30 Nisan 2013

KAMKAT ( Kumkuat )

Kamkat  ( Citrus fortunella 'margarita' )
Hem bir meyve ağacım, hemde bir süs bitkim olsun istiyorsanız bu kamkat ( kumkuat, kumkat da deniyor.  ) olabilir. Üstelik bunun için bir bahçenizin olmasına da gerek yoktur.

Portakal, mandalina gibi bir turunçgil ( rutaceae )  türü olan kamkat, ağacının küçük olması nedeniyle saksıda da yetiştirilebilmektedir.Yetiştirilme şartları diğer narenciye türleri  gibidir. Ayrıca saksıda da yetiştiği için  iklim şartları fazla  önemli değildir.

Kamkatım bu yıl ilk meyvelerini verdi.

Çin'de doğal olarak yetişen ve  ' Altın portakal' denilen kamkat, 19. yüzyılda Robert Fortune tarafından Avrupa'ya getirilmiştir.  Bu nedenle bilim dünyasında ki adı, Citrus fortunella  'Margarita' dır. .http://tr.wikipedia.org/wiki/Kamkat
Yurdumuza ise daha sonra, Batum üzerinden gelmiştir.

Çalı görünümündeki kamkatın meyveleri küçük olur, şekli limonu, rengi ise portakalı andırır. Son zamanlar çok fazla kültür çeşidi üretilmiştir.  Dişi ve erkek organları ayni çiçek üzerinde  ( erselik ) olduğundan  kendine verimlidir. Tek başına meyve verir.
Son yıllarda bu bitkinin, özellikle  dekoratif amaçlarla ve süs bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanması popülaritesini artırmıştır.
Diğer turunçgiller soyularak yenirken, kamkatın tatlı kısmı kabukları olduğu için soyulmadan yenilmektedir.  Ayrıca reçeli, likörü yapılır, meze olarak ta  kullanılmaktadır.

Kamkat, diğer turunçgil türlerine göre daha geç çiçek açar ve meyve verir. Meyveleri çok  uzun süre ağaçta kalabilirsede, olgunlaştığında toplamak, gelecek yıl meyve vermesi açısından  önemlidir.
Hem dekoratif, hem de sağlık kaynağı olan bu meyveyi  herkese, özellikle bahçesi olmayan, balkonunda meyve yetiştirenlere  tavsiye ederim.

Kamkat çiçeği
Kamkat ağacı ( İzmir Kültürpark )
Kamkat ile  mandalina melezi olan ve birbirine çok benzediği için  karıştırılan  bir başka turunçgil türü ise  'kalamondin' dir (  Citros madurensis ).  Bakınız; .http://kadirbekci53.blogspot.com/2011/08/kalamondin.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder