26 Ağustos 2011

KALAMONDİN

Kalamondin (Citrus Madurensis), melez bir narinciye türüdür ( Mandalina ile kumkat melezi ). Bu bitkinin en önemli özelliği dört mevsim çiçek açması ve meyve vermesidir. Bu nedenle her zaman üzerinde çiçek ve irili ufaklı meyve görmek mümkündür. Küçük mandalinaya benzeyen meyveleri ekşidir, kabuğu ile yenir. İçki ve reçel yapımında da kullanılmaktadır, ayrıca  limon yerinede kullanılır.

Kalamondin ağacı (citrus madurensis )
Kalamondin ve kumkuat (kamkat) birbiri ile karıştırılmaktadır. Bende kumkuat diye alıp diktiğim fidanın kalamondin olduğunu daha sonra öğrendim.
Kalamondin, bodur bir bitki olduğundan kamkat gibi   saksıda da yetişmektedir.  İç mekanlarda, özellikle otellerin resepsiyon salonlarında süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Görüntüsü ve çiçeklerinin kokusu çok hoştur.

Kalamodin,  yılın her mevsimi  çiçek açıp  meyve veren bir narinciye  türüdür.

Kalamondinin yetiştirilme şartları diğer turunçgiller gibidir. Akdeniz iklimi görülen kıyı bölgelerimizde, bahçede, iç bölgelerimizde ise saksıda yetiştirilebilir. Güneşi ve suyu sever, dona karşı hassastır. Aşı ile üretilir.

Kalamondin bol meyve verir.

4 yorum:

 1. Yeşilin içindeki sarı meyveler çok güzel duruyor. Doğanın koynunda yetişen her şey güzel. Yeter ki emek harcansın...

  YanıtlaSil
 2. Değerli arkadaşım,
  Bitkiler canlılar alemi içinde ayrı bir yer tutar.Çünkü bitkiler olmadan diğer canlıların,hayvanların ve insanların yaşaması mümkün değildir.Yeryüzünün bu en önemli varlıklarını korumak,tanımak ve yetiştirmek hepimizin ortak görevi olmalıdır.

  YanıtlaSil
 3. İlk kez öğrendiğim bu bitki için size minnettarım. Evimde yetiştirmeyi isterim ama internetten aradığım kadarıyla buralarda satışı yok:(

  YanıtlaSil
 4. Sevgili meslektaşım,
  Bende bu bitkinin kalamondin olduğunu sonradan anladım.Bana kumkuat diye satmışlardı.İnternette bu fidanı satan siteler var.Selamlar.

  YanıtlaSil