13 Ekim 2010

DİPLADENYA (Dipladenia )

Dipladenya ( dipladenia splendens) çiçeğinin genel görünümü
Dipladenya ( dipladenia splendens ), Brezilya ormanlarında doğal olaraktan yetişen zakkumgiller ( apocynacaea ) familyasından çok yıllık, tropikal bir bitkidir.  Bir adı da 'Mandevilla splendens' dir. Sıcak, güneşli ve nemli ortamları sever, kışın yapraklarını dökmez, herdem yeşildir. Trompet şeklinde kırmızı, sarı, beyaz ve pembe renklerde çiçek açar.  Özellikle son yıllarda çok sevilen, popüler bir süs bitkisidir.

Dipladenya daha çok saksı çiçeği olarak yetiştirilir,  uygun şartlarda devamlı çiçek açar. Çelikle çok kolay üretilir.

Dipladenyanın  daha çok bahçelerde yetiştirilen sarmaşık formuna 'mandevilla' denilmektedir. Bu iki bitki çoğu kez ayni kabul edilir,  aralarında çok az  fark vardır. Yetişme şartları ise aynıdır.
Dipladenyanın  yaprakları daha sık ve yeşildir, çiçekleri ise daha küçüktür, çalı yapılıdır. Mandevilla daha genel bir isim olup dipladenyayı da içine alır. Yani mandevilla bir kaç farklı türün ortak adıdır.

Mandevilla için tıklayınız. .http://kadirbekci53.blogspot.com/search/label/Mandevilla

Mandevilla da denilen dipladenya ( dipladenia ) çiçekleri

Dipladenia çiçeği 
Mandevilla da denilen dipladenia çiçeği
Dipladenia splendens ( Kültür )

2 yorum:

  1. Yaprakları da çiçekleri de çok güzel. Daha önce gördüğümü hatırlamıyorum. Yeni bir bitkiyle tanıştırdığınız için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Sarkaç Hanım,Dipladenia ve aynı türden olan Mandevile son yıllarda ülkemizde popüler olmuş çiçeklerdir.Devamlı ve çok güzel çiçek açmaları kadar kolay yetiştirilmeleri de bunda etken olmuştur.

    YanıtlaSil