26 Eylül 2010

HÜNNAP VE NEDİM

Üç yıl önce diktiğim  hünnap ağacım bu yıl  ilk meyvelerini verdi.
Posted by PicasaAnavatanı  Suriye olan hünnap ( ziziphus jujuba ), cehrigiller ( rhamnaceae ) familyasından bir ağaçtır.
Yurdumuzda  en çok Denizli ilimizin Gümüşsü kasabasında yetiştirilmektedir.

Kışın yaprağını döken hünnap ağacı sert dikenlidir. Doğal olarak ormanlarda yetişen bu ağaç, süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir.  Yeşilimsi çiçekleri güzel kokuludur.

Hünnap, doğal olarak da  yetişmesine rağmen diğer meyvelerimiz gibi fazla bilinmemektedir. Bazı yörelerimizde ise;  ünnap, çiğde, hırnap gibi adlarla daha çok  tanınmaktadır. En fazla  erik büyüklüğünde olan meyveleri,  koyu kırmızı renkli ve sert çekirdeklidir. Taze olarak yendiği gibi, kurusu  çay ile  çerez olarak tüketilir.

Hünnap, tatlı ve lezzetli bir meyvedir. Bazı hastalıklara  ( şeker, tansiyon, kalp ) iyi gelir, şifalıdır, vücudu rahatlatır. Reçeli ve çayı yapılır, ayrıca ilaç sanayinde  kullanılmaktadır.

Hünnap, sıcak, güneşli yerleri  ve nemli toprakları daha çok  sever. Tohumla ve dip filizleri ile üretilmektedir.

Hünnap ağacı ve meyveleri ( Ziziphus jujuba )
Olgunlaşmış hünnap meyveleri
Hünnap ( ziziphus jujuba )

                                                  HÜNNAP VE NEDİM

Lale devrinin ( 1718-1730 ) en ünlü şairi olan Nedim, meze olarak kullanılan hünnapla, lezzet, renk ve şekil benzerliği gördüğü dudak arasında bakın nasıl bir ilgi kurmuştur.

Bezm-i meyde nukle el sunmaz hemen ancak Nedim
Dilberin unnab-ı la'lin çeşm-i badamın bilir.
(Yani; Nedim mecliste hemen mezelere uzanmazmış, uzanmazmış ama sevgilisinin gözlerinin badem dudaklarının hünnap olduğunu iyi bilirmiş.)

Gah engüst-i muhannasın gahi la'lin emip
Danei  hünnap ile nüş-i sarap etmez misin
( Yani; Sevgilinin  bir yandan kınalı parmağını, bir yandan dudaklarını, hünnap tanesiyle şarap içer  gibi emmek istemez misin? )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder