24 Kasım 2019

PANDORA YASEMİNİ


Pandora yasemini ( Pandorea jasminodes )
Pandora yasemin ( Pandorea jasminoides ), katalpagiller ( Bignoniaceae ) familyasından, çok yıllık, herdem yeşil ve sarmaşık formlu bir süs bitkisidir. Anavatanı Avustralya'dır. En güzel çiçek açan sarmaşık türlerinden biridir. İlkbahar, yaz ve sonbaharda trompet şeklinde, küçük demetler halinde, beyaz renkli ve hafif kokulu muhteşem  çiçekler açar.  Boğazının içinde koyu pembe renkli bir halka bulunur. Yaprakları bileşik, parlak yeşil renkli ve gösterişlidir. Bazı çeşitleri alaca yapraklıdır.

Pandora yasemini sarmaşığının  çiçeği 

Pandora yasemini, çiçeği gibi yaprağı da güzel olan bir sarmaşıktır. 

Pandora yasemini, gerçek bir  yasemin ( jasminum )  türü değildir, sadece kokusu  yasemine benzemektedir. Eskiden tecoma cinsinden sayıldığı için, 'Tecoma jasminoides' de denir. Bir başka bilimsel adı ise 'Bignonia jasminoides' dir.

Bu çiçek adını Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli bir kutudan ( Pandora'nın Kutusu ) almıştır.
Efsaneye göre Prometheus, Tanrı Zeus'tan gizlice ateşi çalmış ve insanlığa vermiştir.  Bu duruma çok öfkelenen Zeus, önce Prometheus'u çok ağır bir şekilde cezalandırır. ( Zincire vurdurur, ciğerini defalarca  kartallara yedirir, sonrada ölünceye kadar ayaklarına zincir vurdurur ) Zeus insanlardan da intikam almak istemektedir.  Bu yüzden Pandora'yı yaratır. Pandora, Antik  Yunan'da ilk kadın olarak kabul edilir. Zeus, tanrıçalar güzel olan Pandora'yı bir kutu ile  Prometheus'un  ikizi olan Epimetheus'a gönderir. Pandora'nın güzelliğinden büyülenmiş olan Epimetheus hemen onunla evlenir. Kutuyu  açmasını Pandora'nın kulağına fısıldayan Zeus'un artık insanlardan intikam alma zamanı gelmiştir. Zeus'un isteği ile kutuyu açan Pandora, insanlık arasında mutsuzluğu  salıvermiştir. Böylece kötülükler dünyaya ve insanlığa yayılmıştır.
Bitkiyi ilk tanımlayan Fransız botanikçi Edouard Spach, 1840 yılında tohumlarından dolayı bitkiye böyle bir ad vermeyi uygun bulmuştur.

Pandora yasemini harika çiçekler açan  bir sarmaşıktır.  

Biz tekrar çiçeğimize dönecek olursak;
Pandora yasemini, ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir, dona karşı kısmen dayanıklıdır. Güneşli ve yarı gölge  yerleri ve nemli, drenajı iyi verimli  toprakları sever. İstenirse büyük saksılara dikilerek balkon ve iç mekanlarda da yetiştirilir. Ancak çok fazla büyüdüğü için daha çok  bahçelerde, giriş kapısı, pergola gibi yerlere sardırılır. Tohumdan ve çelikle üretilir.

Pandora yasemini  ( Pandorea jasminodes )  

Pandora yasemini ( Pandorea jasminodes )

Pandora yasemini ( Pandorea jasminodes )

Pandora yasemini ( Pandorea jasminodes )

Kaynaklar : Vikipedi. 

2 yorum:

  1. Blogunuz oldukça güzel ve dikkata değer yazılar barındırıyor.Emeğinize sağlık.Zaman ayırmak
    isterseniz yeni açtığım blogumu takip etmeye davet ediyorum.Geri dönüş yaparsanız oldukça mutlu olurum.Sağlıcakla Kalın.

    https://hepfragmanizle.blogspot.com/

    YanıtlaSil
  2. Değerlendirmeniz için teşekkür ederim, sevgili merakettiysen.Memnuniyetle takip ederim. Bu konuda bütün blogların birbirini desteklemesi gerekir. Sevgiyle kalınız.

    YanıtlaSil