20 Ocak 2018

İPEK ÇALISI ÇİÇEĞİ ( Asclepias )

İpek çalısı ya da ipek otu  çiçeğinin ( Asclepias curassavica ) genel görünümü.
İpek çalısı ya da ipek otu ( Asclepias curassavica ),  zakkumgiller ( Apocynaceae ya da asclepiadaceae) familyasından,  yarı çalı formlu ve güzel çiçekli  bir süs bitkisidir. Genel görünümü zakkuma andırmaktadır.  Herdem yeşildir, çok yıllık bit bitki olmasına rağmen, soğuk yerlerde tek yıllık olarak yetiştirilmektedir. Bir adı da  'Kan çiçeği' dir. Bazı ipek çalısı türleri ( asclepias tuberosa  )  ayni zamanda 'tıbbi bitki' olarak da yetiştirilmektedir.
Demet halinde bulunan  çiçekleri yıldız şeklinde,  sarı - kırmızı renkli ve hafif  kokuludur. İklim şartlarının  elverişli olduğu yerlerde, yıl boyu  çiçek açabilen ender bitkilerden biridir. Anavatanı Güney Amerika'dır.
İpek çalısı ve tohum kapsülü.
İpek çalısı çiçeği  tohumu. Tutmasam uçacak.
İpek çalısı kelebekleri ve arıları kendine çeker.  Tohumları oldukça  hafif ve ipeksi tüylüdür, uçarak etrafa  yayılır.  Bu nedenle, iğ şeklindeki tohum kapsülleri  açılmadan  koparılır.  Eskiden bitkisel  ipek  yapımında kullanılırmış, adı buradan gelmiş olmalı.

İpek çalısı çiçeği
İpek çalısı tropikal ve suptropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Güneşli ya da yarı gölge yerleri ve humusça zengin. drenaji iyi nemli toprakları sever. Kuraklığa ve soğuğa karşı hassastır. Yazın düzenli sulanma ister.
Hem bahçede, hemde saksıda yetiştirilebilir.   Çiçekleri uzun ömürlü olduğu için kesme çiçek olarak da değerlendirilir.  Bitkinin yaprakları ve dalları beyaz bir süt ( lateks ) içerir, zehirli ve alerjiktir.

İpek çalısı çiçeği yetiştirilmesi çok  kolaydır, fazla bakım istemez. Tohumdan ve çelikle üretilir.

İpek çalısı  çiçekleri ( Asclepias )

Ve asistanım, o da en az benim kadar çiçeklere meraklı. 

Bir adı da  'kan çiçeği' olan ipek çalısı bütün yıl çiçek açabilen
 ender bitkilerden biridir.

İpek çalısının çiçekleri uzun ömürlüdür.
uzun süre bozulmadan durur.

İpek çalısı çiçeği ( Ascleplas curassavica ).
Yararlandığım kaynaklar: Vikipedi, Ağaçlar ve Çalılar - ı ( Ersin Yücel ), Türkiye'nin Bahçe Bitkileri ve Kent Çiçekleri ( Ertan Tuzlacı )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder