçtır.
Portakalı andıran meyveleri yenmez.
Ördekler
Pikniğimizi gölün kıyısında, ördeklerle beraber yapıyoruz.

Yemekten sonra gölün kıyısında ki banka  uzanıyorum, manzaranın tadını çıkarmak ve  gölde yüzen ördekleri seyretmek istiyorum.
Ancak bir süre sonra gözümün önünde, Tantalos'a yapılan işkenceler canlanmaya başlıyor.


                                             KARAGÖL VE TANTALOS  İŞKENCESİ

Kral Tantalos'a yapılan işkenceleri gösteren bir tablo
( Alıntıdır )
'Frigya ya da Lidya  krallı olduğu sanılan Tantalos, bu günkü  Spil Dağı'nın bulunduğu yerle Yamanlar dağının bulunduğu bölgede oturuyor ve bütün batı anadoluyu  buradan  yönetiyormuş. Çok zengin olan Tantalos,  mitolojiye göre ayni zamanda da Olimpos baş tanrısı Zeus'un da oğluymuş. O nedenle tanrılarla bile yemek yer sohbet edermiş. Ama yine de  Anadolu tanrıçası Kıbele'ye inanırmış ve Olimpos tanrılarını daha küçük görüyormuş.

Bir gün sarayına çağırdığı, Olimpos tanrılarını denemek için, verdiği yemeği oğlunun etinden yaptığını söylemesi, bardağı taşıran son damla olmuş. Tanrıların gazabına uğrayan Tantalos, Zeus tarafından ebediyen ac ve  susuz bırakılma cezasına çarptırılmış.

Spilos ( Spil Dağı )  Dağı'nın bir yarığından aşağıya atılmış.  Boğazına kadar soğuk sularla  dolu olan bu yerde, su içmek için eğildiğinde sular çekiliyor ve sadece  toprak kalıyormuş. Baş ucunda asılı duran bin bir çeşit meyveye elini uzatınca, rüzgar onları savurarak uzaklaştırıyormuş. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, başının üzerinde her an düşecek gibi duran büyük bir kaya duruyormuş.
Tantalos'a yapılan bütün bunlar daha sonraları 'Tantalos işkencesi' adı ile anılacaktır.

Bir inanışa göre; Tantalos'un içine atıldığı ve işgence yapıldığı bu çukur daha sonra bir göl olacak ve adına  'Tantalos Gölü' denecektir.  Yamanlar dağındaki Karagöl'ün ise bu göl olduğu  kabul edilmektedir.

Tantalos'un  mezarının Bayraklı'da  ( İzmir )  bulunması, bu efsaneyi doğrulayıcı  niteliktedir. Yine Helen efsanelerinin hep kötülediği Tantalos, hemşehrisi Homeros'un Odyssela destanında anlattığına göre, büyük acılar çekmiştir.'

Adı Tantalos işkencesi ile ilişkilendirilen
Yamanlar Dağı'nda ki  Karagöl ( Tantalos gölü )
Eşimin sesi ile gözlerimi açıyorum,  üzerine yattığım kolum uyuşmuş. 'Gidelim artık, geç oluyor' diyor. Korkarak göle bakıyorum, ördekleri görünce, oh be diyorum. Eşim, yine ne oldu diyor. Yok bir şey diyorum.
İzmir Doğal Yaşam Parkı'na gitmek üzere Karagöl'den ayrılıyoruz. Sıcak bir yaz gününü hiç terlemeden geçirmenin mutluluğu için de...


Karagöl / İzmir
Karagöl / İzmir
Karagöl / İzmir
Karagöl / İzmir
Karagöl'e nasıl gidilir.
( Harita alıntıdır )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder