14 Haziran 2014

ZAMBAK ( Lilyum )

Bir adı da mis zambak olan ak zambak ( Lilium candidum )

Genel olarak yetiştirmeye çalıştığım bitki ve çiçekleri tanıtmaya çalıştığım  bu blog da;  bu defa zambaklarımdan  söz etmek istiyorum. Daha çok görselliğe dayanan bu yayınların  az da olsa  bitki ve doğa sevgisine katkısı olacağını umuyor ve diliyorum. Doğa bitki varsa güzeldir.

Zambak ( lilyum ), en narin ve gösterişli çiçeklerden biridir. Zambakgiller ( liliaceae ) familyasının lilium   cinsini oluşturan bu bitkilerin yaklaşık 110 kadar türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin  ortak özellikleri genel olarak soğanlı olmalarıdır.Ancak her soğanlı bitkiyi zambak kabul etmek doğru değildir. Hatta adında zambak geçen bazı bitkilerin gerçek  zambaklarla  hiçbir ilgileri yoktur Günümüzde çok fazla  hibrid ( melez ) zambak türü ve çeşidi de  üretilmiştir.

Zambak,  insanların çok eski çağlardan beri tanıdığı  ve çeşitli şekillerde yararlandıkları bir bitkidir.
Genel olarak zehirli olan zambakların bazı türlerinin soğanları besin maddesi  olarak kullanılmaktadır. Yine bazı zambak türlerinin çiçekleri sebze olarak yenmektedir. Ancak bilmediğiniz bir zambağı yememeliyiz, zehirli olabilir. Bazı zambak türleri eskiden beri ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Zambak, lale, karanfil, gül gibi Türklerin milli çiçeklerinden biridir. Bazı zambak türleri ise yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir. Lilium martagon'un  bir adı da 'Türk zambağı' dır.

Zambak  dış mekan bitkisidir, bahçe yada  balkon da, açık alanlarda yetişir. İç mekanlar zambak için uygun değildir. Havadar ve güneşli yerleri sever, direk güneş almaması gerekir. Mis zambak gibi bazı zambak türleri çok güzel kokuludur. Bazı zambak türleri ise kötü kokulu olur.

Zambak, sarımsak gibi dişli olan soğanlardan yetişir, küçük soğanlar ilk yıl çiçek açmaz. Kışın ılık geçen yerlerde soğanları toprakta kalabilir.Humusça zengin geçirimli toprakları ve havadar, güneşli yerleri sever. Toprağını hafif nemli tutmak ve direk güneşten korumak gerekir.

                                                AK ZAMBAK ( Mis zambak )

Ak zambağa ( Lilium candidum )  halk arasında çok güzel kokulu olduğu için  mis zambak da denmektedir. Yurdumuzun batı kıyılarında  doğal olarakta yetişmektedir. Kesme çiçek olarak ta kullanılır. Diğer zambaklara göre soğanları daha  derine dikilmelidir.

Yunan mitolojisinde de adı geçen ak zambak, Herakles'i  ( Herkül ) istemeden  emziren Hera'nın  dökülen sütlerinden biterek yayılmıştır.

(Yararlandığım kaynaklar, Vikipedi )

Doğal bir tür olan mis zambak çiçekleri

Mis zambak çok güzel kokulu olup kesme çiçek olarak ta değerlendirilir.

Bahçemden bir köşe.
Kültür türü zambaklar.
Zambak ( lilium )

Zambak

Zambak

Zambak

2 yorum:

  1. Çocukluğumda mis zambağının daha iri çiçekli daha iri yapraklı ve daha hafif kokulu bir türü vardı bahçemizde. Yıllardır onu arıyorum ama bulamıyorum. Bunca çeşidin içinde bulması epey zor anlaşılan. Teşekkürler paylaşımlarınız için.

    YanıtlaSil
  2. Mis zambak gerçekten çok güzel bir çiçek,herkese tavsiye ederim.Çiçeklerinin dayanıklı ve kokulu olması nedeniyle vazolar içinde iyi bir çiçek.
    Mis zambaklar doğal olduğu için melez zambaklar gibi piyasada pek yok,meraklı olanlardan ancak bulabilirsiniz.Selamlar,sevgiler,sarkaç.

    YanıtlaSil