30 Nisan 2013

KAMKAT ( Kumkuat )

Kamkat   ( Citrus fortunella 'margarita' )
Hem bir meyve ağacım, hemde bir süs bitkim olsun istiyorsanız bu kamkat ( kumkuat  ) olabilir. Üstelik bunun için bir bahçenizin olmasına da gerek yoktur.

Portakal, mandalina gibi bir turunçgil ( rutaceae )  türü olan kamkat, ağacının küçük olması nedeniyle saksıda da yetiştirilebilmektedir.Yetiştirilme şartları diğer narenciye türleri  gibidir. Ayrıca saksıda da yetiştiği için  iklim  fazla  önemli değildir.

Kamkatım ilk meyvelerini verdi.

Çin de doğal olarak ta yetişen ve  'altın portakal' denilen kamkat, 19. yüzyılda Robert Fortune tarafından Avrupa'ya getirilmiştir.  Bu nedenle bilim dünyasında ki adı, Citrus fortunella  'Margarita' dır. .http://tr.wikipedia.org/wiki/Kamkat
Yurdumuza ise, daha sonra, Batum üzerinden gelmiştir.

Çalı görünümündeki kamkatın meyveleri küçüktür, şekli limonu, rengi ise portakalı andırır. Son zamanlar da değişik çeşitleri üretilmiştir.  Dişi ve erkek organları ayni çiçek üzerinde olduğu için kendine verimlidir ( Tek başına meyve verir.).
Son yıllarda kamkatın özellikle dekoratif amaçlarla, süs bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanması bu bitkinin  popülaritesini  daha da artırmıştır.
Diğer turunçgiller soyularak yenirken kamkatın tatlı kısmı kabukları olduğu için soyulmadan yenilmektedir.  Ayrıca reçeli, likörü yapılır, meze olarak ta  kullanılmaktadır.

Kamkat, diğer turunçgillere göre daha geç çiçek açıyor ve meyve veriyor. Meyveleri uzun süre ağaçta kalabilse de olgunlaştığında toplamak, gelecek yıl meyve vermesi açısından  önemlidir.
Hem dekoratif olan,  hemde sağlık kaynağı olan bu meyveyi  herkese tavsiye ederim.

Kamkat çiçeği
Kamkat ağacı ( İzmir Kültürpark )
Kamkat ile  mandalina melezi olan ve birbirine çok benzediği için  karıştırılan  bir başka turunçgil türü ise  'kalamondin' dir (  Citros madurensis ).  Bakınız; .http://kadirbekci53.blogspot.com/2011/08/kalamondin.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder