11 Mayıs 2010

AĞAÇ MİNESİ / LANTANA


Ağaç Minesi çiçeğinin genel görünümü

Ağaç minesi çiçeği, sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen çalı formunda  bir bitkidir.Bilimsel adı lantana camara olan bu çiçek mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) ailesine mensuptur. Çok sayıda doğal ve kültür türü vardır.Çiçekleri yer minesine ( verbena ) benzer.Halk arasında  'üç ortak' da denir.

Ağaç mineleri yazın ve sonbaharda  şemsiye görünümünde,demetler halinde,birleşik çiçekler açarlar.Kırmızı ve pembe renkli olanlar ebrulidir,beyaz ve sarı çiçek açanlarda vardır.
Ağaç minesinin çiçekleri kokulu olup,ebruli olanların çiçekleri açtıktan sonra  renk değiştirirler.Kelebek ve arıların çok  sevdiği çiçeklerdendirler.

Pembe çiçekli ağaç minesi diğer çeşitlerine göre soğuğa karşı daha dayanıklıdır.

Ağaç minesinin yaprakları tüylü olup dokunduğu yeri tahrik eder,allerjiktir, ayrıca kötü kokuludur.
Bir bahçe bitkisi olan lantana kışın soğuk geçen yeler de ancak saksıda yetiştirilebilir.Bodur ve sürünücü türleri de vardır.

Ağaç minesi güneşli yerleri ve humusça zengin geçirimli toprakları sever,yazın bol su ister.Kışın gövdesi kurusa da baharda kökünden tekrar filiz verir ve çok hızlı bir şekilde büyür.Zaman zaman budanarak form verilmesi gerekir.

Genelde herdem yeşil olan lantana soğuk geçen yerlerde kışın yaprağını döker.Ilıman iklim görülen yerlerde  ( Akdeniz iklimi görülen yerlerde ) kışında çiçek açarlar.Tohumla ve çelikle üretilir,bakımı kolay bir çiçektir.

                                                           Ağaç minesi ( Lantana camara )

Makro çekim.

Ağaç minesi kelebekleri kendine çeken bir çiçektir.
Beyaz çiçekli ağaç minesi çiçeği
Sarı çiçekli ağaç minesi
Ağaç minesi meyveleri ( Tohum kapsülleri )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder