28 Eylül 2010

İSABELLA ÜZÜMÜ SEFERİHİSAR'DA

Halk arasında daha çok muhacir üzümü denilen İsabella üzümü
melez bir türdür.
Posted by Picasaİsabella ya da izabella, Sinop ile Artvin arasında, daha çok ağaçlara sarılı olarak  yetiştirilen, siyah renkli ve kokulu bir üzüm çeşididir.  Halk arasında; muhacir üzümü ( Ondokuzuncu yüzyılda Batum muhacirleri tarafından Türkiye'ye  getirildiği için ), kokulu üzüm,  çilek üzümü, favli üzümü....gibi çok fazla yöresl adı vardır.

Mantarı hastalıklara karşı dayanıklı olduğu için, kimyasal ilaç kullanılmadan, tamamen organik olarak yetişmektedir. Olgunlaşmadan önce bir kaç kez renk değiştirir, tam olgunlaştığı zaman, buğulu  siyah renkli olur.  Eylül ayından itibaren yenmeye  başlar, güzel kokulu, çekirdekli ve kalın kabukludur. Tadı çileği andırdığı için 'çilek üzümü' de denir.

Melez bir türdür ( vitis labrusca ile v.vinifera türlerinin melezidir. ). Değişik bir aroması ve yetişme şekli vardır. Ağaçlara sardırılır.  Bunun için çoğu zaman, Doğu karadeniz bölgesinde çok yaygın olan kızılağaçlardan  ( yaykın ) yararlanılmaktadır.  Sofralık olarak tüketildiği gibi, pekmez, nardek ve samaksa ( Giresun'a özgü bir tatlı olup pekmez / yaş üzüm ve mısır unundan yapılır.) yapılarak da değerlendirilmektedir. Kurtuluş savaşından sonra, Ermeni ve Rum ahalinin bölgeyi terk etmesiyle, şarap yerine  pekmez yapılmaya başlanmıştır.

Yapılan araştırmalar izabellanın,  kanser ve kalp hastalıklarına  diğer siyah üzüm çeşitlerinden daha iyi geldiğini ortaya koymuştur.  Bu nedenle bu üzümünün Karadeniz bölgesinde daha fazla yetiştirilmesi ve  tüketilmesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

Üç yıl kadar önce Karadeniz bölgesinden getirerek  Seferihisar'daki   bahçeme diktiğim muhacir üzümü /  isabella, ilk  meyvelerini bu yıl  verdi. Taneleri biraz küçük ama,  tatdı çok güzel.  Bu vesile ile, Karadeniz bölgemizin dışında  fazla tanınmayan   bu üzümü  tanıtmak istedim. Yemediyseniz tavsiye ederim, farkını göreceksiniz. Değişik bir tadı var.

( Not: Bu üzümü merak edip de yetiştirmek isteyen olursa  bahçemden asma çubuğu alabilir.
Bahçeköy Sitesi / Seferihisar )

İsabella ya da izabella
Kokulu üzüm, çilek üzüm
'Üzüm üzüme baka baka kararır', diye boşuna dememişler.
Tam olgunlaşmış hali

11 yorum:

 1. Çok güzel görünüyorlar, burayı sevdiği belli. Sizden görüp yetiştirmek isteyenler çoğalmasını sağlayacak.

  YanıtlaSil
 2. DUYURU
  Bloglardan Seçmeler 24 Kasın 2010 günü ÖĞRETMENLER GÜNÜ özel sayısı olarak yayınlanacaktır.

  Katkı sağlamak isteyenler, öğretmenlerimizle ilgili her türlü yazı ya da başka çalışmalarını
  29 Ekim 2010 gününe kadar Bloglardan Seçmeler'e gönderebilirler.

  İlgi göstereceğinizi umuyorum.

  Sevgi ve saygılarımla

  Sabahattin Gencal

  YanıtlaSil
 3. PREZADO AMIGO OBRIGADO PELA VISITA E COMENTÁRIO AO MEU BLOG.PASSO PARA LHE DEIXA UM ABRAÇO.

  YanıtlaSil
 4. İnternette gezinirken sitenize rastladım gerçekten çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Dell dizüstü servisleri ekibimiz olarak çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dell dizüstü bilgisayarı ekibine güzel yorumları için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

   Sil
 5. İzmirde oturuyorum bende bu üzümden yetiştirmek istiyorum size nasıl ulaşabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size kızımla bu üzüm çubuğundan gönderiyorum,şimdi tam dikme zamanı Pazartesi günü aşağıdaki adrese uğrayarak alabilirsiniz.Selamlar.
   288/6 sokak.no:10 Daire 2 TAYANÇ Apt A Blok BAYRAKLI ( Adliye Ekbina Bitişiği ) Telefon: 486 1333

   Sil
  2. Adresi silin isterseniz ben yarın verdiğiniz telefonla iletişime geçeceğim çok teşekkür ederim umarım sizin gibi güzel üzümler yetiştirebilirim. Selamlar

   Sil
  3. Bende güzel üzümleriniz olmasını dilerm..Adres işyeri ( Avukatlık Bürosu ),bilinmesinde bir sakınca yok.Selamlar.

   Sil
 6. Çubukları aldım umarım bende 3 yıl sonra sizin gibi üzümlere sahip olurum ve sizleri anarım. Çok teşekkür ederim beni çocukluğumun üzümlerine kavuşturacağınız için...

  YanıtlaSil
 7. Benim gibi sizde Karadenizlisiniz sanırım,sonbaharda uğrarsanız, bahçemi görür, hemde üzüm yer tanışırız..Selamlar.

  YanıtlaSil