15 Eylül 2010

ELMA VE İLK GÜZELLİK YARIŞMASI

Elma ağacı ve meyveleri
Adını kırmızı  renginden (alma ) alan meyve 
Elma ( malus domestica )
Hepimizin severek yediği bir meyve olan  elma, din kitaplarına, efsanelere de konu olmuştur. Bu da elmanın insanlar tarafından çok eski çağlardan beri yetiştirildiğini, kültürü yapıldığını göstermektedir.

İlk güzellik yarışması ile ilgili efsaneden söz etmeden önce, kısaca bu meyveyi  bir  tanıyalım isterseniz.
Yine bir rivayete göre, İsa ile Havva'nın cennetten kovulmasına neden olan meyve 'elma' dır. Buna göre elma ayni zamanda bir cennet ağacıdır.

Elma ağacı çiçeği
Anavatanı Kuzey Anadolu ve Güney Kafkaslar olan elma ( malus domestica ) gülgiller ( rosaceae ) familyasından, yapraklarını döken bir ağaç türüdür.  Elma adı ( Eski adı alma ), meyvesinin  kırmızı renginden  gelmektedir.

Yurdumuzun bütün bölgelerinde yetiştirilen elma ( En çok Isparta ilimizde yetiştirilmektedir.), ılıman iklimi sever, sıcak ve kurak yerlerden hoşlanmaz. Yaprağını döktüğünden dolayı, kışın belli bir soğuklanmaya  ihtiyacı vardır.
Dünyada en çok tüketilen meyve olan elmanın sadece  yurdumuzda beş yüz  çeşidi vardır. Türkiye elma üretiminde dünyada dördüncü sıradadır.

Şifalı bitkiler uzmanı M.Messegue;  'Eğer bir tek ağacınız olacaksa, onun elma ağacı olmasını tercih edin.'  diyor.

Elma
Elma

                                   İLK  GÜZELLİK YARIŞMASI  VE  TROYA ( Truva )  SAVAŞI

Kaz Dağları ( İda dağı ) Evciler / Bayramiç
Homeros'un İlyada destanında anlattığına göre; Olimpos dağında tanrılar arasında yapılan bir düğüne nifak tanrısı Ares çağrılmayınca, kötülük yapmaya karar verir. Davetsiz olarak katıldığı düğüne, üzerinde; 'En güzele'  yazılı altın bir elma getirir. Bütün tanrıçalar bu elmaya sahip olmak isteseler de, sonunda geriye üç aday kalır.

Bu üç tanrıca; Athena, Hera ve Afrodit, (venüs) tanrılar tanrısı Zeus'a hakemlik yapması için baş vururlar. Bu işe karışmak istemeyen Zeus;  İda ( Kaz dağı ) dağında yaşıyan yakışıklı çoban Paris'i görevlendirir.

Troya kralı Priamos'un oğlu olan Paris doğunca;  bir kahin olan kızı Kassandra'nın şehrin yıkılmasına sebep olacağını söylemesi üzerine, ölmesi için İda dağına bırakılmıştır. Ancak burada bir dişi ayı onu emzirip büyütür.

Paris'i etkileyerek altın elmayı almak isteyen bu tanrıçalardan, Athena; akıl ve bilgi, Hera; güç, kuvvet, Afrodit ise; Sparta kralının ( Yunan şehir devleti ) güzel karısı Helena'yı teklif eder.
Paris, Afroditin teklifin kabul eder ve altın elmayı ona verir. Böylece afrodit  ilk güzellik kraliçesi seçilmiş olur.

Ancak efsaneye göre  olay burada bitmez;  Paris, kendine vaat edilen Sparta kralının karısı güzeller güzeli Helene'yi kaçırınca;  on yıl sürecek Troya savaşlarına yol açar, savaşı hiç bir taraf kanamaz.
Akalılar geri dönerken, Troyalılara bir armağan, tahta bir at hediye ederler. Troyalıllar bu başarılarını kutlarken tahta atın içine saklanmış olan Akalılar şehri ele geçirip yakıp yıkarlar. Böylece Kassandra'nın kehaneti doğru çıkar.

Efsaneye göre ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kaz Dağı  ( İda )  eteklerindeki Ayazma
mesire yerinden görüntüler.( Evciler köyü / Bayramiç )
Ayazma mesire yeri.  Evciler köyü / Bayramiç
Ayazma mesire yeri.  Evciler köyü / Bayramiç. 
Ayazma mesire yeri. Evciler köyü / Bayramiç.

4 yorum:

 1. Bilgiler için teşekkürler, her yazınızda teni şeyler öğreniyorum.

  YanıtlaSil
 2. messegu basucu kitabim, hikaye guzelmis. Keske o besyuz cesidin bir dokumu olsa...

  YanıtlaSil
 3. En sevdiğim meyvelerden birisidir elma. Bir gün bahçeli bir evim olursa ilk edineceğim fidanlardan birisi de elma olacaktır.

  YanıtlaSil
 4. Değerli Sarkaç,
  Bitkileri tanıtırken sosyal hayattan da bir şeyler katmaya çalışıyorum.

  Değerli Beste,
  Hoş geldiniz.Dünyada 6500,Türkiye'de ise 460 çeşit elma olduğu belirtiliyor.Tek tek bu elma çeşitlerini tanıtan bir kitaptan söz edilmiyor.

  Arkadaşım Güven,
  Umarım istediğiniz bahçeli eve kısa zamanda sahip olursunuz.Elma fidanları benden.

  YanıtlaSil