26 Ağustos 2011

KALAMONDİN ( Calamondin )

Bir narenciye türü olan kalamondin ( citrus madurensis), mandalina ile kumkat'ın  melezi bir bir bitkidir.  İklim şartları elverişli olursa; yılın  her mevsiminde   çiçek açıp meyve verir, kendine verimlidir.  Bu nedenle, üzerinde çiçek ve  meyve eksik olmaz. Küçük, mandalina şeklinde olan meyvelerinin tadı ekşidir, kabuğu ile yenir. İçki ve reçel yapımında kullanılmaktadır, ayrıca  limon yerine de kullanılır.

Kalamondin ağacı (Citrus madurensis )
Kalamondin ve  kumkuat ( kamkat / kumkat  ) fidanları birbirlerine çok benzediğinden, satın alınırken sertifikalı ürünler tercih edilmelidir.

Kalamondin, bodur bir bitki olduğundan kamkat gibi saksıda da yetişmektedir.  İç mekanlarda, özellikle otellerin resepsiyon salonlarında süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Görüntüsü ve çiçeklerinin kokusu çok hoştur. Meyveleri uzun süre ağaç üzerinde kalır.

Kalamodin, yılın her mevsimi  çiçek açıp  meyve verebilen
 bir narinciye  türüdür.
Kalamondinin yetiştirilme şartları diğer turunçgiller gibidir. Akdeniz iklimi görülen kıyı bölgelerimizde bahçede, iç bölgelerimizde ise saksıda yetiştirilebilir. Güneşli yerleri ve suyu çok sever, dona karşı oldukça hassastır. Aşı ile üretilir.

Kalamondin bol meyve veren bir bitkidir.
Kalamondin çiçeği de diğer narenciye türleri gibi
çok güzel kokuludur.

4 yorum:

 1. Yeşilin içindeki sarı meyveler çok güzel duruyor. Doğanın koynunda yetişen her şey güzel. Yeter ki emek harcansın...

  YanıtlaSil
 2. Değerli arkadaşım,
  Bitkiler canlılar alemi içinde ayrı bir yer tutar.Çünkü bitkiler olmadan diğer canlıların,hayvanların ve insanların yaşaması mümkün değildir.Yeryüzünün bu en önemli varlıklarını korumak,tanımak ve yetiştirmek hepimizin ortak görevi olmalıdır.

  YanıtlaSil
 3. İlk kez öğrendiğim bu bitki için size minnettarım. Evimde yetiştirmeyi isterim ama internetten aradığım kadarıyla buralarda satışı yok:(

  YanıtlaSil
 4. Sevgili meslektaşım,
  Bende bu bitkinin kalamondin olduğunu sonradan anladım.Bana kumkuat diye satmışlardı.İnternette bu fidanı satan siteler var.Selamlar.

  YanıtlaSil