11 Şubat 2013

DELİÖMERLİ - YENİKÖY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Pazar günü ( 10.02.2013 ), unutamayacağımız bir doğa yürüyüşü yaptık. Daha doğrusu, bir arkadaşımızın ifade ettiği gibi,  'Macerası, ekşimi, ve de suyu bol mu bol bir doğa yürüyüşü'. oldu.

Teos Doğa Sporları Grubu'nun düzenlediği  yürüyüş, önce   her zamanki gibi çok güzel başlamıştı. Ancak, kısa  bir süre sonra ani olarak yağmur ve dolu bastırınca, bütün poroğramımız alt üst oldu.

O kadar şiddetli bir yağmur ve dolu yağıyordu ki;  Bir anda yollar göle dönmüş, dereler ırmak olmuştu. Artık yürümüyor,  önümüze çıkan göllerden ve derelerden geçebilmek için çırpınıyorduk.

Beş saat kadar süren bu yürüyüşümüz / mücadelemiz sırasında yağmur bir an olsun bile durmadı. Bu yüzden,  azıklarımızı bile yiyemedik, sırıl sıklam olduk. Umarım hasta olan arkadaşlarımız olmaz.


Yürüyüşe,  belediye otobüsü ile geldiğimiz Gümüldür - Menderes yolu üzerindeki, Tahtalı barajı kıyısındaki Deliömerli kavşağından  başladık. Hava kapalı olsa da henüz yağmur başlamamıştı.  Havanın kötü olacağını,  doğru tahmin eden bazı arkadaşlarımız ise  gelmemişti.  Yürüyüşe 16 kişi katılıyoruz.

Deliömerli sapağı
Tahtalı Barajı
Tahtalı barajı, İzmir'in içme suyu ihtiyacını  karşılamak amacı ile 1996 yılında hizmete  açılmış. İzmir'e, 40 km.mesafe de bulunmaktadır.


Kısa bir yürüyüşten sonra Deliömerli'ye geliyoruz. Burası adını, Tahtalı barajını besleyen  Deliömerli deresinden almış. M Ö. 3 üçüncü yüzyıldan kalan tarihi Roma Hamamı ve kaplıcaları burada bulunuyor.

Deliömerli / Menderes
Deliömerli,  Menderes ( Cumaovası ) ilçesinin Keler köyüne bağlı, etrafı ormanlık, küçük bir mahalle. Keler köyünün büyük kısmı,  Tahtalı barajı yapılınca  suları altında kalmış.

Deliömerli
Ani bastıran dolu ve yağmur nedeniyle,  Deliömerli yakınlarında  bulunan tarihi Roma Hamamı ve kaplıcalarını   gezemiyoruz.

Deliömerli Roma Hamamı ve kaplıcaları
 ( Not: Bu fotoğraf başka bir doğa yürüyüşü sırasında çekilmiştir.) 

Bir anda yağan yağmurlar yolları adeta dereye dönüştürüyor, karşı tarafa zorlukla geçebiliyoruz.


Bir anda dereye dönüşen vadi.
Asıl zorluğu burada yaşıyoruz. Sular altında kalan yoldan geçemeyince, fundalıkların arasından karşıya  geçmeye çalışıyoruz. Her tarafımız ıslanıyor, bazı arkadaşlarımız suya düşüyor. Yarım saatte karşı kıyıya güç bela  geçebiliyoruz.

Zor anlar yaşıyoruzTeos Doğa Sporları Grubu

 Dereyi sağ salim geçince, toplu halde resim çektirerek bunu kutluyoruz. Kendimizi zafer kazanmış gibi hissediyoruz.


Yollarda biriken sulardan geçerken adeta çamur banyosu yapıyoruz.


Yol değil dere

Yeniköy  - Menderes 
 17 km'lik bir yürüyüşten sonra, saat 15.00 de  Yeniköye geliyoruz. Belediye otobüsün gelmesine kısa bir zaman kaldığından, azıklarımızı burada da yiyemeden, çay içip Seferihisar'a hareket ediyoruz.

Bu bizim için, hiç unutmayacağımız bir yürüyüş oluyor. Bir başka doğa yürüyüşünde buluşmak umudu ile, hoşçakalınız sevgili doğa severler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder