30 Ağustos 2018

KELEBEK ÇALISI

Kelebek çalısı ( Buddleja davidii )

Kelebek çalısı sıracaotugiller (  scrophulariaceae )   familyasından, yapraklarını döken, çalı formunda bir bitkidir.  Çiçekleri bileşik ve küçüktür, dallarının ucunda 15 - 25 cm. uzunlukta salkımlar halinde olur. Beyaz, eflatun, mor renkli ve güzel kokuludur.  Anavatanı Çin'dir, 19. yüzyılda Avrupa'ya getirilmiş ve kültüre  alınmıştır. Kelebekleri kendine çektiği için böyle bir ad verilmiştir.

Kelebek çalısı kelebek ve arıları kendine çeker.

Botanik adı 'Budleja danidii' dir,  çok fazla kültürü  üretilmiştir. Ilıman iklimleri sever. Organik madde bakımından zengin,  verimli, geçirimli  toprakları ve güneşli ya da yarı gölge  yerleri sever. Kuraklığa ve  bazı çeşitleri soğuğa dayanıklıdır.

Kelebek çalısı çok hızlı büyür, ince uzun dalları 2 - 3 m. bulur.  Yaprakları mızrak şeklinde olup kenarları tırtıllıdır. Yazın ve sonbaharda çiçek açar. Yazın çiçek açtıkca  hafif,  ilkbaharda ise derin,  kökünden budanmalıdır.

Kelebek çalısı bazı ülkelerde istilacı bir bitki  olarak kabul edilmektedir.  Saçak kökleri vardır. Tohumla ve çelikle üretilir. Fazla bakım istemez. Daha çok park ve bahçelere dikilir. Saksı çiçeği olarak yetiştirilmeye pek uygun değildir.

Hiç bir şey yapamıyorsanız bir çiçek yetiştirin, o sizi hayata bağlar.

Kelebek çalısı çiçekleri ( Buddleja davidii )

Kelebek çalısı çiçeği ve yaprağı.

Kelebek çalısı çiçeği bileşik salkım şeklindedir. 

Pembe çiçekli kelebek çalısı.
Mor çiçekli kelebek çalısı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder