25 Ekim 2010

TRABZON HURMASI / CENNET ELMASI

Bahçemdeki Trabzon hurması ağacı
Cennet hurması / elması ( Diospyros kaki ), abanozgiller ( ebenaceae ) familyasından  kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Anavatanı Çin olan bu bitkinin  yurdumuzdaki yaygın bir adı da Trabzon hurması'dır.  İpek yolu ile Karadeniz bölgesine  gelen bu meyve  ilk defa Trabzon çevresinde, Artvin de ( Artvin eskiden Trabzon'a bağlıdır. ) yetiştirildiği için 'Trabzon hurması' adını almıştır.
Bu meyvenin adı başka bir görüşe göre; latince adından ( Diospyros kaki / Tanrıların yiyeceği )  dolayı  'cennet hurması' konmuştur.

Subtropikal iklim meyvesi olan cennet hurması, başta Akdeniz bölgemiz olmak üzere bütün kıyı bölgelerimizde yetişmektedir ( En çok Hatay ve Antalya'da yetiştirilir. ).
Ülkemizde bol  yetişen cennet hurması,  ıslah edilerek ( İsrail gibi / daha dayanıklı  ),  bazı yörelerde alternatif  ürün olmasına çalışılmaktadır.

Cennet elması,  bir tür yabani hurma ( kara hurma / Diospyros lotus ) fidanlarına aşı yapılarak üretilmektedir.
Karadeniz bölgesinde oldukça  yaygın olan ve doğal olarak da yetişen  bu ağacın  fındık büyüklüğünde, kahverengi meyveleri olur. Dalda kuruduktan sonra toplanan bu meyveler;  çerez, ya da pekmez yapılarak değerlendirilmektedir.

Trabzon hurması çiçeği
Cennete elması ilkbahar da açık sarı renkli çiçekler açar. Bu çiçekler; erkek, dişi ve  erdişi olmak üzere üçe ayrılır.  Meyve dişi çiçeklerden oluşur.

Cennet elmasının yaprakları  kaynatıldığında elde edilen su deterjan özelliği gösterir. Bu meyvenin bir özlliğide vücuda tokluk hissi veren  'tanen' taşımasıdır. Bu nedenle   zayıflamak isteyenler içinde iyi bir besindir.

Cennet hurması meyveleri ağaç yaprağını döktükten sonrada uzun süre dalda kalabilir. Elma şeklindeki turuncu renkli bu meyveler bu haliyle son derece göze hoş  görünürler. Bu nedenle süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
Bu meyvenin bazı çeşitleri  sertken yendiği halde, bazıları  yumuşamadan yenmez, buruk (kekremsi) bir tadı vardır.
Cennet hurması, kaynar suya batırıldıktan sonra;  bütün olarak ( asılarak ), ya da  dilimlenerek kurutulur.

Cennet elması ( Diospyros kaki )
Bir çeşit cennet elması
Kuruması için asılmış cennet elmaları  ( Lübbey / Ödemiş )

Olgunlaşmış cennet hurması meyveleri

13 yorum:

 1. En çok sevdiğim meyvelerden biridir. Geçen yıl daha boldu ama bu yıl pazarda pek fazla göremedim. Umarım bundan sonra bollaşır. Harika bir meyve.

  YanıtlaSil
 2. Çocukluğumda mahallemizde cennet elması ağaçları vardı. Bir türlü meyveleri yeterli olgunluğa ulaşamazlardı. Merak ederdim bu kekremsi tat nasıl oluyor da cennet elması oluyor diye. Sonra Trabzon hurması adıyla tezgahlarda görünmeye başladı ve ben adını hakettiğini anladım.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Begonvilli Ev.Bu meyveyi alırken dikkat etmek gerek,kakaolu denilen içi kahverengi olanlar iyi olmaz.İçi sarı ve tek renk olanlar daha lezzetli olur.

  Teşekkürler Sarkaç.Cennet Elması bana da hep Adem ile Havva'nın cennetten çıkarılışını anımsatıyor

  YanıtlaSil
 4. Doğanın bize sunduğu harika tatlar...

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler sevgili Güven.

  YanıtlaSil
 6. A.Kadir Bekçi sevgili arkada sim,ziyaretiniz için tesekkürve benim blog da yorum.
  Saygilar.
  boscolysilver.
  26/10/2010.

  YanıtlaSil
 7. Ne de güzel olur, olsa da yesem şimdi. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Teşekkürler arkadaşım Boscolysilver.

  Hoş geldiniz sevgili Lütfi Mutluer.İzleyici olmanız ve yorumunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. A.Krdir Bekçi tesekkürler dostum,benim duygularimi alegre.Perdão üzüntü olmak alma.Não icinde derin oldugu zarar.
  Saygiler.
  boscolysilver.
  28/010/2010
  02h56min.

  YanıtlaSil
 10. “Bloglardan Seçmeler” 24 Kasım 2010’da ÖĞRETMENLER GÜNÜ özel sayısı yayınlayacaktır.
  Öğretmenlerle ilgili fikir yazısı, şiir, anı…vb. yazılarıyla katkı sağlamak isteyenler için yazılarını gönderme süreleri 14 Kasım 2010’a kadar uzatılmıştır.

  Özel sayıda yer almanız dileğiyle.

  Sabahattin Gencal ( Emekli öğretmen )

  YanıtlaSil
 11. Sevgili Hocam,(S.Gencal)
  Öğretmenlerle ilgili yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederim.Yararlı olmasını dilerim.
  Öğretmenler Gününün yurdumuzda da bütün Dünya ülkeleri ile birlikte Birleşmiş Milletler tarafından 1994 yılında kabul edilen 5 Ekim tarihinde kutlanmasının daha anlamlı ve yararlı olacağına inanıyorum.
  Sevgi ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 12. Selamlar, Trabzon hurmasının içi kahverengi olanlarına çikolatalı hurma diyorlar. Çikolatalı huralar olmadan da yenilebilir, içi sarı olanı olmadan yiyemesizniz.Hoşça kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Bey,
   Sert yenen dayanıklı türlerin ticari değeri daha çok,bizimde bu tür hurma türleri araştırıp yetiştirmeliyiz,İsrail gibi.Selamlar,sevgiler.

   Sil