8 Ekim 2010

KADİFE ÇİÇEĞİ AYDA YETİŞİR Mİ?

Kadife çiçeği ( Tagetes patula )
                                                               KADİFE  ÇİÇEĞİ

Kadife çiçeği ( tagetes )   papatyagiller (asteraceae ) familyasından otsu bir süs  bitkisi  cinsidir. Anavatanı Meksika olan bu çiçeğe  ülkemizde; 'Hint karanfili', 'Çıtlık' da denmektedir.

Elli  kadar türü olan kadife çiçeğinin en çok yetiştirilen iki türü bulunmaktadır. Bunlardan  Tagetes patula'nın çiçeği  karanfile çok benzer. Bu nedenle kadife çiçeğinin bu türüne  'hint karanfili' de denmektedir. Çiçekleri daha küçüktür ve keskin kokuludur.

Tagetes erecta ise; sarı ve turuncu renklerde, ponpon şeklinde  daha büyük çiçekler açmaktadır, bir adı da 'afrika kadife' çiçeğidir.

Kadife çiçeği ( Tagetes patula )
Hint karanfili de denilen kadife çiçeği 
Büyük çiçekli kadife çiçeği ( Tagetes erecta )
Büyük çiçekli kadife çiçeği ( Tagetes erecta )
Bir adı da afrika kadife çiçeği olan büyük çiçekli kadife çiçeği.
Kadife çiçeği  her yerde kolayca yetişir, güneşli, ya da yarı gölge yerleri ve  nemli  toprakları sever. Sıcak iklim bitkisi olduğu için soğuktan etkilenir
Toplu halde dikildiğinde çok güzel görünür.  Saksı çiçeği olarak da yetişmektedir. Açık sarı ile turuncu arasında yalınkat ve katmerli çiçekler açarlar. Keskin kokusundan dolayı, bahçelere sebzeleri zararlılardan korumak içinde dikilmektedir.
Kadife çiçeği fazla bakım istemeyen yetiştirilmesi  kolay bir çiçektir. Tohumdan üretilir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                         Kadife Çiçeği Ayda Yetişir mi?

Ülkeler aya bayraklarını dikmekle ( koloni kurmak için  ) uğraşırken, bilim adamları da ayda bitki yetiştirmeye hazırlanmaktadır. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Ay yüzeyine çok benzeyen bir toprakta 'KADİFE ÇİÇEĞİ' yetiştirmeyi başardıklarını açıklamıştır. Ancak bitkilerin ayda  yetişmesi için su ve karbondioksit  de   gerekmektedir.

2 yorum:

  1. Ben de bu çiçeğin kendine has kokusuna bayılırım. Hava olmadan ay yüzeyine bu kokuyu dağıtmanın da bir yolunu bulmaları gerekecek:)

    YanıtlaSil
  2. hakikaten cok vefakar bir cicek, kolay yetisiyor dona kadar cicek acmaya devam ediyor, bostanlarda sebzeleri koruyor rengi, kokusu guzel daha ne yapsin gitsin ayda mi yetissin onu bile yapacak yakinda sanirim:)

    YanıtlaSil